Skip to main content

W Chorwacji jest mnóstwo naturalnego piękna, szczególnie w północnej Dalmacji, ale turyści zwykle odwiedzają najbardziej znane miejsca (np. Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Krka, Park Narodowy Paklenica itp.) I tęsknią za tymi, których piękno jest równie niesamowite, jednak jeszcze nie wiadomo Jednym z tych mniej znanych miejsc jest punkt widokowy Kamenjak nad jeziorem Vrana, z którego roztacza się piękny widok na jezioro, miasta Vodice, Pirovac, Betina, Murter, Drage, Pakostane, Biograd, Wyspy Kornati i Kornati -Patrz Adria … Trudno opisać, jak zapierający dech w piersiach jest widok z Kamenjak – musisz to zobaczyć, aby w to uwierzyć!

Punkt widokowy Kamenjak znajduje się w parku przyrody Jezioro Vrana. Stanowisko jest otwarte dla publiczności od 2006 r. Niedawne otwarcie publiczne może być powodem, dla którego nawet miejscowa ludność nie zna tego niezwykle pięknego miejsca pośrodku. Nawet miejscowa ludność może być zaskoczona, widząc tak szerokie widoki po tak krótkiej podróży do punktu widokowego.

Punkt widokowy można osiągnąć z dwóch kierunków – z Pakostane-Vrana-Radosinovci i od Pirovac-Kasic-Banjevci. Bez względu na to, którą ścieżką wybierzesz, dojdziesz do skrzyżowania u podnóża wzgórza Kamenjak. Ta droga krzyżowa składa się z 14 stacji, czyli 14 krzyży na poboczu drogi. Droga Krzyżowa kończy się na szczycie wzgórza Kamenjak, gdzie znajduje się płaskowyż z małą kaplicą. Kaplica została zbudowana w 1996 r. Na obszarze, na którym podczas II wojny światowej znajdowała się studnia, do której wrzucono liczne ludzkie ciała w 1944 r. Ten dół znajduje się teraz w kaplicy, gdzie można go zwiedzać.

Ponadto istnieje niewielka kamienna konstrukcja, którą można wynająć na małe spotkania lub uroczystości, przestrzeń do spacerów i cieszenia się spokojem i pięknym krajobrazem jeziora, miejscowości Vodice, Pirovac, Betina, Murter, Drage, Pakostane, Biograd, Kornati -Wyspy i Adriatyk!

Dlatego oprócz swojego znaczenia jako miejsca o wyjątkowym pięknie naturalnym wzgórze Kamenjak jest miejscem o znaczeniu historycznym. Najlepiej jest odwiedzić Kamenjak wcześnie rano, gdy słońce jest za tobą i możesz cieszyć się widokiem na jezioro i morze z otwartymi oczami. Nawet jeśli odwiedzasz Kamenjak ze słońcem bezpośrednio przed sobą, nadal możesz cieszyć się jednym z najpiękniejszych widoków, nie tylko w Północnej Dalmacji, ale także w Chorwacji!

[ff id=”1″]