Skip to main content

Pomijanie różnic między językami na sekundę może utrudnić znalezienie świetnego tłumaczenia na chorwacki, ponieważ jest na niego mało popytu. Chorwacki jest jednym z najmniej używanych języków na świecie, z około 5,5 milionami użytkowników. Nie oznacza to, że język nie jest piękny i wartościowy, ale nie ma takiego samego zasięgu i popytu, jak inne języki, takie jak hiszpański lub mandaryński. Języka tego nie uczy się w większości szkół anglojęzycznych i większość ludzi przejdzie przez swoje życie, nie natrafiając na chorwackie dokumenty, chyba że pojedzie do byłej Jugosławii, a zatem nie spełni potrzeb chorwackich tłumaczeń.

Kiedy widzisz pisany chorwacki język, pojawiają się kontrowersje, które skutecznie pokazują trudności tego języka. Podobnie jak wiele języków wschodnioeuropejskich, chorwacki ma tendencję do podsumowywania długich i mylących łańcuchów spółgłosek w swoim słowniku. W połączeniu z faktem, że istnieją pewne subtelne, ale znaczące zmiany w wymowie w niektórych ciągach spółgłosek, które mogą znacznie zmienić znaczenie słowa, nic dziwnego, że anglojęzyczni uważają, że język chorwacki jest tak przerażający na pierwszy rzut oka.

Chorwacki oferuje również szereg pozornie subtelnych elementów gramatycznych, które dewastują rodzimych użytkowników języka angielskiego, próbując nauczyć się podstawowych funkcji języka. Jeden z największych i najbardziej frustrujących z tych elementów w tłumaczeniu na język angielski i chorwacki jest znany jako „enclitik”. Są to bardzo małe słowa, które mogą drastycznie zmienić znaczenie zdania w zależności od jego umiejscowienia. Ponadto wiele słów w języku chorwackim może występować w formie długiej lub krótkiej, a nowi użytkownicy tego języka mogą mieć trudności ze zrozumieniem, która forma jest odpowiednia w danym momencie.

Nawet standardowe słownictwo w języku chorwackim jest często trudne do nauczenia się dla osób mówiących po angielsku ze względu na ich niezwykle dziwny wygląd. Podobnie jak w języku niemieckim, wiele chorwackich słów składa się z jednego słowa podstawowego, które jest następnie budowane z prefiksami i sufiksami, które dodają znaczenia. Nauka najczęstszych podstawowych słów, a następnie zrozumienie, w jaki sposób łączą się, tworząc nowe słowa, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia języka chorwackiego.

Podczas gdy nauka języka chorwackiego nie jest niemożliwa, dla większości ludzi nie jest rozsądnym celem poświęcenie znacznej ilości czasu i wysiłku wymaganego do samodzielnej nauki języka. Ze względu na względną rzadkość i złożoność języka dla większości osób łatwiej jest znaleźć profesjonalistę dobrej jakości, gdy potrzebują usług tłumaczenia chorwackiego.

[ff id=”1″]