Skip to main content

Turystyka w południowo-meksykańskim mieście kolonialnym Oaxaca cierpi od zamieszek w 2006 r. Do 2008 r. Zaczęła się ona pogarszać aż do strachu przed świńską grypą, kryzysu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych i negatywnych doniesień prasowych gromadzonych przez dziennikarzy na temat wojen narkotykowych w ogólności i W kilku portowych miastach w pobliżu granicy amerykańskiej, prawie 1000 mil stąd. Dlaczego nowe salony samochodowe w Oaxaca prowadzą w 2011 roku ożywiony biznes z turystyką, budownictwo kwitnie, a wyższa klasa średnia nadal oszaleje w ten sposób?

Właściciele hoteli i restauracji narzekają, że zarobki są najgorsze, jakie osiągnęli od 2007 r. I że widoczna konsumpcja trwa nadal. W rzeczywistości liczba miejsc w hotelach, pensjonatach i innych obiektach noclegowych spada, a większość restauracji, które tradycyjnie podoba się turystom, doświadcza znacznego pogorszenia koniunktury gospodarczej – ale oczywiście te, które mają zdrową bazę klientów Oaxaca, nadal dobrze zarabiają.

Solidna teoria głosi, że stare pieniądze napędzają gospodarkę hotelarską – złą gospodarkę. Przez większość czasu właściciele hoteli i restauracji są właścicielami nieruchomości, na których znajdują się ich sklepy, bez żadnych obciążeń (tj. Bez hipotek). Innym częstym scenariuszem jest dzierżawa tych firm przez rodziny. aw trudnych ekonomicznie czasach czynsz jest odraczany lub całkowicie wybaczany.

Jest to raczej wyjątek niż reguła spotykania się z firmą hotelarską w Oaxaca, która dokonuje płatności hipotecznych lub płaci czynsze rynkowe niepowiązanej stronie trzeciej. Dochód po prostu nie przyczynia się do obsługi jakiegokolwiek rodzaju spłaty zadłużenia.

W przypadku nieistniejących, umorzonych lub odroczonych długów na rynku nieruchomości pozostaje jedynie opłacenie stagnacji kosztów pracy związanych z gościnnością oraz kosztów odsprzedaży (rękodzieło, odzież i artykuły gospodarstwa domowego w sklepach). oraz produkty łatwo psujące się i suche w restauracjach).

Kilka przykładów potwierdza tezę:

• Pod koniec 2010 roku po ośmiu latach działalności pensjonat w centrum miasta z kilkoma lokalami mieszkalnymi zamknął swoje podwoje. Właściciel zapłacił za rynek. Ich inne interesy biznesowe utrzymywały ich przy życiu. Wszyscy pozostali właściciele w ich stowarzyszeniu mieszkaniowym są nadal otwarci na działalność. Ale żadna inna firma nie płaci kredytu hipotecznego ani czynszu rynkowego niepowiązanej stronie trzeciej.

• Matka i syn byli właścicielami restauracji w Oaxaca. Matka była w bardzo turystycznej okolicy, syn mniej, ale miała silną lokalną klientelę. Matka została wynajęta od niepowiązanej strony trzeciej, a córka była w całości własnością ojca. Matka musiała zamknąć sklep po 15 latach z powodu podwyżek czynszu, ponieważ obroty nie były wystarczające, aby pokryć koszty i zabrać ze sobą trochę do domu. Restauracja syna pozostaje otwarta. Nadal lubi swoją zabawkę.

• Oaxacan prowadził hotel i sklep z rękodziełem. Ten pierwszy był w całości własnością rodziny, a drugi został wynajęty w ruchliwym centrum miasta. W wyniku wojny domowej w 2006 roku zamknął sklep rzemieślniczy. Hotel pozostaje otwarty.

• Starsza kobieta Oaxaca z Hiszpanii ma trzy duże, dobrze znane hotele Oaxaca, z których każde prowadzi jedno z jej dzieci. Skarży się na miękką turystykę, ale zgodnie z rozsądnym osądem rodzina robi więcej niż dobro.

• Restauracja w centrum Oaxaca nigdy nie została uruchomiona, pomimo prób podejmowanych od kilku lat, w tym co najmniej jednej hurtowej zmiany menu. Zadbał o turystów. Pozostało jednak otwarte. Wreszcie przeszedł na włoską restaurację. Oaxacans wydają się bardziej zainteresowani dobrym włoskim jedzeniem niż międzynarodowi turyści. Nieruchomość jest własnością rodziców właściciela. Gdyby nie był to rodzaj własności nieruchomości, restauracja zostałaby zamknięta rok po otwarciu, na podstawie rozsądnych szacunków i prostych względów ekonomicznych.

