Skip to main content

Miasto Zagrzeb jest stolicą Chorwacji. Położone jest w kontynentalnej części kraju między Sawą a górą Medvednica.

Zagrzeb jest ważnym węzłem komunikacyjnym, ponieważ znajduje się w centrum Europy. Tutaj połączone są ważne szlaki transportowe między wybrzeżem Adriatyku a Europą Środkową. Ma bardzo dobre połączenia z innymi miastami drogą powietrzną, drogową i kolejową.

Zagrzeb to stare miasto w Europie Środkowej, które rozwinęło się w centrum kultury, nauki, handlu i gospodarki.

To bardzo wygodne miejsce do życia. Zagrzeb ma wiele zielonych parków i promenad. Istnieje również wiele miejsc, w których można wybrać się na jednodniową wycieczkę w pobliżu miasta. Zachował swoje zabytki i architekturę przez całą historię. Centrum miasta składa się z Gornji Grad, Kaptol i Donji Grad. Głównym placem Gornji Grad jest Plac Świętego Marka. Są budynki chorwackiego parlamentu, rządu i rady miasta. Markuskirche dominuje na Markusplatz.

Kaptol to zabytkowa osada wokół katedry w Zagrzebiu. Katedra jest uważana za największy budynek w Chorwacji. Dolac leży między Gornji Grad a Kaptol. Jest to najbardziej znany targ na świeżym powietrzu w Zagrzebiu.

Donji Grad to nowoczesne centrum miejskie Zagrzebia. Istnieje główny i największy plac o nazwie Ban Jelacic Square. Plac kontynuuje najdłuższą ulicę w mieście o nazwie Ilica. Popularnym miejscem spotkań w mieście jest Cvjetni Square. Duża liczba osób lubi pić kawę na placu Cvjetni. Nazwa miejsca pochodzi od umieszczonych tam stojaków na kwiaty.

Ulubionym deptakiem jest Maksimir. Jest to historyczny park z XVIII wieku. W Maksimir jest zoo.

Mieszkańcy Zagrzebia lubią spędzać wolny czas nad jeziorami Jarun i Bundek. Góra Medvednica jest również bardzo popularnym kurortem wakacyjnym. Sljeme jest na górze. Oznaczało szlaki do jazdy na nartach.

[ff id=”1″]