Skip to main content

O badaniu psychologii koloru jako wpływu na ludzkie emocje i wiedzę

Psychologia koloru jest nadal głównie w obszarze psychologii ludowej lub psychologii zdrowego rozsądku i jest w dużej mierze związana z kulturą. Znaczenie koloru może być powiązane z niektórymi kulturami, emocjami i sytuacjami, chociaż jest bardzo niewiele eksperymentów naukowych dotyczących koloru lub naukowo uzasadnionej „psychologii koloru”. Psychologia koloru bada wpływ koloru na ludzkie uczucia i zachowania. Zwykle uważa się, że czerwony sprawia, że ​​ludzie są szczęśliwi lub żarliwi, a żółty zwiększa uwagę, biały – dla czystości i czystości, czarny – wywołuje uczucie tajemnicy, straty lub anonimowości.

Niektóre wcześniejsze teorie kolorów i ich związek z psychologią sięgają Goethego, który zasugerował, że kolory mają moralne skojarzenia i mają tendencję do tworzenia ekstremalnych stanów emocjonalnych, takich jak niebieski spokój i pobudzenie stanów emocjonalnych. Luscher, szwajcarski psycholog, zasugerował, że indywidualne cechy osobowości można powiązać z preferencjami dla niektórych kolorów. Jednak takie testy od dawna uważane są za nienaukowe i niedokładne, i nie osiągnięto ogólnego naukowego konsensusu w sprawie wpływu kolorów na ludzkie emocje. Jednak teoria kolorów i przypuszczalny efekt kolorów zostały powszechnie uznane i stosowane we wszystkich obszarach życia, od reklamy po projektowanie wnętrz.

Kolory, takie jak niebieski, zielony i brązowy, które są obfite w przyrodzie, są bardziej akceptowalne, a niebieski postrzegany jako kolor nieba lub kolor wody wydaje się mieć uspokajający efekt ochronny, a ludzie kojarzą niebieski z spokojem, spokojem i pogodą ducha. Zielony jest kolorem liści i symbolizuje nowe życie, rozwój osobisty i zmiany. Dlatego jest to również dobrze przyjęty i pozytywny kolor. Brąz jest neutralnym kolorem i nadal oznacza ziemistość, głębię i zdrowie.

Naturalne kolory są dobrze akceptowane ze względu na ich znajomość i są uniwersalne. Ta koncepcja może być również stosowana w kolorach dla reklam lub produktów. Produkty naturalne powinny być sprzedawane w pudełkach lub puszkach o naturalnych kolorach lub reprezentować kolor produktów. Dlatego sok z cytryny najlepiej sprzedawać w pojemniku w kolorze żółtym lub zielonym zamiast czerwonego. W rzeczywistości czerwone puszki są kojarzone z colą w reklamach i produktach, ponieważ przezroczyste butelki z niebieskimi etykietami są przeznaczone do wody mineralnej i takie ustalone organizacje konsumenckie należy rozważyć przed wprowadzeniem produktów i reklamy. Całkowicie czarną puszkę napoju można uznać za tajemniczą, niebezpieczną, a nawet toksyczną, co może wpłynąć na sprzedaż, nawet jeśli produkt, który zawiera, jest dość nieszkodliwy. W rzeczywistości, w przypadku napojów gazowanych lub kawy lub kakao, brązowy lub mieszanka czerni i brązu, ponieważ kolor pojemnika może być bardziej odpowiedni niż tylko czarny. Pojemniki lub puszki o neutralnych kolorach, takich jak beż, jasny brąz i wyblakłe złoto, są bardziej odpowiednie do sprzedaży piwa lub sody.

Podobnie strony internetowe powinny również poprawiać ducha oferowanych produktów lub usług dzięki ich unikalnym kolorom. Witryna oferująca usługi weselne powinna mieć kolor podstawowy biały lub różowy, a witryna oferująca usługi pogrzebowe może mieć kolor podstawowy czarny lub szary. Jest to jednak odmienne kulturowo, ponieważ wydarzenia takie jak narodziny, śmierć, małżeństwo są pokazywane w różnych społeczeństwach o różnych kolorach. W niektórych społeczeństwach wschodnich kolor czerwony oznacza świętowanie i małżeństwo, podczas gdy w społeczeństwach zachodnich biel jest powszechna w małżeństwie. Biel jest używana jako kolor śmierci, bezpłodności i straty we wschodnich społeczeństwach, podczas gdy czarny jest kolorem smutku i straty na Zachodzie. Użycie kolorów w różnych kulturach i społeczeństwach może zapewnić wgląd w koncepcje kulturowe, ponieważ biel, która reprezentuje śmierć w społeczeństwach wschodnich, nie tylko reprezentuje wysoki stopień czystości, ale także odrodzenie i przejście do innej formy. Pozostawienie jednego stanu fizycznego drugiemu, ponieważ śmierć jest powszechnie akceptowana na Wschodzie, może być również postrzegane jako powód do świętowania, a nie żałoba. Dlatego nie można ogólnie interpretować, że wszystkie uroczystości są zwykle pokazywane na biało. Śmierć na zachodzie kojarzy się z ciemnością, złem, końcem lub stratą i czernią, ponieważ w społeczeństwach zachodnich nie ma koncepcji odrodzenia się następnej fazy życia. Może to być podstawowa różnica między społeczeństwami materialistycznymi i duchowymi, która zapewnia również wgląd w psychologię kolorów.

