Skip to main content

Marketingowe i behawioralne aspekty konsumpcji, a także zalety i wady konsumpcji

W pewnym sensie konsumpcjonizm jest bardziej ludzkim aspektem biznesu, a przedsiębiorstwa i firmy postrzegają konsumentów wraz ze swoimi pracownikami jako istotne „osobowości” ich biznesu. Konsumpcjonizm może jednak mieć także inne znaczenie i reprezentować kulturę zakupów, podkreślając zalety i wady materialistycznego społeczeństwa oraz podkreślając znaczenie zglobalizowanego środowiska biznesowego. Firmy muszą zadowolić swoich klientów oraz opracowywać i sprzedawać nowe produkty w oparciu o potrzeby konsumentów. Jednak potrzeby konsumenckie i korporacyjne wydają się być okrągłe, ponieważ firmy tworzą potrzeby konsumenckie, a konsumenci również projektują swoje potrzeby na firmy, które wskazują na współzależne relacje. Kiedy mówię, że firmy tworzą potrzeby konsumentów, możemy spojrzeć na przykład Apple iPhone. Apple z powodzeniem stworzyło wśród konsumentów potrzebę posiadania produktu, który z powodzeniem może zintegrować telefon i iPoda. Oczywiście firma Apple musiała również przeprowadzić pierwszą ankietę, aby dowiedzieć się, jakie są potrzeby lub wymagania konsumenta, a następnie ostatecznie ją rozszerzyć i ukierunkować na opracowanie nowych produktów, w tym iPhone’a. Dobra firma może zaoferować realistyczne i jasno określone warunki ramowe dla początkowo niejasnych potrzeb konsumentów. Potrzeby konsumentów są początkowo słabo określone lub jasne, ponieważ konsumenci mają pojęcie o tym, czego chcą, ale nie są pewni, czego tak naprawdę chcą. Dzięki ankietom i dyskusjom z konsumentami oraz wewnętrznym konsultantom ds. Technologii lub produktu, firmy mogą opracować te początkowe pomysły konsumenckie i niejasne potrzeby konsumentów oraz kształtować swoje przyszłe plany produktowe.

Możemy jednak najpierw spróbować zdefiniować konsumeryzm i zrozumieć, dlaczego konsumpcjonizm jest tak ważnym aspektem biznesu i marketingu. Termin konsumpcjonizm wydaje się mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia, ponieważ konsumpcjonizm może oznaczać kulturę posiadania i gloryfikację materializmu. Konsumpcjonizm może jednak oznaczać również wzrost konsumpcji towarów i produktów, co może przynieść korzyści gospodarce i rynkom dzięki zwiększonej kulturze zakupów wśród ludzi, chociaż konsumpcjonizm może również oznaczać pełny zakres działań marketingowych i biznesowych, które ostatecznie prowadzą do zakupu Ołów produkty za pośrednictwem konsumentów.

Konsumpcjonizm ma zatem szeroką definicję i może obejmować szereg zachowań związanych z kupowaniem i robieniem zakupów. W końcu konsumpcjonizm jest „rodzajem zachowania”, dlatego jest ważny dla psychologii i psychologów. Konsumpcja dotyczy osób lub grup, tego, jak wybierają i kupują bezpieczne produkty oraz używają lub pozbywają się produktów i usług w celu zaspokojenia swoich potrzeb konsumpcyjnych, a praktyka konsumpcji miałaby również znaczący wpływ na społeczeństwo. Systematyczne, a nawet naukowe badania zachowań konsumenckich byłyby podstawą psychologii i konsumpcji konsumentów. Psychologię konsumpcji można postrzegać z dwóch różnych perspektyw – jednej z marketingowego lub biznesowego punktu widzenia, w którym konsumpcjonizm jest uważany za niezbędny, ponieważ pomaga utrzymać firmy i przedsiębiorstwa, więc psychologia opiera się na tym, w jaki sposób można przyciągnąć konsumentów, podczas gdy drugi punkt widzenia dotyczy behawioralnego aspektu konsumpcji lub tego, dlaczego konsumenci kupują lub konsumują produkty i usługi oraz jakie są powody kultury zakupowej i jak można to uzasadnić za pomocą normalnej lub nienormalnej analizy zachowania.

Ostatnia część tej dyskusji może pomóc nam odpowiedzieć na różne pytania dotyczące konsumpcjonizmu.

