Skip to main content

Gdzie mogę napisać o psychologii kolekcjonowania? Nie mam dyplomu z nauk behawioralnych. (Kilka lat temu wziąłem psychologiczną podstawę do tego, aby szkolenie kwalifikowało się do nauczania. Dostałem „A”, ale szczerze mówiąc, uznałem to za trochę głupie.) Odpowiedź jest prosta. Moim hobby było oglądanie ludzkich hobby. Porozmawiaj z nimi – a dokładniej – i słuchaj, jak rozmawiają na temat, który kochają. (I muszę powiedzieć, że są gorsze możliwości, aby się czegoś nauczyć. Interesujący dyskurs i nudny dyskurs są często oddzielone od siebie tylko przez dyskursora i jego zainteresowanie tym tematem.)

Kolekcjonowanie można postrzegać jako podzbiór większego ludzkiego zachowania, które – choćby ze względu na prostotę – nazywa się hobby. Nie jestem jednak pewien, czy tak jest. Teoretyzuję, że kolekcjonerzy i hobbystów to zupełnie inne rzeczy. Weź model pociągu jako dowód. Wziąłem moją walizkę na treningi, kiedy przybyli do Północnej Kalifornii. Mili ludzie, modelka trenuje „hobbystów”, ale mają dwa różne smaki. Są ludzie, którzy budują tory, małe miasteczka i góry itp., A następnie bawią się pociągami. Są też kolekcjonerzy, którzy są w jakiś sposób zmuszeni do posiadania próbki każdej lokomotywy wyprodukowanej przez Lionela w danym roku. Lub wszystkie lokomotywy, które Lionel kiedykolwiek zbudował. Lub wszystkie lokomotywy, samochody, cysterny, kombi itp. O określonej skali / roku / producencie. Często nawet nie otwierają paczki – jak mi powiedziano, obniża to wartość. Zarówno budowniczowie, jak i kolekcjonerzy idą na tę samą wystawę i – zakładam – rozmawiają ze sobą – ale są to zupełnie inne typy.

KOLEKTORZY PATOLOGICZNI:

Są biedne dusze, które zbierają się patologicznie. Nie moje słowo „patologiczny”. Naukowcy używają tego słowa, aby opisać kolekcjonowanie jako wpływające na codzienne życie. Ich domy są pełne – i mam na myśli dosłownie każdą stopę kwadratową od podłogi do sufitu, dopóki nie spadną na podłogę poniżej. Ci ludzie zwykle nie są zainteresowani materiałami w swojej kolekcji, ale wpadają w napad, gdy ktoś zmęczy się ich zabieraniem. Niektóre badania sugerują, jak można to wyjaśnić. Steven W. Anderson, neurolog i jego koledzy z University of Iowa przebadali 63 osoby z uszkodzeniem mózgu w wyniku udaru mózgu, operacji lub zapalenia mózgu, które nie miały problemów z gromadzeniem się przed chorobą, ale potem zaczęły wypełniać swoje domy takimi rzeczami, jak stare gazety, zepsute urządzenia lub skrzynki na śmieci. Dobry lekarz mówi:

Wszyscy ci kompulsywni kolektory ponieśli szkodę w korze przedczołowej, regionie mózgu zaangażowanym w podejmowanie decyzji, przetwarzanie informacji i organizację behawioralną. Ludzie, których zachowanie podczas pobierania pozostało normalne, również uległo uszkodzeniu mózgu, które jednak było rozłożone na prawy i lewy mózg.

Anderson uważa, że ​​chęć zbierania wynika z potrzeby przechowywania zapasów takich jak żywność – popęd, który jest tak fundamentalny, że pochodzi z podkorowej i limbicznej części mózgu. Ludzie potrzebują kory przedczołowej, aby ustalić, jakie „zapasy” są warte gromadzenia.

Muszę zrobić ostatni punkt, zanim przejdę do jedynych orzechowych, a nie patologicznych kolekcjonerów. Całe moje czytanie sugeruje, że z jakiegoś powodu i w jakimkolwiek stopniu kolekcjonowanie jest słabo zrozumiane i naprawdę nie ma zbyt wielu jasnych badań. To sprowadza mnie z powrotem do miejsca, w którym zacząłem – mogę udawać, że jestem ekspertem w psychologii kolekcjonowania, ponieważ nie ma nikogo lepiej wykwalifikowanego niż ja.

