Skip to main content

Zrównoważona baza użytkowników Internetu ze zdrowymi transakcjami e-commerce jest dobrym znakiem dla marketerów do inwestowania w reklamę online. W Indiach przychody z reklam internetowych stanowią zaledwie 3% całego rynku reklamowego i są uważane za młodsze i bardziej masowe jako nisza. Jednak według PricewaterhouseCoopers (PwC) w ciągu najbliższych pięciu lat będzie rosnąć w zdrowym tempie 32% i będzie polegać na wzroście korzystania z Internetu i handlu elektronicznego.

Reklama displayowa jest ważnym segmentem wzrostu indyjskiego marketingu internetowego. Według badania przeprowadzonego przez IMAI i IMRB Research, segment 2008/09 wzrósł o 38% w porównaniu z rokiem budżetowym 2007/08. Reklama displayowa składa się z banerów reklamowych, obrazów, logo marki, flash lub obrazów multimedialnych GIF, które przyciągają uwagę widza swoją estetyką.

Rozwój Internetu i e-commerce

Internet jest bardzo przydatnym środkiem umożliwiającym marketerom dotarcie do określonej grupy docelowej. Wymaga to jednak wsparcia dużej liczby aktywnych użytkowników, marketerów i transakcji. Indie odnotowują stały wzrost akceptacji Internetu. Użytkownicy postrzegają Internet nie tylko jako źródło informacji, ale także wykorzystują go do komunikacji, wypoczynku i zakupów. Według ComScore we wrześniu 2009 r. Indie miały około 35,81 mln użytkowników Internetu. Wzrost wzrósł o 17% z 30,71 mln użytkowników Internetu w 2008 r.

W latach 2008–2009 globalna stopa wzrostu zakupów internetowych wyniosła prawie 8–10%. Jednak w Indiach jest to ponad 30%. Według eBay India cały rynek e-commerce w tym kraju szacowany jest na około 500 rupii. Z prawie 36 milionami użytkowników Internetu i rynkiem e-commerce wokół R. Indie z 10 000 rdzeni są jednym z najszybciej rozwijających się rynków internetowych na świecie, które promują wydatki na reklamę online.

Wzrost reklamy displayowej online

Internet and Mobile Association of India (IMAI) szacuje, że sprzedaż reklam internetowych w 2008 r. Wyniosła około 500 rupii. Większość z nich wynika z internetowych reklam displayowych. Branża reklam graficznych online osiągnęła 325 crore w R. 2008-09. Według badań IMAI i IMRB Research liczba ta wyniosła 235 crore w sezonie 2007/08.

Branże, które przyczyniają się do wyświetlania reklam online

Sektor bankowy, usług finansowych i ubezpieczeń (BFSI) bierze aktywny udział w internetowej reklamie display, chociaż spadł z 25% w 2008 r. Do 17% w 2009 r. Oczekuje się, że w 2010 r. Spadnie do 15%. Największy wkład mają wydawcy internetowi (26%), których udział prawdopodobnie pozostanie stabilny lub nieznacznie spadnie w przyszłym roku. Inne, w tym partie polityczne, generalni wykonawcy, firmy handlowe i nieruchomościowe, w latach 2008/09 włożyły 4% wydatków na reklamę. Sektory IT / telekomunikacji i FMCG wniosły odpowiednio 15% i 10% w 2009 r. I oczekuje się, że wzrosną w 2010 r.

Liczby bezwzględne nie są tak duże jak procenty

Procentowy wzrost liczby użytkowników Internetu, handlu elektronicznego i reklamy internetowej jest dwucyfrowy, ale rzeczywista sytuacja rynkowa jest zupełnie inna. Jak już wspomniano, reklama internetowa w Indiach stanowi jedynie 3% całego rynku reklamowego i jest najmniejszym segmentem rynku. Jeśli spojrzymy konkretnie na reklamy displayowe, będą one znacznie mniejsze. To samo dotyczy handlu elektronicznego. Jest silnie uzależniony od sektora podróży i sektora bankowego. A jeśli chodzi o internautów, istnieje wiele nieporozumień na temat faktycznej liczby internautów w Indiach.

Indie to młodszy i niezbadany rynek Internetu, handlu elektronicznego i usług wsparcia. Eksperci branżowi są bardzo optymistyczni co do potencjału wzrostu rynku reklamy internetowej i wskazują na jego ciągły wzrost. Jednak jest jeszcze długa droga do uczynienia wszystkich stron rentownymi i jest zbyt wcześnie, aby cieszyć się wzrostem procentowym.

[ff id=”6″]