Skip to main content

O analizie pocałunku, nauce o całowaniu, rodzajach całowania i społecznych podstawach całowania.

Całowanie jest jedną z najstarszych ludzkich czynności. Jest wyrazem miłości, współczucia lub miłości do drugiej osoby. Jeśli wrócisz do historii całowania, być może kilkaset lat temu nie było publicznego całowania, co wciąż jest niedozwolone w niektórych kulturach. Możemy jednak założyć, że całowanie istnieje od tysięcy lat, nawet gdy odbywa się prywatnie, jest bardzo naturalną formą ludzkiej ekspresji emocjonalnej.

Studenci psychologii zwykle próbują analizować całowanie z perspektywy psychoanalitycznej. Pocałunek to czynność oralna, taka jak palenie lub jedzenie, która wpływa na jamę ustną i może być przypisana do ustnego etapu rozwoju umysłowego. Do pewnego stopnia może obowiązywać teoria fiksacji ustnej. Oznacza to, że niektórzy ludzie są uzależnieni od czynności jamy ustnej, cieszą się odczuciami w jamie ustnej, a zatem są uzależnieni od pocałunków lub powiązanych czynności jamy ustnej. Ustna fiksacja opisuje niektóre osobowości, ale w tym artykule skupię się głównie na analizie pocałunku i związanej z tym wiedzy.

Całowanie wymaga aktywności neuronalnej i hormonalnej, a kilku ostatnich badaczy wykazało, że romantyczne pocałunki uwalniają dopaminę, serotoninę, oksytocynę i hormony płciowe. Dopamina i serotonina to substancje chemiczne (neuroprzekaźniki), a oksytocyna jest hormonem uwalnianym przez przysadkę mózgową. Gdy zaangażowane są emocje, ciało migdałowate i podwzgórze są aktywowane w mózgu, a aktywacja ciała migdałowatego i podwzgórza, uwalnianie substancji chemicznych oraz stymulacja przysadki i gruczołów płciowych podczas całowania tworzą przywiązanie i dają uczucie euforii w romantycznych związkach. W nie-romantycznych związkach całowanie budzi uczucia i przywiązanie emocjonalne i zwykle występuje wśród przyjaciół, członków rodziny, relacji społecznych itp. Pocałunek w policzek jest rodzajem społecznego powitania i jest powszechny w wielu kulturach.

Pocałunek można interpretować na wiele sposobów, a atrybuty pocałunku można analizować według długości lub czasu trwania, głębokości, pozycji lub pozycji, wyrazu twarzy przed i po pocałunku. Te elementy ostatecznie pomagają w analizie ujawnić ukrytą lub otwartą motywację do całowania.

Ponieważ całowanie odbywa się na ciele ludzkim, początkowo mamy ograniczone współrzędne przestrzenne. Nikt nie pocałuje drzewa ani ściany beznadziejnie lub namiętnie, chociaż ten rodzaj aktywności można również analizować.

Zacznijmy od czubka głowy. Krótki, krótki pocałunek w głowę wskazuje na uczucie. Rodzice całują swoje dzieci w głowę lub czoło. Kiedy szefowie lub współpracownicy całują się w głowę, może wyglądać protekcjonalnie, a nawet dziwnie. Pocałunki w czoło są powszechne w rodzinie, a starsi krewni często całują dzieci lub nastolatki w czoło. Krótki pocałunek w policzek jest akceptowany w niektórych kulturach jako zwyczaj społeczny i jest postrzegany jako znak formalności lub formalnej życzliwości i towarzystwa. Szybki pocałunek w policzek jest często oznaką powtarzalności, sympatii wśród pracowników oraz wsparcia lub zachęty.

Gdy pocałunek przenosi się na inne części ciała, analiza staje się bardziej złożona. Poza głową lub policzkiem, który uważa się za kochający, całowanie w oczy, nos, uszy lub podbródek byłoby uważane za romantyczne. Całowanie w nos ma element uczuć, ale jest bardziej intymny na brodzie.

Pierwszą zasadą jest to, że im niższy pocałunek, tym bardziej jest on intymny. Pocałunek na nodze jest oczywiście o wiele bardziej intymny niż pocałunek na dłoni. Całowanie warg jest oczywiście bardzo intymne i nie uwzględniamy tego w tej zasadzie. Pocałunek na dłoni jest w rzeczywistości bardziej tradycyjnym i formalnym romantycznym wyrażeniem. W czasach starożytnych mężczyźni proponowali kobiety całując ich ręce. To formalny romans.