KOLEKTOR NUT-CASE (niekliniczny):

Trochę mniej & # 39; traumatyczny & # 39; / & # 39; dramatyczne & # 39; – i jest całkiem jasne, że jestem tutaj na cienkim lodzie – są kompulsywni zbieracze zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Brak wykrywalnego uszkodzenia mózgu – po prostu dobre stare zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne – lub możemy to nazwać OCCD (zaburzenie obsesyjno-kompulsywne). Zastanawiam się jednak, ilu ludzi, którzy są naprawdę oddani konkretnemu tematowi (zbieranie monet, Denver Broncos, UFO, teorie spiskowe, jak to nazywasz), patrząc na nie rodzina i przyjaciele, kręcą głowami i mamroczą coś o OCD pod nosem. Ale zanim przejdziemy do kolekcjonerów – kolekcjonerów z wielką literą C, monet, znaczków, kolekcjonerów modeli kolejowych itp., Możemy spojrzeć na kolekcjonera w każdym z nas. Jest urocza historia Judith Katz-Schwartz – Pamięć babci. Twoja babcia była uchodźcą – jako bardzo młoda dziewczyna – z carskiej Rosji, która zebrała … i cytuję …

… końcówki długopisów Bic są starannie owinięte gumkami; Setki drobnych ubrań przymocowanych do agrafek; co najmniej sto szklanek, wszystkie lśniąco czyste; Osiemdziesiąt siedem starannie zwiniętych i ściśniętych bandaży asa.

Pomyślałem, że to trochę zabawne, dopóki facet, który prowadzę sklep z drewnem, nie przypomniał mi o dwóch dużych workach na śmieci, które napełniłem starannie oczyszczonymi butelkami sosu BBQ. Uwielbiam sos BBQ i jem prawie wszystko. Około butelki tygodniowo. Nie mam pojęcia, co się z nimi stanie, ale wiem, że nadejdzie dzień, kiedy cieszę się, że mam te wszystkie puste butelki sosu BBQ.

Judith pięknie to podsumowuje i, jak sądzę, z przyjaznym i rzadkim wglądem. W wyżej wspomnianym artykule zamyka się …

Niektóre osoby zbierają na inwestycje. Niektórzy zbierają dla przyjemności. Niektórzy ludzie robią to, aby poznać historię. A niektórzy ludzie „ratują rzeczy”, ponieważ pomaga im wypełnić dziurę, uspokoić obawy i wyeliminować niepewność. Dla nich kolekcjonowanie oznacza porządek w ich życiu i bastion przeciw chaosowi i przerażeniu niepewnego świata. Służy jako ochrona przed zniszczeniem wszystkiego, co kiedykolwiek kochali. Rzeczy babci sprawiły, że czuła się bezpiecznie. Mimo że świat na zewnątrz był niebezpiecznym i ciągle zmieniającym się miejscem, nadal mogła bezpiecznie siedzieć w swoim mieszkaniu w nocy i „składać moje rzeczy”.

Potem był odcinek z sitcomu telewizyjnego Third Rock from the Sun. Być może pamiętasz, że Dick – (John Lithgow) miał obsesję na punkcie rozmytych kumpli. Traktuję „rozmytych kumpli” jako ścieżkę producenta, aby nie zostać pozwanym przez ludzi, którzy robią „czapeczki”. Jeśli jesteś absolutnie szczery, podejrzewam, że większość, jeśli nie wszyscy, widziało nas trochę na tym rysunku.

Istnieje inny rodzaj zbiórki orzechów, które dyktatorzy ćwiczą, gdy zbierają śmieci. Istnieje wiele możliwych motywów kolekcjonowania: przymus, konkurencja, ekshibicjonizm, pragnienie nieśmiertelności i potrzeba ekspertów & # 39; zatwierdzenie. Według Petera Yorka, brytyjskiego dziennikarza, który studiował dyktatorów & # 39; Dekor do swojej książki Dictator Style rozpoznaje wszystkie powyższe w swoich przedmiotach. Zasadniczo zadaniem dyktatora jest zrobienie wszystkiego na najwyższym poziomie. Na przykład …

Saddam Hussein

Fantastyka science fiction z groźnymi smokami i ledwie odzianymi blondynkami.

Adolf Hitler

Bawarskie meble z XVIII wieku. Monachijskim antykwariuszom polecono poszukać go.

Kim Jong II

20 000 filmów (kreskówki Daffy Duck, Gwiezdne wojny, Liz Taylor i Sean Connery)

Idi Amin

Kilka samochodów wyścigowych i wiele starych rolek powtórki I Love Lucy, a także bajki Toma i Jerry’ego

Josef Stalin

Western ze Spencer Tracy, Clark Gable i John Wayne. Stalin odziedziczył także filmy Josepha Goebbelsa.

