Skip to main content
Podróże

Rozwój turystyki morskiej w Chorwacji

Kraj 1000 wysp, całkowity dochód z turystyki na całym świecie wynosi 100 miliardów euro. Dzisiaj Chorwacja otrzymuje 6% ciasta turystycznego. Przed wojną turystyka w Chorwacji była głównym motorem gospodarczym, który wypełniał kasety Narodowego Banku Byłej Jugosławii. Wojna wstrzymała Chorwację jako cel podróży, ale teraz ten piękny kraj powrócił i wszyscy zachwycają się Chorwacją jako głównym celem podróży w Europie.

Chorwacja ma ogromny potencjał w tej branży. Jak w każdej firmie kluczem jest strategia. Wracając do pierwszego zdania tego artykułu „Kraina 1000 wysp”, odpowiedź na pytanie dotyczące strategii wydaje mi się oczywista. Chorwacja musi pójść za przykładem Czarnogóry i stworzyć pozytywny klimat inwestycyjny przy budowie marin jachtów typu mega-jacht. Zapytaliśmy SrĘ 'Portolana, członka zarządu Adriatic Yacht Services, o jego punkt widzenia. SrĘ kazał nam podążać za modelem francuskim. Portolan był częścią wycieczki motywacyjnej Adriatic Yacht Services, która odbyła się na Cap d’Antibe w marcu 2013 r. Śr´ powiedział nam, że był zachwycony rozmiarem marin, a zwłaszcza marin zarezerwowanych dla wielkich jachtów. SrĘ powiedział nam również, że jakość usług infrastrukturalnych nie ma sobie równych. SrĘ Portolan podkreślił, że tego francuskiego modelu brakuje Chorwacji.

Tutaj, w Chorwacji, Dubrowniku, jeśli chcemy tylko zbadać dwa z tych czynników, nie zdaliśmy testu. Oczywiście musimy podążać za przykładem naszych sąsiadów, Czarnogórców. Porto Montenegro w Tivat, luksusowy kompleks marin, anglo-rosyjska inwestycja, jest historią sukcesu do tego stopnia, że ​​Azerbejdżańscy inwestorzy z Azerbejdżanu poważnie inwestują pieniądze w rozwój nowej luksusowej mariny w Kumbor. Po pobycie w Porto Czarnogóra byłem zdumiony skalą infrastruktury, restauracji, luksusowych sklepów, luksusowych biur podróży, przedstawicielstw dealerów jachtów i przedstawicielstw dealerów samochodowych, co dla mnie podkreśliło tylko powagę całej historii.

Ostatecznie wniosek, który można wyciągnąć, jest prosty: Dubrownik, najpopularniejszy cel podróży w Chorwacji, musi znaleźć rozwiązanie, aby jak najszybciej zbudować marinę dla wielkich jachtów, zanim będzie za późno. Kiedy wsiadasz na jacht w Porto Montenegro w Tivat i logiczne jest, że następnym przystankiem jest Dubrownik. Jeśli jednak nie masz mariny na megajachty, nie wspominając już o infrastrukturze i usługach, jest bardzo mało prawdopodobne, że dokończysz ten kawałek jako miejsce, w którym odczyty gruntów powiedzą 8% i przyspieszysz ożywienie gospodarcze.

[ff id=”1″]