Skip to main content

Siatkówka to sport, który jest lubiany przez wielu i można w niego grać przez cały rok. Jeśli jednak masz okazję wyjść na boisko, gdy jest ładna pogoda, spróbuj świeżego powietrza i słońca podczas gry, którą kochasz.

Istnieją różnice między siatkówką halową i zewnętrzną (czasem nazywaną „piaskiem”). Różnice te nie są wystarczające, aby być prawdziwymi zmieniaczami gry, ale jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w zależności od środowiska siatkówki.

Boisko do siatkówki

Boiska do siatkówki piaskowej i kryte mają różną wielkość. Miejsca na plaży są w rzeczywistości mniejsze niż miejsca w pomieszczeniach. Korty halowe mają zasadę, że gracze w tylnym rzędzie nie mogą przejść obok określonego punktu na boisku, aby uderzyć piłkę, podczas gdy gracze w siatkówkę piaskową mogą uderzyć piłkę z dowolnego miejsca po swojej stronie siatki. Przyczyną mniejszego rozmiaru glinianego boiska może być to, że znacznie trudniej jest uzyskać przyczepność i chodzić po piasku niż po twardej powierzchni. Mniejsze boisko utrzymuje piłkę w grze dłużej, dzięki czemu rajdy są przyjemniejsze i szybsze.

Gracze na drużynę

Ze względu na większe pole do gry w siatkówkę halową wymagana jest większa liczba osób, aby pokryć ten obszar. Siatkówka halowa wymaga sześciu graczy na drużynę lub drużynę. Każdy gracz ma specjalną pozycję, która obraca się i zmienia w trakcie gry. Siatkówka piaskowa jest zwykle rozgrywana w dwuosobowych drużynach. Jeden gracz uderza z lewej strony pola, jeden z prawej. Usługa jest włączana między dwoma graczami. Nie ma specjalnych pozycji i każdy gracz zazwyczaj zna wszystkie trafienia, bloki i wykopaliska. W siatkówce piaskowej na poziomie zawodów gracze mogą zajmować określone pozycje, np. B. blokować i kopać, ale oba nadal mogą trafić.

Siatkówka

Sama piłka jest jedną z różnic między siatkówką halową i zewnętrzną. Kulki wewnętrzne są wykonane ze skóry i są nieco cięższe niż piłki używane na zewnątrz. Te cięższe kule wewnętrzne można uderzać mocniej i mają tendencję do szybszego poruszania się niż kule zewnętrzne. Siatkówki piaskowe są większe, bardziej miękkie i mniej ciężkie niż piłki halowe. Niższa waga pomaga im lepiej unosić się w powietrzu, dzięki czemu doświadczeni gracze mogą skorzystać z pogody.

liczyć się

Siatkówka halowa składa się z pięciu setów lub gier. Gry rozgrywane są do momentu, gdy pierwsza drużyna osiągnie 25 punktów i zostanie ogłoszona zwycięzcą tej gry. Trzy sety wygrywają mecz. Jeśli obie drużyny wygrały dwa sety, rozgrywany jest mecz rozstrzygający z 15 punktami. Drużyny zmieniają strony po każdym meczu.

Siatkówka piaskowa ma gry składające się tylko z trzech zestawów lub gier. Rozgrywki są rozgrywane, dopóki pierwsza drużyna nie osiągnie 21 punktów. Jeśli wymagana jest gra rozstrzygająca, rozgrywana jest do 15 punktów.

W obu wersjach grę należy wygrać z minimalną wygraną wynoszącą dwa punkty.

wzruszony

Sposób, w jaki piłka jest dotykana lub obsługiwana przez graczy, różni się w zależności od dwóch rodzajów gier. Siatkówka halowa pozwala graczom zablokować piłkę, nie licząc jej jako jednego z trzech dozwolonych uderzeń dla każdej drużyny. Siatkówka piaskowa liczy blok jako jedno z trzech dozwolonych uderzeń.

Siatkówka halowa pozwala również na typy z otwartą ręką lub dinkami, które wysyłają piłkę tylko nieznacznie nad siatką. Siatkówka piaskowa nie pozwala jednak na taki ruch.

Jeśli lubisz grać w siatkówkę, prawdopodobnie nie ma znaczenia, czy grasz w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. W rzeczywistości może się okazać, że wolisz jedną drogę od drugiej, ale granie w grę, którą kochasz o każdej porze roku, jest wielkim atutem. Poznanie obu wersji tego sportu pomoże ci w grze i, mam nadzieję, czerpie przyjemność z tego sportu.

[ff id=”1″]