Skip to main content

Autor: Bob Seidensticker

ISBN: 1576753700

W czasach, gdy wokół cudów współczesnej technologii jest dużo szumu, Bob Seidensticker prosi nas, abyśmy zrobili krok do tyłu i postawili wszystko w bardziej realistycznej perspektywie, lub jak naj trafniej twierdzi, powinniśmy się zaszczepić przeciwko szumowi ,

Główny temat SilkSticker w FutureHype: mitami zmian technologicznych jest to, że tempo zmian technologicznych nie rośnie wykładniczo. Według Seidenstickera nie oznacza to, że żyjemy w czasach szybkich zmian, ale nie oznacza to, że jesteśmy jedynymi, którzy doświadczyli tego zjawiska. Wcześniej ludzie mieli własne przykłady szybkich zmian. Aby dowiedzieć się, czy nasze czasy są naprawdę wyjątkowe, dzisiejszą zmianę społeczną należy porównać z przeszłością. W rzeczywistości, jak ostrzega Seidensticker, „powszechne postrzeganie nowoczesnych technologii jest zawyżone i nie dotrzymuje kroku rzeczywistości”.

Książka, która jest podzielona na dwie części, najpierw pokazuje, w jaki sposób wpadamy w pułapkę postrzegania technologii źle i krótkowzrocznie. Seidensticker podkreśla swoje twierdzenia kilkoma konkretnymi przykładami, które zostały omówione bardziej szczegółowo w pierwszej części.

Jako przykład przypomina się nam, że technologia może być innowacyjna, ale produkt, który opracowujemy na podstawie tej technologii, niekoniecznie musi być rewolucyjny, zwłaszcza jeśli nasze przewidywania są błędne. Należy pamiętać, że prognozy są często obrazem teraźniejszości, a nie przyszłości, i często istnieje ryzyko nieostrożnej ekstrapolacji.

Internet może dostarczyć nam wielu informacji, ale prowadzi to do lepszych informacji. Prawdopodobnie nie, ponieważ wadą jest to, że znaczna część informacji to niewiarygodne i czyste śmieci!

Jedną z hipotez, którymi codziennie jesteśmy bombardowani, jest to, że ślepo ufamy nowoczesnej technologii i powinniśmy umieścić wszystkie nasze jajka w jednym koszyku. Wszystko to jest świetne, dopóki kosz się nie zepsuje, gdy stajemy się coraz bardziej zależni od oprogramowania, które jest czasem błędne lub ma kruchą i kruchą technologię. Niewątpliwie wszystko to spowodowało dużą niepewność, którą odczuwamy dzisiaj w naszym współczesnym świecie.

Druga część książki dotyczy utrzymywania się zmian w szerokim zakresie dziedzin – kultura popularna, zdrowie i bezpieczeństwo, strach i niepokoje, osobiste technologie i ekonomia. Otrzymujemy doskonały przegląd historii technologii, ilustrowany historiami z tysięcy lat ludzkiego postępu, które dowodzą, że zmiany technologiczne nie są wyjątkowe w naszych czasach.

FutureHype: mity o zmianach technologicznych stawiają czytelników w trudnym badaniu, w którym technologia nie jest ani dobra, ani zła, ani neutralna. Jak stwierdza Seidensticker: „Technologia nie jest z natury dobra ani zła, ale będzie miała wpływ”. Ten efekt jest ważny, ponieważ będzie miał dobrą i złą stronę.

Bob Seidensticker spędził 25 lat w branży technologicznej i posiada 13 patentów na oprogramowanie. Jego szerokie doświadczenie jest wyraźnie widoczne w jego wnikliwych i przekonujących badaniach, które zwracają uwagę czytelników na niebezpieczeństwa związane z technologicznym zauroczeniem. Ostrzega nas również, abyśmy nigdy nie tracili z oczu mitów otaczających technologię i nieoczekiwanych sposobów, w jaki ewoluuje ona i wpływa na nasze życie, jednocześnie analizując jej wady. Kiedy kończy swoją książkę, daje nam bardzo ważne ostrzeżenie: „Nie zmuszaj się do zakupu określonej technologii, ponieważ poprosi cię o to dostawca, reklama lub siostrzeniec”. Zastanawiasz się, czy produkt jest odpowiedni dla Ciebie?

[ff id=”4″]