Skip to main content

Cynk może zrobić więcej w przypadku kruchych kości niż jakikolwiek inny składnik odżywczy. Tkanka kolagenowa jest wymagana do osadzania fosforanu wapnia w celu utworzenia kości. Oznacza to, że tkanka kolagenowa zapewnia infrastrukturę do tworzenia kości. Wapń jest magazynowany w tej strukturze, tworząc kości. Obecność kolagenu ma zasadnicze znaczenie dla siły i gęstości kości. Bez tego cały wapń w diecie nie ma dokąd pójść, a cynk jest niezbędną częścią tworzenia kolagenu.

Kolagen utrzymuje wszystko razem

Kolagen jest najczęstszą tkanką w ciele. Tworzy tło wszystkich tkanek i wszystkich narządów, czyniąc je jędrnymi i sprężystymi. Kiedy skóra zaczyna się marszczyć i tracić elastyczność, możesz być pewien, że twoje komórki kolagenowe nie są tak aktywne, jak kiedyś.

Każda nić kolagenu składa się z aminokwasów i wiele z tych aminokwasów jest wymaganych do utworzenia nici. Siła tkanki kolagenu jest zwiększona, ponieważ niektóre cząsteczki są wzmacniane przez proces biochemiczny wywołany przez witaminę C. Proces ten pomaga ustabilizować całą strukturę kolagenu. Jeśli proces nie nastąpi, kości zmiękną. Najpierw trzy pojedyncze pasma kolagenu są skręcone w tryplet. Trzy z tych trojaczków są następnie skręcone wokół siebie i tworzą super kabel. Każda nić jest również połączona z sąsiednimi nićmi poprzez sieć. Fosforan wapnia jest przechowywany w tej strukturze kolagenu, tworząc kości. Kości składają się zatem z kolagenu (organicznego białka – materiału żywego) i fosforanu wapnia (materiału nieorganicznego).

Kolagen powoli się starzeje, zastępując go nową tkanką kolagenową. Aby proces ten był kontynuowany, ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość białka i składników odżywczych. Jednym z najważniejszych składników odżywczych jest cynk.

Cynk jest kluczowym składnikiem odżywczym

Wystarczająca ilość cynku jest wymagana do utworzenia tkanki kolagenowej, zjednoczenia złamanych kości, leczenia ran i zapobiegania osteoporozie. Cynk jest niezbędny do tworzenia tkanki kolagenowej, potrzebne są również inne składniki odżywcze, ale najważniejszy jest cynk.

Zaleca się spożywać od 12 do 15 mg cynku dziennie i zwiększać tę wartość w czasie ciąży.

Źródłami żywności dla cynku są: mięso, kurczak, fasola, orzechy i ostrygi.

Dietetyczne fityniany występujące w zbożach pełnoziarnistych i przaśnym chlebie mogą znacznie zmniejszyć wchłanianie cynku. Istnieje również możliwość, że niewłaściwy wzrost poziomu wapnia wpłynie na wchłanianie cynku.

Cynk może być przyjmowany jako suplement diety i powinien być przyjmowany jako sól taka jak siarczan cynku w połączeniu z witaminą C. Cynk najlepiej spożywać po posiłku białkowym – najlepiej nie po śniadaniu, które może zawierać pokarmy o wysokiej zawartości fitynianu.

Cynk, ciąża i pierwszy etap osteoporozy

Szpitala medycznego Johns Hospital szacuje, że 85 procent kobiet w ciąży na całym świecie ma spożycie cynku niewystarczające do zajścia w ciążę. Podczas ciąży zapotrzebowanie na cynk wzrosło o 50% w ciągu ostatnich 15–10 tygodni. Jeśli matka nie spożywa wystarczającej ilości cynku, płód otrzymuje cynk do mięśni i kości, co inicjuje pierwszy etap osteoporozy. (UWAGA: British Medical Association zaleca nie stosowanie siarczanu cynku w czasie ciąży lub ostrożność, ponieważ bezpieczeństwo nie jest gwarantowane i przenika przez łożysko.)

