Skip to main content

OK, czy jesteś już w szoku ??? W niezbyt odległej przeszłości nie mieliśmy luksusu posiadania małego pokoju w domu, w którym moglibyśmy zmyć nasz numer jeden i dwa. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to zrobiliśmy przed szafką na wodę? Nie żebym chciał przejść do historii, ale powiedzmy po prostu, że przed dniami naszego obecnego, wyrzucanego społeczeństwa ludzie myśleli o wielu zastosowaniach do prawie wszystkiego.

Być może nie wiedziałeś, że ludzki mocz jest najszybciej działającym i najdoskonalszym źródłem azotu, fosforu, potasu i niektórych pierwiastków śladowych. Ponadto wszyscy mamy stały zapas przez cały rok – bezpłatnie! Produkcja tego cudownego organicznego nawozu płynnego nie jest bardzo droga.

Niektórzy ludzie, których znam, bardziej niż chętnie popełniają drzewo, krzak lub trawnik (oczywiście poza zasięgiem wzroku).

Czy wiesz, że wiele toalet zużywa od 50 do 100 litrów wody dziennie, aby spłukać około 1,5 litra sików? A wysoka zawartość składników odżywczych w naszych systemach kanalizacyjnych prowadzi do wzrostu glonów, co ostatecznie powoduje śmierć roślin i zwierząt w naszych drogach wodnych.

Jakie są zalety używania moczu jako organicznego nawozu płynnego?

 • Jeśli nie spłuczesz tego cennego płynu w toalecie, zmniejszysz zużycie wody – jest to korzystne dla środowiska i twojej torby
 • Ograniczają odpływ ścieków
 • Na naszych drogach wodnych jest mniej składników odżywczych
 • Mocz w postaci płynnego nawozu jest dostępny w idealnej formie chemicznej dla roślin
 • Koszty w ogrodzie są niższe, ponieważ płynny nawóz jest bezpłatny
 • Jest dostępny przez cały rok i nie ma żadnych kosztów transportu
 • Właśnie dlatego wiesz, że świeży ludzki mocz jest sterylny (chyba że występuje infekcja dróg moczowych – tego moczu nie należy stosować), a zatem nie zawiera bakterii.

  Zalecam rozcieńczenie moczu do 10-15 części wody na 1 część moczu w celu zastosowania na rośliny w fazie wzrostu. Rozcieńczyć do 30-50 części wody w 1 części moczu do stosowania na rośliny doniczkowe, ponieważ są one znacznie bardziej wrażliwe na każdy rodzaj nawozu.

  Drzewa, krzewy i trawniki powinny dobrze się układać bez przerzedzania. Ogranicz stosowanie płynnego nawozu moczowego na wszystkich roślinach spożywczych co najmniej dwa tygodnie przed zbiorem. Nakładaj pod rośliny owocowe, a nie bezpośrednio na liście.

  Nie używaj moczu, który jest starszy niż 24 godziny, ponieważ mocznik zamienia się w amoniak i spala rośliny. Jeśli nie jest świeży, dodaj go do stosu kompostu. Dodanie nierozcieńczonego ludzkiego moczu do sterty kompostu pomoże szybko go podgrzać, ponieważ jest doskonałym aktywatorem i zwiększa najwyższą wartość odżywczą.

  Jeśli chodzi o antybiotyki, suplementy witaminowe i inne leki, dostaną się do twojego moczu, ale w tak małych ilościach, że uważam, że są one nieistotne – szczególnie jeśli są rozcieńczone.

  Skorzystaj z tego doskonałego źródła darmowego nawozu płynnego w swoim ogrodzie zamiast zwiększać obciążenie, które my, ludzie, obciążamy nasze środowisko.

  [ff id=”7″]