Wskazuje również, że „niektórzy z tych ludzi”, mówi, „byli naprawdę bardzo niscy”.

Ofiary Kolekcjonerzy:

Nie wiesz, jak inaczej nazwać ten zestaw. Są firmy, które sprzedają rzeczy tak dobrze – i z tak przerażającymi spostrzeżeniami dla swoich klientów – z tak przemyślanymi planami marketingowymi, które są starannie zaprojektowane, aby wykorzystać pecadillos biednych kolekcjonerów, że ci kolekcjonerzy są ofiarami czegoś – lub średnie firmy marketingowe – nie wiem, które.

Typowym przykładem są karty Hallmark i ich ozdoby świąteczne. Zwróć szczególną uwagę na słowo „pamiątka” i porównaj je z ideą „nostalgii”. (Wszelkie badania nad kolekcjonowaniem doktorantów wydają się trzymać słowa „nostalgia”.) Rozsądne jest zbieranie rzeczy, które mówią z przeszłości. To nie mniej więcej niż każde muzeum historyczne. Rozsądne jest również gromadzenie rzeczy, które dają nam pełne nadziei wspomnienia o własnej przeszłości. (Ludzie w moim wieku pamiętają zjeżdżalnie, drabiny i gry z cukierkami. Daniel Arnett pisze o tym w swoim artykule Why We Collect, opublikowanym w innym miejscu na tej stronie). Ale te rzeczy są autentyczne.

Hallmark zarobił miliony – i nie mam nic przeciwko zarabianiu na sprzedaży fałszywej nostalgii – i nie mówmy tutaj słów – kobietom. Kiedy czytasz artykuły, które mam, wydaje się również jasne, że te kobiety nie są kobietami z karierą, wykształceniem, wychowaniem dzieci lub – i nadal nie miażdżymy tutaj słów – wiele więcej.

A jak długo zajmie Hallmark, aby te biedne kobiety kupiły kolejną ozdobę – lub serię 5 lub 10 ozdób? Seminaria, konferencje, biuletyny, autografy (artyści) i zapowiedzi. (Zapowiedzi plastikowych ozdób wybijane miliony razy ??? TAK!)

Nie tylko Hallmark. Spójrz na Franklin Mint, figury Hummela, małą ceramikę z angielskich chat, tablice pamiątkowe z namalowanym Elvisem. Nie bez powodu te rzeczy są „nostalgiczne”. Za każdym razem, gdy pojawia się film dla dzieci, McDonald’s lub Burger King ma małe plastikowe zabawki / figurki / kule antenowe dla każdej postaci. Następnie dzieci w pewnym wieku muszą być karmione Happy Meals, dopóki nie zdobędą całej kolekcji. (Dla dzieci „nostalgia” wraca do filmu, który oglądali tydzień temu.)

NIEZAMIERZENI KOLEKTORZY:

Moja siostra opowiada mi o czwartej i ostatniej kategorii kolekcjonerów. Gatunek ten można uznać za ofiarę, ale nazwałem go przypadkiem. Ona pisze …

Ktoś kiedyś wspomniał, że lubią X, a następnie przez lata wszyscy ich przyjaciele dają im X, a potem naprawdę zaczynają nienawidzić X. Loren i Bonnie [my nieces] Kiedyś miał nauczyciela, który wszyscy w szkole wiedzieli, że kocha żyrafy i je zbierał. Rozmawiałem z nią pewnego dnia, a ona powiedziała, że ​​wszystko zaczęło się lata temu, kiedy wyjaśniła projekt, który dzieci muszą zrobić, aby opowiedzieć o sobie. Skorzystała z tego przykładu i niespodziewanie powiedziała, że ​​lubi żyrafy. Teraz ta biedna kobieta ma wszystkie żyrafy, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Powiedziała mi, że nawet nie lubi tych cholernych zwierząt.

Psychologia tych biednych dusz jest łatwa do zrozumienia. Jesteś & # 39; Współzależni & # 39; (& # 39; Accidental Activator & # 39;?) Nić OCD o łagodnej masie. Wiedzą, że to dobrze znaczy, ale są zbyt uprzejmi, aby cokolwiek powiedzieć, aby się wydostać, jeśli są. Co będziesz robić

Judith ma wiele doskonałych porad dla kolekcjonerów. I kilka bardzo miłych rzeczy na sprzedaż. Sprawdź jej stronę internetową Twin Brooks i jej książkę Secrets of a Collecting Diva. Gdybym miał twoją książkę, zanim napisałem niektóre z moich artykułów, zaoszczędziłbym dużo czasu na szukaniu i wymyślaniu różnych rzeczy.

[ff id=”6″]