Istnieją oczywiście wyjątki, ale każdy opiera się na konkretnych, unikalnych okolicznościach. Po zbadaniu poszczególnych faktów staje się jasne, że procesy nie są niespójne z ogólną przesłanką. Na przykład istnieją duże hotele w wynajętych lokalizacjach, które nadal płacą czynsze rynkowe i inne wydatki. Sugeruje się, że istnieją dwa główne powody:

1. Należą one do sieci ze znacznym wsparciem finansowym, aby mogły z łatwością pokonać kilka miękkich lat. Będziesz tam na dłuższą metę. Jeśli zyski nie zostaną osiągnięte zgodnie z oczekiwaniami, można je rozważyć w kontekście szerszego obrazu, zachęt podatkowych itp.

2. Zastosowanie agresywnego marketingu w punktach cenowych przyciąga europejskie grupy czarterowe i inne wycieczki o szczególnych zainteresowaniach (np. Elder Hostel). Możesz sobie pozwolić na oferowanie pakietów w atrakcyjnych cenach ze względu na wolumen i trzygwiazdkowe udogodnienia. Z drugiej strony wydaje się, że istnieje mniej negatywnej prasy poza Kanadą i Stanami Zjednoczonymi, aw każdym razie zagraniczni organizatorzy wycieczek nie wydają się mieć takich samych obaw dotyczących odpowiedzialności. Alternatywnie, Profit Motif stale je sprzedaje.

Istnieją inne równie uzasadnione wyjaśnienia zjawiska widocznej konsumpcji w tej fałszywej gospodarce. Jest to również widoczne w innych sektorach biznesu i przedsiębiorczości w Oaxaca (np. Jubilerzy, sieci fast food, księgowi i kancelarie prawne w sektorze prywatnym, a także właściciele lub franczyzobiorcy) domów towarowych i sklepów specjalistycznych, takich jak Sears, Sam’s, Fbricas de Francia i Office Depot):

• Wydaje się, że politycy i wyżsi urzędnicy zarabiają dość dobrze.

• Środki pieniężne są dostarczane do Oaxaca z innych części kraju, w szczególności z Kanady, Stanów Zjednoczonych i zagranicy, w celu kupowania i wspierania przedsiębiorstw, dzięki czemu tradycyjne pożyczki i refinansowanie długu nie są wymagane.

• Istnieją firmy ze źródłami produktów i znaczącą sprzedażą poza Oaxaca, ale pieniądze wciąż napływają do kieszeni ich właścicieli z siedzibą w Oaxaca (tj. Kawa, kakao i inne uprawy oraz ich pochodne, które są produkowane w innych stanach i krajach Meksyku) Ameryka Środkowa i Południowa).

W centrum Oaxaca znajduje się znaczna ilość wolnych nieruchomości, co jest kolejnym dowodem niewłaściwej gospodarki lub, w tym przypadku, bezwładnego wzrostu gospodarczego. Właściciele nieruchomości ze znacznymi zasobami ekonomicznymi (tj. Rodziny ze starymi pieniędzmi) albo opuszczają swoje budynki i niszczeją, albo wypychają dolara do najemców, aby zabrali lokalizacje, gdy ci wizjonerzy detaliczni w końcu zdają sobie sprawę, że są oni związani z najmem Nie można obsłużyć długów. Nie mogą konkurować z osobami o znacząco odmiennej sytuacji finansowej – na przykład z branży hotelarskiej, która odniosła sukces z wyżej wymienionych powodów i gdzie inni ponieśli porażkę.

Niezależnie od statystyk rządowych większość zakłada, że ​​inflacja będzie nadal wynosić około 8 do 10 procent rocznie. Koszt towarów potrzebnych do wsparcia branży hotelarsko-gastronomicznej będzie nadal rósł, a ostatecznie płace będą musiały wzrosnąć, aby Oaxacans przeżył. Będzie to obciążać przedsiębiorców i wyczerpać ich zasoby – o ile turystyka nie ulegnie poprawie. Jeśli tak nie jest, a właściciele hoteli i restauracji zaczną podnosić ceny, aby utrzymać styl życia, turyści przestaną odwiedzać Oaxaca jako całość. Jest zbyt wiele innych miejsc na świecie, które oferują kulturalne wakacje w rozsądnych, konkurencyjnych cenach – i bez mediów, by skłonić podróżnych do myślenia.

[ff id=”4″]