Skip to main content
Podróże

Zaplanuj swoje bezpieczne wędrówki

Większości wydarzeń związanych z przetrwaniem na świeżym powietrzu można zapobiec dzięki odrobinie przygotowania i planowania. Sytuacja przetrwania może przytrafić się każdemu, bez względu na jego doświadczenie lub wiedzę z zakresu turystyki pieszej. Nie zawsze pojawiają się sytuacje przeżycia, ponieważ ktoś jest niedoświadczony lub bezwzględny. Jeśli chcesz mieć najlepszy czas na wyprawę pieszą, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, możesz podjąć pewne kroki.

Przede wszystkim zostaw plan podróży z kimś w domu. W planie podróży wyszczególniono możliwe lokalizacje, które najprawdopodobniej obejmiesz podczas wakacji w górach. To nie musi być szczegółowa lista. Możesz użyć mapy i zaznaczyć tylko miejsca, w których chcesz się znaleźć. Po opuszczeniu planu podróży osoby poszukujące wyobrażają sobie, gdzie cię szukać, jeśli się zgubisz.

Po drugie, zawsze zabierz ze sobą kilka podstawowych rzeczy na wypadek, gdybyś musiał spędzić noc na szlaku. Weź worek na śmieci, zapalniczkę, fajkę, scyzoryk i butelkę z wodą. Jest to minimalna liczba ważnych przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą, bez względu na to, czy wędrujesz dzień, tydzień czy dłużej. Artykuły te pokrywają podstawowe potrzeby od schronienia po wodę i ciepło. W zależności od aktywności na świeżym powietrzu, poziomu umiejętności i klimatu, w którym planujesz wędrować, może być konieczne zabranie ze sobą więcej sprzętu.

Po trzecie, powinieneś spakować coś, co możesz szybko zmienić w kryjówkę. Worek na śmieci jest przykładem takiego przedmiotu. Można z łatwością zrobić schronienie. Po prostu wytnij szczelinę pośrodku zamkniętego końca i przeciągnij ją nad głowę. Jest to świetne rozwiązanie problemu, a torbę można łatwo schować w torbie. Kosztuje tylko kilka centów i może uratować życie.
Hipotermia może również wystąpić przy 50 stopniach, dlatego ważne jest, aby w razie potrzeby znaleźć sposób na szybkie schronienie.

W samochodzie i plecaku zawsze noś czapkę z wełny. Osiemdziesiąt procent ciepła twojego ciała jest tracone, gdy twoja głowa jest odsłonięta. Podczas wędrówki zawsze musisz chronić swoją głowę. Jeśli nie masz czapki, użyj skarpety lub chusty na głowę. Możesz nosić na głowie wszystko, o ile utrzymuje ono ciepło w głowie.

Wreszcie, niech nawyk będzie mieć przy sobie co najmniej trzy środki gaśnicze. Zawsze dobrze jest mieć zapalniczkę, ale mając tylko jedno źródło ognia, gdy wędrówka nie wystarczy. Zapalniczki mogą się zamoczyć, a następnie nie zapalić. Miej także przy sobie pręt zapłonowy i wiatroodporne zapałki w kieszeni lub plecaku. Lubisz rozpalać ogień w deszczu lub innej złej pogodzie. Może to być trudne, ale można to zrobić. Po prostu zbieraj martwe gałęzie z wiecznie zielonych roślin, takich jak sosna, jodła lub świerk. Te drzewa mają dużo żywicy, więc zapalają się szybciej niż inne rodzaje drewna.

[ff id=”1″]