Skip to main content
Podróże

Zaplanuj wizytę w Chorwacji

Jeśli planujesz odwiedzić Chorwację, możesz zastanawiać się, czy koszty i wyzwania są tego warte. Wizyta w innym kraju (czytaj Chorwacja lub Hrvatska) może wynagrodzić Cię na wiele sposobów, ale na pewno napotkasz sytuacje, których nie spotkasz w domu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku turystów do USA.

Oto kilka punktów do rozważenia podczas rozważania wizyty w Chorwacji:

Co tam jest dla mnie

historia

Zawsze jest coś wyjątkowego, aby odwiedzić kraj, w którym dzieje się historia i pozostawił najgłębsze ślady. Chorwacja jest zdecydowanie krajem, w którym historia zachowała wiele greckich i rzymskich ruin, takich jak słynny Pałac Dioklecjana w Splicie lub amfiteatr w Puli, średniowieczne mury obronne, takie jak „Wieczne Miasto Dubrownik” lub miasto Korcula na wyspie o tej samej nazwie.

kultury świata

Niektórzy podróżnicy wolą zanurzyć się w innej kulturze, próbować wszystkiego, od lokalnego jedzenia, odwiedzając lokalne sklepy spożywcze, odwiedzając targi na świeżym powietrzu, spacerując w nietypowych miejscach, przeżywając festiwale lub tradycyjne ceremonie. Chorwacja jest właściwym miejscem, nie wspominając o targu rybnym w Splicie lub jednym z wielu lokalnych targów owocowych i warzywnych latem na jednej z wielu wysp. Nie przegap letnich festiwali w Splicie i Dubrowniku ani słynnej gry walki „Moreska” w mieście Korcula.

Przygoda kulinarna

Dla niektórych wczasowiczów najważniejsza jest żywność. Możesz spróbować wszystkich potraw, które widziałeś lub słyszałeś. Jestem pewien, że spodoba ci się kuchnia chorwacka, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża, typowy śródziemnomorski region, który z jednym wyjątkiem jest bardzo podobny do włoskiego: makaron nie jest pierwszym i najważniejszym posiłkiem. Świeże ryby, świeże warzywa, jagnięcina (spróbuj jagnięciny na wyspie Pag), wędzona szynka, ser na wyspie Pag i bardzo dobre lokalne czerwone i białe wino.

marzyć cele

Chorwacja może nie stała się wymarzonym celem podróży, ale jeśli chcesz odwiedzić „Nową Toskanię” lub „małą Wenecję” po drugiej stronie Adriatyku, powinieneś odwiedzić Hrvatska.

doświadczeń edukacyjnych

Połączenie podróży z doświadczeniami edukacyjnymi może utrzymać mózg w zdrowiu tak jak reszta ciała, i fajnie będzie dowiedzieć się, że Chorwacja jest krajem, w którym po raz pierwszy wprowadzono „krawat lub kravata”. Czy wiesz, że Chorwacja jest domem dla pierwszego wiecznego pióra wynalezionego przez Slavoljuba Pankala? Przekonasz się, że spadochron został wynaleziony przez Fausta Vrancica …….

Cud świata

Podczas wizyty w Chorwacji nie zobaczysz żadnego z 7 nowych cudów świata, ale na pewno będziesz zaskoczony cudami Chorwacji, takimi jak Dubrownik „Perła Adriatyku”, Pałac Dioklecjana w Splicie, katedry Trogir i Sibenik, amfiteatr w Puli i Święty Donat w Zadarze będzie zachwycony.

powiązania rodzinne

Wielu turystów decyduje się na wizytę w swoim rodzinnym domu podczas swojej pierwszej podróży za granicę. Genealogia jest niezwykle popularnym hobby i nie ma nic lepszego niż prowadzenie badań na miejscu. Możesz zobaczyć budynki, w których żyli i pracowali twoi przodkowie. Może spotkasz dalekiego kuzyna. Kiedy znajdziesz nowe informacje o swoich przodkach i zanurzysz się w ich kulturę, twoje badania historii rodziny zostaną rozszerzone o nowe wymiary.

Jakie problemy możesz napotkać?

trudności językowe

Nauka kilku słów po chorwacku może być zastraszającym doświadczeniem. Ale nie powinieneś się martwić, ponieważ język angielski jest bardzo popularny w Chorwacji, szczególnie w hotelach. Jeśli przeszkadzają ci bariery językowe, ale nadal chcesz odwiedzić Chorwację, powinieneś podróżować z grupą wycieczkową.

Zwiększone koszty

Chorwacja nie jest droga jak inne miejsca podróży, takie jak Włochy, Francja czy Hiszpania. Stolica Zagrzebia jest tak samo droga jak zakwaterowanie i parking jak każda inna stolica UE. Jedzenie jest wciąż tańsze niż gdziekolwiek indziej i lepsze niż większość. Przekonasz się, że ceny na wakacje w Chorwacji są obecnie bardzo rozsądne i ekonomiczne niż w innych częściach świata.

bezpieczeństwo

Podróżowanie po całej Chorwacji jest dość bezpieczne, a naloty i kradzieże nie stanowią problemu. Możesz bezpiecznie chodzić po mieście w nocy, ale jak zwykle zachowaj zdrowy rozsądek.

przechodzą problemy

Aby wjechać do Chorwacji, potrzebujesz paszportu, ale bez wizy wjazdowej.

[ff id=”1″]