Skip to main content

Od wielu kolorów w mocnych kawałkach po delikatny szelest tafty, tkaniny wpływają na nasze nastawienie mentalne na wiele subtelnych i nie tak subtelnych sposobów. Zabawne wzory wywołują uśmiech, a mieszanie odbitek i brył może być paradoksem dynamicznej energii. Niezależnie od tego, jakiego efektu szukasz, chcesz wybrać odpowiednie kolory, wzory i tekstury tkanin pasujące do Twojego planu aranżacji wnętrz.

Czynniki emocjonalne

Tkaniny robią wrażenie na wszystkich zmysłach. Na przykład przyjemność dotykowa jest znacznie zwiększona przez miękkość tkanin. Dotyk tkaniny wskazuje na bogactwo (jedwab), formalność (adamaszek) lub nieformalność (konopie). Nasz słuch poprawia się w pomieszczeniach z dużą ilością materiałów pochłaniających hałas. Kolory i faktury tkaniny wpływają na nasz wzrok, a niektóre tkaniny również wpływają na węch i oferują zapachy, które mogą być przyjemne, chłodzące lub denerwujące. Kolory tkanin zmieniają nawet nasze postrzegane poczucie smaku.

Włókno i tekstura

Włókno nadaje substancji substancję i teksturę i może zawierać na przykład trzcinę, trawy, sierść zwierzęcą, a nawet nasiona roślin. Kupując wszelkiego rodzaju tkaniny, zwróć uwagę na wysoką liczbę nici dla miękkości i trwałości.

Wełna jest przyjaznym dla środowiska wyborem dywanów. Jest naturalny, odnawialny, odporny na ogień i podłogę oraz trwały. Bawełna jest naturalnym materiałem z wyboru na tapicerkę mebli i okładziny okien.

Tkaniny wzmacniają również poziom formalności w pomieszczeniu. Szorstkie teksturowane tkaniny mówią „pikniki”, a miękkie tekstury szepczą „formalne kolacje”. Bawełniany adamaszek, toile (czysty len i jedwabny szal), perkal (który nigdy nie wychodzi z mody, tylko od czasu do czasu dla popularności) i miękki szenil – wszystko to mówi o formalnych, tradycyjnych przestrzeniach.

Bez względu na wygląd i styl, którego szukasz w domu, staranne wykorzystanie struktur tkanin, kolorów i wzorów powinno być ważną częścią ogólnego planu projektowania.

Copyright c. 2014 Jeanette J. Fisher. Wszelkie prawa zastrzeżone

[ff id=”6″]