Wapń i osteoporoza

Powodem podkreślania zawartości wapnia w kościach w celu zapobiegania osteoporozie i zaniedbywania cynku jako kluczowego składnika odżywczego jest to, że cynk i kolagen są niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim. Kiedy prześwietlona kość osteoporotyczna jest porównywana z normalną kością, wydaje się przezroczysta, ponieważ nie widać normalnych ilości wapnia. Lekarze często zalecają zwiększone zużycie wapnia, ale zaniedbują zalecanie dodawania cynku zamiast kolagenu. Bez kolagenu i cynku niestety nie można już stosować wapnia, co oznacza, że ​​osteoporoza nadal się rozwija.

Złamania i cynk

Leczenie kości odbywa się w dwóch fazach:

Po pierwsze, po złamaniu, wokół końców złamanej kości powstaje rozległy skrzep krwi. Komórki tworzące kolagen przenikają do skrzepu krwi i wytwarzają specjalną formę kolagenu, który owija się wokół złamania. Komórki tworzące kość powoli przemieszczają się do tkanki kolagenu, która jest obecnie nazywana kalusem. Komórki te odkładają wapń i przywracają wytrzymałość kości.

Jeśli preparaty cynku zostaną podane pacjentowi natychmiast po złamaniu, szybko powstaje duża ilość tkanki kolagenowej, ponieważ enzymy odpowiedzialne za odkładanie kalusa kostnego są aktywowane przez cynk. Cynk jest odpowiedzialny nie tylko za szybkie zwiększenie ilości tkanki kolagenowej wokół złamania, ale także za aktywację komórek kostnych magazynujących wapń w tkance kolagenowej.

Ćwiczenia i cynk

Paradoksalne jest, że aktywność fizyczna zalecana w profilaktyce i leczeniu osteoporozy może ją również zwiększyć, jeśli osoba ćwicząca nie zawiera wystarczającej ilości składników odżywczych – zwłaszcza cynku. Ludzie, którzy nadmiernie ćwiczą, tracą znaczną ilość cynku w pocie. Utrata cynku w pocie na godzinę może przekroczyć wydalanie cynku z moczem o 50% w ciągu 24 godzin.

W Ameryce ten stan nazywa się „kruchymi kościami, ale dobrym ciałem”. U kobiet stan ten jest również związany z brakiem miesiączki (koniec miesiączki), ponieważ niedobór cynku może zmniejszać aktywność jajników.

klimakterium

Przed menopauzą tworzenie kolagenu zwalnia, gdy aktywność hormonów spada. Poza menopauzą niedobór cynku może być bardziej wyraźny z powodu przyspieszonej utraty kolagenu i wapnia. Jeśli utrata kolagenu jest spowodowana niedoborem cynku, wydalanie wapnia może wzrosnąć.

Jednym ze skutków zmniejszonej produkcji estrogenu jest zwiększone wydalanie hydroksyproliny, aminokwasu, który ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji struktury kolagenu. Wapń w żaden sposób tego nie zapobiega. Dlatego ważne jest, aby chronić się przed rozpadem tkanki kolagenowej w okresie menopauzy. Osiąga się to poprzez utrzymanie odpowiedniej podaży składników odżywczych, w tym cynku.

Cynk jest ważnym (i często niedocenianym) składnikiem odżywczym w zapobieganiu osteoporozie. Cynk jest często niedobór w żywieniu i w okresach dodatkowej potrzeby, takich jak w czasie ciąży lub w okresie menopauzy, lub gdy dużo ćwiczysz, poziom cynku w organizmie może być niski.

referencje

Bland, J. 1996, Contemporary Nutrition. J&B Associates.

Davies, S. i A. Stewart., 1997, Nutritional Medicine. Swing.

Fitzherbert, JC 2002, Osteoporosis: Brak cynku. Wellbeing, Issue 87.

Holden, S., Hudson, K., Tilman, J. u. D. Wolf, 2003, najlepszy przewodnik po zdrowiu naturalnym. Publikacja Asrolog.

Pressman, A. and S. Buff, 2000, The Complete Idiot’s Guide to Vitamins and Minerals. (Wydanie 2). Książki alfa.

Soothill, R. 1996, The Choice Guide for Vitamins and Minerals. Znakomita publikacja książkowa.

Sullivan, K. 2002, Witaminy i minerały: Praktyczne podejście do zdrowego odżywiania i bezpiecznych suplementów diety. Harper Collins.

[ff id=”7″]