Skip to main content

Producenci twierdzą, że suplementy kolagenu mogą pomóc schudnąć, zbudować mięśnie, spalić tłuszcz (podczas snu), poprawić funkcję stawów i poprawić wygląd skóry. Na czym opierają się te roszczenia? Oto fakty.

Kolageny to białka występujące w ludzkim ciele w ścięgnach, stawach, włóknach i warstwie skóry właściwej skóry. Nie są to „kompletne” białka, ponieważ nie dostarczają wszystkich niezbędnych aminokwasów, jak na przykład jajko.

Kiedy białko lub jajko dostanie się do twojego układu trawiennego, rozkłada się ono na składniki aminokwasowe, z których organizm wytwarza hormony, komórki, włókna lub do innych niezbędnych celów. Najważniejsze narządy są zawsze pierwszym wyborem do naprawy lub wymiany komórek.

Twierdzenia producentów suplementów kolagenowych oparte są na pomyśle, że możesz nie mieć wystarczającej ilości białka w swojej diecie. A to może powodować wiele problemów.

Zostały one pierwotnie stworzone dla kulturystów i innych „profesjonalistów”, którzy szukali łatwego sposobu na uzyskanie większej ilości białka bez znacznego wzrostu kalorii. Od tego czasu producenci wymyślili lepsze opcje suplementów białkowych. Na przykład białko serwatki zawiera szerszą gamę niezbędnych aminokwasów.

Niektóre badania sugerują, że suplementy kolagenu hamują apetyt, ale to po prostu dlatego, że białko jest zadowalające. Naprawdę nie ma zbyt wielu dowodów na poparcie twierdzeń dotyczących wspólnej funkcji.

Lepszym wyborem w celu złagodzenia bólu stawów jest suplement Omega-3, ponieważ ma działanie przeciwzapalne. Wykazano również, że kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają jędrność skóry po kilku miesiącach stosowania. Ale szczerze mówiąc, zwiększenie spożycia składników odżywczych, których brakuje w diecie, może poprawić wygląd i samopoczucie.

Jeśli chodzi o wygląd skóry, nie ma dowodów na poparcie twierdzeń niektórych producentów suplementów diety. Tak, istnieją kliniczne dowody regularnego stosowania kremów odżywczych. Jeśli zawiera odpowiednie składniki, może poprawić wilgotność i jędrność. Zmniejsz zmarszczki i drobne linie; Zmniejsz stan zapalny i zaczerwienienie, które może mu towarzyszyć; stymulują produkcję nowych komórek i działają jako przeciwutleniacz.

Twierdzenia te opierają się na wynikach badań klinicznych, w których naukowcy zmierzyli wszystkie te różne rzeczy przy użyciu ludzkich ochotników. Jeśli cenisz sobie optymalny stosunek jakości do ceny, suplementy kolagenu nie są najlepszym wyborem, aby poprawić wygląd skóry lub opóźnić działanie słońca, zanieczyszczenia powietrza i łatwej rozrywki na skórze.

Przeciwutleniacze są znacznie bardziej skuteczne w tych celach. Wszystkie uszkodzenia widoczne na powierzchni zaczynają się na poziomie molekularnym, gdy cząsteczki wolnych rodników wariują i atakują zdrowe komórki. Cząsteczki przeciwutleniaczy neutralizują wolne rodniki, a tym samym zapobiegają uszkodzeniom. Niektóre przeciwutleniacze mogą nawet naprawić szkody, które już wystąpiły.

Teraz znasz fakty na temat suplementów kolagenowych i wiesz, że istnieje lepszy wybór na każdy cel, a zwłaszcza na skórę.

[ff id=”7″]