Aby przejść do stosowania koloru w życiu praktycznym, psychologia musi badać wpływ koloru na ludzi bardziej systematycznie i naukowo. Istnieje kilka eksperymentów kolorystycznych związanych z widzeniem i postrzeganiem, chociaż głównymi procesami są postrzeganie kolorów:

  1. Ostrzeżenie – mierzone czasem reakcji, gdy widoczny jest kolor
  2. Skojarzenie – mierzone z preferencją dla określonego koloru, aby reprezentować określone zdarzenia i sytuacje
  3. Retencja – mierzona za pomocą przewidywania przy użyciu pamięci i doświadczenia w celu zdefiniowania niektórych atrybutów kolorów

Właściwości koloru, obejmujące odcień, nasycenie i jasność, mają tendencję do wpływania na czas reakcji, ponieważ mocne kolory, takie jak czerwony i żółty, mogą powodować najszybsze czasy reakcji i przyciągają wzrok. Szybko przyciąga nas kolor czerwony, żółty i pomarańczowy, chociaż przypisywanie określonych kolorów do określonych wydarzeń może prowadzić do ogólnej preferencji dla takich kolorów. Dlatego czerwony jest ogólnie preferowany jako kolor awaryjny w przypadku zagrożeń lub ostrzeżeń, a także w karetkach pogotowia lub straży pożarnej, a użycie innego koloru nie powoduje podobnego skojarzenia. Kolor biały jest mocny, ale nie można go zauważyć ani przyciągnąć uwagi w ciągu dnia. Dlatego postrzeganie kolorów zależy nie tylko od właściwości uwagi koloru, ale także od powiązania kolorów z pewnymi atrybutami w oparciu o naszą wiedzę społeczną lub kulturową. W pewnym sensie może to wywoływać ludzkie emocje, chociaż emocjonalny aspekt psychologii koloru powinien wymagać innego rodzaju badań. Konserwacja to końcowa faza postrzegania kolorów, która z kolei wywołuje reakcje, gdy przewidujemy z naszej pamięci, że pewne kolory mają określone wartości i właściwości asocjacyjne lub reprezentują określone ustalone koncepcje. Tak więc czerwony oznacza miłość, niebieski oznacza spokój, biały oznacza pokój lub czystość i tak dalej.

Zatem psychologia koloru powinna mieć dwie różne gałęzie –

1. Wpływ koloru na ludzkie emocje – emocjonalne i kulturowe aspekty psychologii koloru, które pokazują znaczenie koloru w generowaniu ludzkich emocji

2. Wpływ koloru na percepcję i postrzeganie człowieka – biologiczne i fizjologiczne reakcje na kolor, które obejmują fazy uwagi, asocjacji i retencji

Oba efekty kolorystyczne muszą być zintegrowane z psychologią, aby zrozumieć prawdziwe znaczenie koloru w projektowaniu ludzkich reakcji, myśli, emocji i działań. Te dwie różne gałęzie psychologii koloru powinny być uwzględnione nie tylko jako ramy teoretyczne w badaniu psychologii koloru, ale także jako praktyczne ramy dla zastosowania psychologii koloru w reklamach, produktach i usługach. Żyjemy w czasach, gdy medium wizualne zyskało na znaczeniu dzięki reklamie produktów i wiadomości w Internecie, telewizji, gazetach, billboardach itp. Bodźce wizualne są ważnym aspektem współczesnego życia, ponieważ jesteśmy bombardowani informacjami wizualnymi, a rola koloru wydaje się być kluczowa dla naszego doświadczenia wizualnego.

Dlatego psychologia kolorów powinna być szeroko i naukowo badana i stosowana do wszystkich aspektów ludzkiej przedsiębiorczości, w tym do biznesu i edukacji, a obie gałęzie psychologii koloru, które zajmują się ludzkimi emocjami i postrzeganiem, muszą być badane jako integralna całość zrozumieć społeczne, kulturowe, fizjologiczne, poznawcze i emocjonalne wymiary psychologii koloru.

[ff id=”6″]