Skip to main content

Dzisiejsza żelkowa fasola pochodzi z wojny domowej, kiedy to została ona awansowana na żołnierzy Unii (1860) przez pierwszego znanego producenta, Schrafft Candy Company. Na początku XX wieku „Jelly Bean” było slangiem dla mężczyzny, który stylowo się ubierał (powszechnie nazywany „fop”). Innymi słowy, twój podstawowy mężczyzna ze stylem, ale bez substancji, który opisuje prawdziwy cukierek, prawie czysty cukier, z lekkim aromatem.

Na wszystkich spotkaniach gabinetu na stole konferencyjnym podczas kadencji prezydenta Reagana obecnych było kilka dużych słoików gumowatych niedźwiedzi, a także obiekt w biurze owalnym i Air Force One. Goście na imprezach otwierających Reagana w 1981 r. Pochłonęli 40 milionów gumowatych niedźwiedzi (około 7 000 funtów). Marka Gourmet Jelly Belly stworzyła nowy smak specjalnie na to wydarzenie, Blueberry. Ronnie był najwyraźniej prezesem gumowatych niedźwiedzi (smakosz Thomas Thomas Jefferson nie byłby zachwycony).

Na początku XX wieku żelki stały się zwykłym cukierkiem za grosze i były pierwszymi słodyczami sprzedawanymi na wagę, a nie na sztukę. Później były pakowane w worki i sprzedawane w różnych smakach. Były to przykłady słodyczy wielkanocnych w latach 30. XX wieku, a sprzedaż wzrosła gwałtownie każdej wiosny. Istnieje niewiarygodne 16 miliardów, które są wytwarzane co roku tylko na kosze wielkanocne i dekoracje. (Wystarczy trzy razy okrążyć Ziemię.)

Produkcja jest prosta w kształcie i smaku i nic poza prostą. Wykonanie może zająć od 7 do 21 dni, jest dość pracochłonne, a prosta torba zwykle zawiera 8 różnych smaków. Na cześć tego w pełni amerykańskiego słodyczy co roku odbywa się Narodowy Dzień Galaretki, który odbędzie się 22 kwietnia tego roku. W samych Stanach Zjednoczonych konsumujemy około 100 milionów funtów rocznie. (Dentyści to uwielbiają.)

Rolls Royce tego popularnego cukierka to bez wątpienia Jelly Belly, który pozycjonuje się jako „fasolka dla smakoszy”. Very Cherry cieszyła się najwyższą popularnością przez kilka dziesięcioleci, aż do 1998 roku (rolka perkusji) Buttered Popcorn zajął pierwsze miejsce; Inne unikalne smaki to szampan, piwo beczkowe, naleśniki i cappuccino. Dużą część fascynacji Jelly Bellies stanowią ich wyjątkowe, świeże aromaty, które dzięki swoim małym rozmiarom zapewniają odrobinę słodkiej przyjemności i można je kupić w dużych ilościach według indywidualnego gustu. Czego więcej można chcieć? (A ponieważ są małe, możesz wcisnąć więcej do ust, co stanowi wyraźny plus)

Więc wszyscy fani, wybierz swoje ulubione lub po prostu złap garść, cholernych smaków. Czy wpływają na ciebie kolory, kupujesz „designerskie” żelki czy po prostu chodzisz do stałych klientów? Może musisz ich unikać (niestety), ponieważ niszczą twoją pracę dentystyczną? Bez wątpienia, są one czysto amerykańskie, jak wiele innych cukierków grosza i od dziesięcioleci fascynują dzieci w każdym wieku. Okej, więc nie mają jedzenia, ale czasami musimy zapomnieć o wewnętrznej wartości i zdecydować się to zrobić. Są po prostu dobre, czyste, zabawne. Czy wiesz o co mi chodzi?

[ff id=”1″]