Skip to main content

Jedną z głównych atrakcji turystycznych na półwyspie Istria jest Rovinj. Urocze miasto znane jest z niesamowitej, specyficznej lokalizacji. Dumnie leży na wzgórzu, na którym dawno temu była wyspa. Według legendy, 16 września, gdzieś pomiędzy IV i VIII wiekiem, katastrofalne trzęsienie ziemi na Istrii i wyspie, na której leżało miasto, roztrzaskało się na niektóre wyspy, które istnieją do dziś. Ludzie, którym udało się uciec, założyli dziś w pobliżu miasta Rovinj.

Piękny barokowy kościół St. Eufemia dominuje nad całym miastem i oferuje zapierający dech w piersiach widok na zatokę Valdibore i malowniczą wyspę St. Katarina.

Podobnie jak reszta regionu, Rovinj cieszy się łagodnym klimatem śródziemnomorskim, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów. W związku z tym Rovinj ma doskonały wybór zakwaterowania; Wysoko athegory hotele, mniejsze pensjonaty, liczne prywatne apartamenty i obozy samochodowe.

Oprócz turystyki w Rovinj rozwijane są inne ważne sektory gospodarki, takie jak rybołówstwo, produkcja wina i rolnictwo. Nie można pominąć spróbowania wspaniałych domowych win istryjskich. Rovinj jest również znany z fabryki tytoniu.

Oprócz zapierającego dech w piersiach starego miasta Rovinj polecamy wycieczki do jaskini Romualds i bagna „Palud” na południe od kanału Lim.

Rovinj został najprawdopodobniej założony w czasach archaicznych i mogą to świadczyć liczne pozostałości archeologiczne.

Pierwsza osada miejska, forteca, została zbudowana między III a V wiekiem. Ataki barbarzyńców między V a VIII wiekiem były powodem, dla którego mieszkańcy okolicznych pól znaleźli bezpieczeństwo w obrębie murów miejskich. Był to czas silnego rozwoju urbanistycznego, a także czas licznych najeźdźców (Gotów, Bizancjum, Awarów, Niewolników i innych).

Pomiędzy IX a X wiekiem zamek Rovinj zawarł pakt z Republiką Wenecką, który trwał do czasu kapitulacji Wenecji w 1797 roku. W 1805 r. Rovinj zajęli Austriacy, a w 1805 r. Francuzi, którzy traktowali Rovinj jako wojnę z grabieżami. Kanton istryjski został założony w 1806 roku i włączony do włoskiego królestwa, a następnie z powrotem do Austrii w 1815 roku. Jednak wraz z londyńskim traktatem pokojowym (1918) stał się częścią Królestwa Włoch.

Pod koniec drugiej wojny światowej obywatele Rovinj zostali zabrani do obozu dla uchodźców w Wagni niedaleko Leibnitz w Steier. Po II wojnie światowej Rovinj stał się częścią Federacji Jugosłowiańskiej i pozostał tam do 1991 r., Kiedy Chorwacja ogłosiła niepodległość.

Rovinj jest bardzo dumny ze swojego bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Zwłaszcza latem organizowane są liczne manifestacje kulturalne, takie jak festiwale ludowe, festiwale wędkarskie i targi.

[ff id=”1″]