Skip to main content
Podróże

Sugerowane trasy Chorwacji i kiedy jechać

Twoja trasa zależy od twoich zainteresowań, podróży i przede wszystkim od tego, ile masz czasu. Przed zaplanowaniem wycieczki, która obejmuje rejsy statkiem, szczerze polecam sprawdzić najnowszy dostępny harmonogram dla Jadrolinija (Chorwacka Firma Promowa), aby upewnić się, że łódź jest w odpowiednim miejscu. Pamiętaj, że istnieją dwa harmonogramy, zimowy i letni, które mogą się różnić w zależności od miejsca docelowego. (Na przykład: wyspa Hvar (Stari Grad) oferuje połączenia promowe do Splitu pięć razy dziennie w lecie, tylko trzy razy dziennie w zimie.)

Trasa przybrzeżna Z uwagi na fakt, że Chorwacja ma spektakularne wybrzeże o długości 1104 mil i 1185 wysp, proponuję wybrać łódź jako najlepszy sposób na poznanie chorwackiego wybrzeża. Trasa przybrzeżna może rozpoczynać się od Rijeki do Dubrownika i zatrzymywać się na wielu wyspach i miastach. To jedna z największych podróży w Europie Środkowej. Skorzystaj z promów z Jadrolinija, aby udać się do różnych miast i małych wiosek rybackich w drodze do Dubrownika.

Jeśli zdarzy się, że wylądujesz w Zagrzebiu, odwiedź kilka muzeów i zabytkowego starego miasta, zanim udasz się na wybrzeże (są doskonałe połączenia autobusowe z wybrzeżem). Zanim wyruszysz w rejs po wybrzeżu Dalmacji, zatrzymaj się na Istrii, być może w Rovinj i Porec. W drodze na południe od wybrzeża Adriatyku twoja łódź może zatrzymać się w Dugi Otok (Long Island) przed przybyciem do Zadaru, gdzie możesz spędzić kilka dni odwiedzając wyspy takie jak Pag lub mała malownicza wyspa Ugljan. Kontynuuj do Splitu, gdzie powinieneś spędzić kilka dni w cesarskim mieście Dioklecjana. Stamtąd możesz odwiedzić wyspy Brac (Bol) i Hvar (miasta Hvar i Stari Grad) z bardzo częstymi promami (pamiętaj o sezonie). Nie zapomnij odwiedzić pobliskiego zabytkowego Trogiru, który znajduje się zaledwie pół godziny jazdy od Splitu.

Możesz kontynuować podróż z Hvaru bez powrotu do Splitu na wyspę Korcula i odwiedzenia tego małego miasteczka, często nazywanego (Mały Dubrownik). Stamtąd następnego dnia pojedziesz do Dubrownika, nieuniknionego celu podróży, który zapewni chorwackiej podróży ostatni szlak.

Zaplanuj kiedy jechać

Od kwietnia do września to dobry czas na wizytę w Chorwacji. Temperatura morza w kwietniu nie jest odpowiednia do pływania, ale będziesz cieszyć się ciepłym i czystym niebem na południe od Splitu, a zwłaszcza na wyspach Hvar i Korcula. Ceny zakwaterowania są niskie, ale nie zapominaj, że wiele hoteli i obozów jest nadal zamkniętych.

Maj i czerwiec to wspaniałe miesiące, by cieszyć się Chorwacją. Te miesiące są idealne na wszelkiego rodzaju zajęcia na świeżym powietrzu. Włoscy i niemieccy turyści wciąż muszą przybyć, ceny są nadal rozsądne, a większość hoteli, hosteli i obozów jest otwarta.

Lipiec i sierpień to najdroższe miesiące na wizytę w Chorwacji. Miejsca takie jak Krk, Istria, Rab, Bol, Hvar, Korcula i Dubrownik mogą być nieprzyjemnie zatłoczone. Zaletą tych miesięcy, które są uważane za „szczyt sezonu”, są dodatkowe linie łodzi, które pozwalają odwiedzić inne małe miasteczka i wyspy, z dala od zatłoczonych miejsc.

Osobiście uważam, że wrzesień to najlepszy miesiąc na zwiedzanie Chorwacji. Nie jest tak gorąco, ceny są co najmniej 30% niższe, a kwota jest prawie gotowa, gdy dzieci wracają do szkoły. To miesiąc owoców takich jak figi i winogrona. Październik jest czasem zbyt chłodny na biwakowanie, ale pogoda może być jeszcze przyjemna na rejsy, a prywatne pokoje są dostępne wszędzie i tanie.

Mam nadzieję, że ta krótka mapa tras po Chorwacji pomoże przynajmniej tym, którzy planują wakacje w Chorwacji (Hrvatska) w nadchodzących latach.

[ff id=”1″]