Skip to main content

Większość mediów, które spotykam na temat ciąży po 40 roku życia, koncentruje się na tym, jak uzyskać i skutecznie przeprowadzić ciążę w wieku 40 i więcej lat. Ale posiadanie dziecka to znacznie więcej niż przyjmowanie i rodzenie. Kolejne 18 lat!

Mając pierwsze dziecko w wieku 46 lat, mam realistyczną perspektywę tego, jak wyglądają rodzice w zaawansowanym wieku. Oto niektóre zalety i wady.

1. Jesteś świadomy ryzyka

Zalety: Jeśli jesteś w ciąży po 40 latach, na pewno znasz ryzyko, a Twoja ciąża będzie ściśle monitorowana. Wiesz na każdym kroku, jak twoje dziecko ma się i czy rozwija się normalnie.

Wady: Czasami czujesz, że dostajesz za dużo informacji. Trudniej jest się zrelaksować i nie martwić. Ciągłe wspomnienia o „zaawansowanym wieku matki” nie zawsze są mile widziane. Oczekiwanie na wyniki testu może być stresujące, nawet jeśli są konieczne.

2. Nauczyłeś się liczyć swoje błogosławieństwa

Plusy: Nie bierzesz rodzicielstwa za pewnik, szczególnie jeśli miałeś problemy z uzyskaniem i urodzeniem zdrowego dziecka. Wiesz dokładnie, ile masz szczęścia po czterdziestce, oczywiście, czy nie.

Minusy: nie chcesz nie doceniać tego, jak byłeś błogosławiony, a jako rodzic możesz trzymać się niewiarygodnie wysokich standardów.

3. Jesteś „gotowy”

Zalety: w latach dwudziestych i trzydziestych nadal możesz mieć ambicje zawodowe. To może nie być aż tak bardzo priorytetem po czterdziestce i później. Ponadto, jako starszy rodzic, mniej prawdopodobne jest, że będziesz chciał zawieść dzieci, abyś mógł wyjść i świętować.

Wady: Być może marzyłeś o tym, jak wyglądałoby rodzicielstwo przez tyle lat, że w rzeczywistości nie jesteś przygotowany na niektóre zmiany, które się z tym wiążą. Masz znacznie mniej czasu na spokojną medytację! Z pewnością twoje życie nie będzie już o tobie.

4. Jesteś bardziej cierpliwy

Plusy: Kiedy życie staje się krótsze, zwykle lepiej rozumiemy, co jest ważne. Twoje dziecko skorzysta, jeśli będzie miało bardziej cierpliwego i skoncentrowanego rodzica.

Wady: Możesz mieć problemy z narysowaniem granicy między cierpliwością a wyrozumiałością. Zawsze istnieje ryzyko, że twoje małe błogosławieństwo ma zbyt wiele do zaoferowania w późnym wieku.

5. Jesteś bardziej pewny siebie

Plusy: są na tyle długo, aby być pod wrażeniem tego, co myślą inni. Jeśli powiedzą ci, że ciąża po 40 roku życia jest złym pomysłem, to ich opinia nie ma z tobą nic wspólnego. Jesteś własną osobą.

Wady: Możesz zastraszyć niektórych młodszych rodziców, których spotykasz. Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, możesz nie być w stanie się przygotować i wyczyścić. Kogo to obchodzi, jeśli ktoś to zauważy? Może to czasami sprawiać wrażenie przerażającego.

6. Zdobyłeś mądrość

Zalety: masz lepsze spojrzenie na życie. W miarę dorastania dziecka możesz dzielić się z nim spostrzeżeniami, które przynoszą więcej doświadczeń życiowych.

Wady: w pewnym momencie każdy rodzic nic nie wie, a każde dziecko wie wszystko. Żadna mądrość nie może tego przezwyciężyć. Nie ważne ile masz lat, dla swojego nastolatka jesteś po prostu stary!

7. Masz młody wygląd

Plusy: dużo usłyszysz o tym, jak dziecko „utrzymuje cię młodość”. Dla mnie oznacza to ponowne doświadczanie życia oczami dziecka. Oznacza to również pozostawanie zajętym i aktywnym.

Wady: Jesteś też bardziej zmęczony. Ta młodzieńcza postawa i energia muszą być napędzane ćwiczeniami, dobrym odżywianiem i odrobiną „czasu dla mnie”. W przeciwnym razie będzie coraz trudniej „pozostać młodym” w ciągu dziesięcioleci numer cztery, pięć i sześć!

8. Poszerzasz swoje horyzonty

Plusy: dodanie dziecka do swojego życia przynosi wiele nowych relacji i doświadczeń. Jest to zarówno satysfakcjonujące, jak i wzbogacające. Czułem się odnowiony, kiedy zacząłem nowy rozdział w wieku średnim.

Wady: Czasami wydaje się to przytłaczające. Zaczynasz, podczas gdy twoi koledzy wysyłają swoje dzieci na studia i zwalniają. Znalezienie innych rodziców w twoim wieku może być trudne.

Oczywiście nie wszystkie z tych punktów dotyczą każdego starszego rodzica. Ale jest bardziej zrównoważona perspektywa dla tych, którzy doświadczają lub myślą o ciąży po 40 roku życia.

[ff id=”7″]