Psychologia konsumenta z perspektywy marketingowej –

Konsumenci kupują według własnych potrzeb i tego, co uważają za konieczne, a także zgodnie z ich potrzebami społecznymi, jeśli podążają za trendami i są zainteresowani niektórymi produktami i usługami. Niektóre produkty wydają się ważniejsze, niezbędne lub atrakcyjne dla konsumentów, a produkty te mają zwykle pewną wartość, która ułatwia firmom ich sprzedaż. Firmy i firmy są w stanie przyciągnąć więcej konsumentów, stosując psychologiczne zasady marketingu i zachowań konsumenckich. Kluczem jest stworzenie potrzeb lub wymagań dotyczących produktu. Firmy i firmy rozumieją początkowe potrzeby konsumentów za pomocą ankiet, a następnie opracowują nowe produkty, aby przyciągnąć konsumentów. Po opracowaniu produktów wizerunek marki i reklama pomagają ustalić powiązanie między produktami a firmami. Kiedy konsumenci rozwijają element znajomości tego powiązania między markami a cechami produktu, chcą nawet produktu. Zgodnie z potrzebami dotyczącymi konkurencji i konsumpcji firmy zwykle oferują promocje, rabaty, wyprzedaże i niedrogie produkty, aby przyciągnąć więcej konsumentów. Z perspektywy marketingowej konsumpcjonizm jest korzystny, ponieważ większa liczba konsumentów i zwiększone zachowania zakupowe oznaczałyby większą sprzedaż produktów, chociaż wady wzrostu wydatków konsumenckich byłyby minimalne, z wyjątkiem tego, że zwiększony konsumpcjonizm sygnalizuje również zwiększoną konkurencję ze strony innych producentów będzie.

Z perspektywy marketingowej głównymi cechami psychologii konsumenta są: tworzenie potrzeby konsumpcji lub określonego produktu poprzez reklamowanie określonych i nietypowych cech produktu, rozwijanie powiązań między markami i produktami oraz oferowanie atrakcyjnych opcji, takich jak rabaty i wyprzedaże, nie tylko przyciągnąć więcej konsumentów, ale także większą sprzedaż.

Psychologia konsumencka z aspektów behawioralnych –

Z behawioralnego punktu widzenia interesująca byłaby analiza zachowań zakupowych i możemy spróbować zrozumieć, dlaczego konsumenci kupują przede wszystkim. Mogą istnieć różne przyczyny zakupu wynikające z potrzeb społecznych i osobistych, potrzeb emocjonalnych i finansowych. Niektóre z tych potrzeb są zdrowe, pozytywne i niezbędne w naszym codziennym życiu. Jednak zachowania zakupowe, takie jak „zakupoholicy”, byłyby psychologicznie nieprzewidywalne, losowe, a nawet niezdrowe, ponieważ nadmierne kupowanie lub spożywanie przeziębienie wskazuje na chorobę afektywną dwubiegunową lub rodzaj uzależnienia. Jednak konsumpcjonizm i szczególny nacisk na luksusowe marki mogą uwypuklić prawie niezdrową zależność od trendów mody i symboli statusu, a globalizacja zdaje się to promować. Firmy i firmy dokonują wyborów wśród konsumentów, więc konsumenci mają już „potrzebę”, gdy angażują się w zachowania zakupowe. Chociaż potrzeba ta może mieć charakter osobisty i społeczny, potrzeba ta może być również całkowicie emocjonalna.

Z psychologicznego punktu widzenia konsumpcjonizm polega na zaspokajaniu naszej nieodłącznej potrzeby kontrolowania i posiadania określonych przedmiotów, które mogłyby zastąpić lub zastąpić inne rzeczy. Na przykład u kobiety w trakcie postępowania rozwodowego może nagle pojawić się nieodparta potrzeba ciągłego kupowania rzeczy, ponieważ potrzeba obsesji na punkcie partnera została przekierowana w innym kierunku.

Z klinicznego punktu widzenia konsumpcjonizm można wyjaśnić nienormalną psychologią i rolą depresji, potrzebą zaspokojenia nadmiernego posiadania, a także ślepą wiarą lub zależnością od trendów w modzie, a wszystko to jest uważane za negatywny aspekt psychologii konsumenta. Gdyby konsumpcjonizm był postrzegany jako zjawisko pozytywne, korzyściami konsumpcji byłoby zastosowanie zasad psychologicznych do zrozumienia zachowań zakupowych.

Konsumpcjonizm i badanie konsumpcji pomagają nam nie tylko zrozumieć i rozpoznać potrzeby konsumentów oraz sposób, w jaki te potrzeby są tworzone lub zaspokajane, ale także zachowanie i postawy konsumentów wobec produktów i linii biznesowych lub aspiracji, marketing od jednego Zrozum perspektywę behawioralną. Psychologia konsumpcji polega zatem na tworzeniu potrzeb i skojarzeń, aby konsumenci mieli pewną znajomość pomysłów na produkty jeszcze przed zakupem.

Konsumpcjonizm może być zarówno pozytywny, jak i negatywny, i nie tylko reprezentować globalną i zglobalizowaną kulturę, ale także uwypuklać powierzchowne trendy i głębsze potrzeby jednostek w społeczeństwach i społecznościach.

[ff id=”6″]