Skip to main content

Analiza moczu (lub analiza moczu, jak dobrze wiadomo) odnosi się do szerokiego zakresu różnych testów, które są stosowane zarówno w medycynie ludzkiej, jak i weterynaryjnej do różnych badań przesiewowych i diagnostycznych.

Istnieją nawet formy systemów do analizy moczu, które są dostępne dla konsumentów bez recepty (np. Wiele domowych testów ciążowych). Czy postawić diagnozę na podstawie obecności drobnoustrojów lub charakterystycznych oznak aktywności drobnoustrojów w moczu, aby zmierzyć poziom niektórych związków lub metabolitów w moczu, na przykład w testach narkotykowych lub w wielu innych zastosowaniach; Analiza moczu jest często ważną częścią utrzymania zdrowia i leczenia terapeutycznego.

Pierwszym krokiem w większości procedur analizy moczu jest wizualne zbadanie moczu i sprawdzenie zmętnienia w moczu, które może wskazywać na wyjątkowo dużą ilość białka lub innego materiału komórkowego w moczu. Kolor moczu jest również badany, ponieważ kolor może wskazywać pewne warunki; Na przykład czerwony lub kasztanowy blask w próbce moczu jest często oznaką hemoglobiny lub myglobiny w moczu (chociaż może to być również spowodowane niektórymi lekami, dodatkami barwiącymi żywność, a nawet jedzeniem świeżych buraków).

Badanie białek jest kolejnym powszechnym zadaniem analizy moczu, szczególnie u pacjentów, którzy dostarczają mętną lub inaczej mętną próbkę moczu. Badanie białek może ustalić, czy pacjent ma zespół nerczycowy lub inną chorobę nerek. Mocz jest również często sprawdzany pod kątem poziomu glukozy, nadmierna ilość moczu zwykle wskazuje na cukrzycę.

Analiza moczu może być wykorzystana do zdiagnozowania niektórych infekcji bakteryjnych i wirusowych, takich jak E. coli, które można wykryć w testach moczu, gdy uzyskany zostanie pozytywny wynik testu azotynowego. Gram-ujemne bakterie w kształcie pręcika (w tym E. coli) mają tendencję do osiągania tych wyników, gdy przeprowadzana jest procedura analizy moczu. Mocz można również badać na obecność bakterii, hodując i licząc kolonie bakteryjne.

Ciężar właściwy moczu jest na ogół mierzony również w testach moczu. Ciężar właściwy może wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta, zwłaszcza w odniesieniu do jego nerek. Pomiaru dokonuje się porównując ciężar właściwy moczu z ciężarem czystej wody.

Wartość pH moczu mierzy się za pomocą bagnetu, a mocz sprawdza się również pod kątem poziomów ketonów (związków, które powstają w wyniku rozkładu tłuszczów przez układ trawienny). Stężenie ketonów w moczu może wskazywać na cukrzycę lub niewystarczające spożycie kalorii. Analiza moczu może również obejmować badanie na obecność lizowanych białych krwinek, co często jest objawem infekcji dróg moczowych.

Diagnoza nie jest oczywiście dokonywana na podstawie samego testu moczu; Bardziej ogólne badanie pacjenta przeprowadza się również przed ostatecznym postawieniem diagnozy. Analiza moczu jest tylko częścią procesu diagnostycznego, ale jest bardzo ważnym krokiem w ocenie zdrowia pacjenta i określeniu najbardziej odpowiedniego przebiegu leczenia.

[ff id=”7″]