Skip to main content

Pula znajduje się na południu półwyspu Istria i jest otoczona spokojnym i czystym Morzem Adriatyckim. To największe miasto i największy port na Istrii. Pula była centrum administracyjnym całego półwyspu od czasów starożytnych.

Od czasu ukończenia głównej ulicy „Istrian Y (epsilon)” Pula jest bardzo dobrze połączona z sąsiednimi krajami. Ulica sprawiła, że ​​Pula stała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla odwiedzających na całym świecie.

Turystów przyciągają nie tylko dobrze wyposażone hotele, które oferują różnorodne zajęcia sportowe, opcje rozrywki, takie jak dyskoteki, restauracje, kasyna itp. Dla żeglarzy miejska przystań ACI Marina oferuje ponad 300 morskich i suchych miejsc do cumowania i jest bardzo popularna.

W 2003 r. Pula została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa dla słynnego rzymskiego amfiteatru „Arena”, naznaczonego największym na świecie remisem. Krawat miał 917 m długości i 25 m szerokości.

Plemię Histra jako pierwsze zamieszkiwało półwysep. Później, w I wieku, region został zajęty i odbudowany przez Rzymian, którzy pozostawili bardzo silne ślady architektoniczne i kulturowe. & # 39; Arena & # 39; jest najsłynniejszym dowodem jego potężnego istnienia. Arena została zbudowana do walki z ludźmi i zwierzętami i mogła w tym czasie przyjąć 23 000 widzów. Dziś zmieści się tylko 5000 osób.

Słoweńcy przybyli na te tereny w VII wieku 1150 roku. Pula była pod panowaniem weneckim przez kilka stuleci. Między XIV a XVI wiekiem liczne wojny i choroby spustoszyły Pula.

Wszystko zmieniło się drastycznie, gdy Austro-Węgrzy zbudowali tam duży port wojenny w poszukiwaniu wyjścia do morza. Liczba ludności wzrosła w bardzo krótkim czasie, zaledwie 50 lat, z 1126 do 40 000 osób.

Pula to bardzo kosmopolityczne miasto, jedno z najbardziej wielokulturowych miast w Chorwacji. Wydarzenia historyczne stworzyły mieszankę ludzi, języków i architektury. Spacerując ulicami pięknej Puli, oprócz języka chorwackiego można usłyszeć włoski, angielski, niemiecki i inne języki.

Pula z dumą zostawia ślady wielu znanych gości, w tym światowej sławy irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a oraz lekarza i mikrobiologa Roberta Kocha.

Liczne wystawy w muzeach i galeriach miasta są najlepszym wskaźnikiem jego bogatego dziedzictwa kulturowego. Jeśli chcesz uzyskać dobry wgląd, powinieneś zostać w Puli przez co najmniej trzy dni.

W Puli dużo się dzieje. Jednym z najbardziej znanych corocznych wydarzeń kulturalnych jest Pula Film Festival.

[ff id=”1″]