Skip to main content

Większość kobiet w ciąży najprawdopodobniej doświadcza nudności i wymiotów w pierwszym lub dwóch miesiącach ciąży i zaczyna słabnąć po zakończeniu pierwszego trymestru – do 18. tygodnia. Ale do 20 procent kobiet może odczuwać objawy nudności podczas ciąży w trzecim trymestrze ciąży, a 5 procent może odczuwać nudności i wymioty do porodu.

U niektórych kobiet poranne mdłości ustępują po kilku tygodniach na początku ciąży i powracają dopiero po 27 tygodniu lub później. Jeszcze inne kobiety na wczesnym etapie nie odczuwają mdłości i są dość zaskoczone, że rozwinęła się w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Oczywiście nagłe wystąpienie nudności i wymiotów może być spowodowane wirusem lub inną chorobą. Zwłaszcza jeśli towarzyszy mu biegunka, może to być grypa lub zatrucie pokarmowe. Jeśli takie objawy są ciężkie w dowolnym momencie ciąży, należy zwrócić uwagę na odwodnienie i zapewnić uzupełnienie utraconych płynów.

Począwszy od 27 tygodnia aktywność hormonów ponownie wzrasta po tym, jak u większości kobiet w połowie ciąży nieco się spłaszczyła. Kobiety, które utrzymują wysoki poziom hormonu hCG, szczególnie zauważą, że ich NVP utrzymuje się podczas ciąży.

Kolejnym czynnikiem wywołującym nudności i wymioty w późniejszych stadiach ciąży jest po prostu rozmiar rosnącego płodu. W tym momencie nudności najczęściej występują bezpośrednio po posiłku, często towarzyszy im zgaga. Gdy dziecko rośnie, macica wywiera większy nacisk na żołądek, powodując zgagę i nudności, gdy żołądek jest pełny. W tym momencie pojemność żołądka jest jeszcze mniejsza i jeszcze ważniejsze jest trzymanie się mniejszych posiłków, aby złagodzić ten stres.

Nudności w trzecim trymestrze nie są więc niczym niezwykłym ani niepokojącym. Istnieją jednak pewne poważne późne choroby wątroby, które mogą również prowadzić do nudności i wymiotów, w tym ostra stłuszczenie wątroby podczas ciąży i zespół HELLP. Chociaż te dwie choroby są naprawdę rzadkie, stanowią zagrożenie dla życia, jeśli nie są leczone. Z tego powodu lekarze zalecają teraz każdej kobiecie z nudnościami i wymiotami, której towarzyszy ból w górnej części brzucha i „złe samopoczucie” w trzecim trymestrze ciąży, aby zbadali enzymy wątrobowe i czynność nerek oraz wykonali pełną morfologię krwi.

Ponadto każda kobieta, która doświadcza nudności i wymiotów w połączeniu z silnym bólem głowy, obrzękiem twarzy, nagłym obrzękiem, bólem brzucha i problemami ze wzrokiem (np. Plamy), powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem. Są to oznaki stanu przedrzucawkowego, choroby, która może rozwinąć się dość szybko w dowolnym momencie po 20. tygodniu ciąży i dotyka nawet 8 procent ciąż. Stan przedrzucawkowy może powodować udary i uszkodzenie nerek, niewydolność wątroby, zakrzepy, płyny płucne, drgawki, a nawet śmierć dziecka i matki.

Jest jeszcze jeden ostatni czynnik, który może prowadzić do nudności w późnej ciąży – chociaż diagnoza w tym przypadku jest nieco łatwiejsza. Skurcze rozpoczęły się, gdy nudności, wymioty i biegunka pokrywają się ze skurczami, bólem pleców, uciskiem miednicy i skurczami w odstępie krótszym niż 10 minut.

Chociaż nudności nie są rzadkie, zasługuje na konsultację z lekarzem. W większości przypadków są to powszechne i nieszkodliwe powody, ale istnieje możliwość z zewnątrz, że jest to objaw jednej z tych kilku poważnych chorób, które czasami występują w późnych tygodniach ciąży.

[ff id=”7″]