Drugą zasadą jest to, że im dłużej się robi, tym bardziej staje się intymna. Zatem intymność poprzez całowanie dotyczy przestrzeni i czasu.

Trzecią zasadą jest to, że aspekty przestrzenne i czasowe determinują motywację pocałunku. Oznacza to, że pocałunek może przejawiać wiele wyrażeń, w tym miłość, romans, pociąg seksualny, uczucia, formalne wsparcie i rodzaj pocałunku, lub motyw jest w dużej mierze determinowany przez przestrzenne i czasowe cechy pocałunku.

Długi pocałunek na szyi jest odważniejszy niż pocałunek na szyi. Pocałunek na wewnętrznej powierzchni skóry, takiej jak dłoń lub wewnętrzny nadgarstek lub łokieć, jest bardziej intymny niż pocałunek na zewnętrznej powierzchni i tak dalej. Publiczne pocałunki na wewnętrznej powierzchni ciała mogą wyglądać trochę desperacko, więc należy to zrobić prywatnie. Co z aspektami czasowymi? Mężczyzna siedzi obok ciebie w parku, rozmawia z tobą przez chwilę, daje ci szybki pocałunek na palcach i odchodzi. To dziwne zachowanie, ale się zdarza. To jest niepewny pocałunek. Wieloletni kochankowie będą angażować się w dłuższe pocałunki. Dłuższe pocałunki ustne tworzą przywiązanie, a nawet pewien poziom zaufania. Usta, język i wargi mają dużą liczbę zakończeń nerwowych i są niezwykle wrażliwe, więc całowanie z ust do ust jest większą przyjemnością. Romantyczne pocałunki są oczywiście wstępem do związków seksualnych.

Przejdźmy do trzeciej zasady, z której czerpiesz motywy całowania. Dlaczego przyjaciel pocałował cię w określony sposób? Dopóki pocałunek nie jest zbyt długi i leży w policzek lub twarz, jest to oznaką wsparcia, zachęty i przywiązania. Całowanie może nie mieć znaczenia seksualnego ani konotacji. Uczucie między dwojgiem ludzi jest całkiem możliwe, nawet jeśli nie są kochankami. Niezależnie od tej samej lub różnej płci dwoje ludzi może odczuwać wielką miłość, sympatię i wsparcie, a także całować się w głowę, policzek lub twarz. Takie wyrażenia są często naturalne, szczególnie w pracy zespołowej. Powiedzmy, że w drużynie piłkarskiej gracze całują i przytulają innych członków drużyny, co jest wyrazem zachęty, a ten sam rodzaj relacji można zaobserwować u kolegów z drużyny, którzy pracują razem w każdym obszarze, a członkowie zespołu mogą być mężczyznami lub kobietami, to nie ma znaczenia. Kiedy ludzie są podekscytowani czymś, mogą pocałować i przytulić innych ludzi wokół nich, ale to tylko emocjonalna ekspresja i uwolnienie energii, która nie jest dokładnie skierowana do innych ludzi. Załóżmy, że twój kolega, który stoi obok ciebie, ogląda mecz, cieszy się bramką i przytulił cię, ponieważ był bardzo podekscytowany. To nie znaczy, że ci przeszkadzał, po prostu wyraził swoje podekscytowanie i uczucia. Ale kiedy takie zachowanie staje się nawykiem, musisz być bardziej ostrożny i uważać, aby nie stać obok niego. Ma oczywiście inne ukryte motywacje.

W końcu przejdźmy do nauki. Badania wykazały, że romantyczne pocałunki obejmują gruczoły wydzielania wewnętrznego i uwalnianie dopaminy, oksytocyny, serotoniny i hormonów płciowych, takich jak testosteron. Chociaż większość form całowania obejmuje emocje i czynności ciała migdałowatego i podwzgórza w mózgu, romantyczne pocałunki są wywoływane przez intensywne reakcje chemiczne w ciele oraz uwalnianie neuroprzekaźników i hormonów. Hormony wreszcie tworzą więzi społeczne, a całowanie jest jednym z narzędzi społecznych, które pomagają ludziom budować więzi, przetrwać i zakładać rodziny i społeczeństwa od tysięcy lat. Bez pocałunków bylibyśmy samotną rasą i dość szybko wymarlibyśmy.

[ff id=”6″]