Skip to main content

Gdyby pokolenie wyżu demograficznego było „pierwszym pokoleniem”, nie byłoby zbyt daleko idące nazywanie tysiąclecia „pierwszym pokoleniem, pierwszym pokoleniem”.

Bardziej interesują nas wartości zewnętrzne pod każdym względem. Coraz więcej badań pokazuje, że narcystyczne cechy osobowości rosną.

Nie jest jasne, jak duży jest problem z tym trendem, ale wszyscy zgadzają się, że zmiana nie jest pozytywna. Przyczyny tych zmian w samoświadomości są różnorodne i złożone. Jeśli jednak jest jedna rzecz, której nie można zaprzeczyć, jest to, że niemal idealnie odwzorowuje ona równie rosnące trendy w korzystaniu z mediów społecznościowych.

Różnica między szacunkiem do samego siebie a narcyzmem

Samoocena jest ogólnie postrzegana jako cecha pozytywna i zdrowa, a czasem mylona z zachowaniem narcystycznym.

Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że poczucie własnej wartości wynika z rzeczywistych i mierzalnych wyników, podczas gdy narcyzm wynika z braku wydajności.

Kiedy ludzie osiągają wymierne pozytywne rzeczy w swoim życiu, ich samoocena naturalnie wzrasta. To dobrze. Wysoka samoocena jest jednym z kluczowych czynników stabilnego zdrowia psychicznego.

I odwrotnie, w przypadku osoby narcystycznej to zachowanie determinuje zachowanie. Potwierdza to obecność mediów społecznościowych. Narcyści działają ze strachu przed porażką, a następnie ze strachu przed byciem postrzeganym jako porażka.

Te uczucia nieadekwatności zaczynają wpływać na wybory ludzi, a to tworzy spójny związek z mediami społecznościowymi.

Rola mediów społecznościowych

W świecie filtrowanym przez media społecznościowe kryteria prawdy mogą być zniekształcone.

Gdy dana osoba wpada w sytuację, w której treści prezentowane w mediach społecznościowych z łatwością spełniają niezbędne kryteria poprawności, pojawia się zachęta, by coraz bardziej ufać tym kanałom.

To z kolei prowadzi do lekceważenia rzeczywistych konkretnych wyników. Jeśli to, co jest prezentowane w mediach społecznościowych, ma realny wpływ na ich życie, dlaczego należy je traktować tak, jakby nie było?

Świat „offline” staje się coraz mniej interesujący. I nie można winić ludzi całkowicie.

Jeśli wstawianie akcji do Twojej osobowości w mediach społecznościowych zapewnia lepszy zwrot z inwestycji, dlaczego wszyscy tego nie chcemy? Oczywiście, istnieją długoterminowe skutki i komplikacje, ale większość ludzi nie jest długoterminowymi myślicielami.

O co chodzi

Na pierwszy rzut oka może wydawać się nieszkodliwy lub po prostu ekscentryczny, ale to narcystyczne zachowanie ma poważne wady.

Wiele negatywnych trendów w zdrowiu psychicznym można z pewną pewnością przypisać temu zachowaniu. Ludzie, zwłaszcza młodsze pokolenia, mają wyższy wskaźnik zaburzeń nadpobudliwości.

Łatwo jest zobaczyć, jak gwałtowne tempo dysmorfizmu ciała może być również powiązane. W świecie, w którym idealne selfie jest skapitalizowane, jego brak może być źródłem konsternacji.

Nasilają się również uzależniające zaburzenia osobowości. Wiele badań wyraźnie pokazało, jak uzależniające mogą być media społecznościowe. Jeśli kiedykolwiek miałeś obawy o utratę połączenia i nie możesz sprawdzić powiadomień ani zaktualizować kanału informacyjnego, wiesz o czym mówimy.

Wszystko to powoduje, że depresja stale rośnie wśród młodych ludzi. Dla wielu ludzi, którzy chcą skupić się na swoich wewnętrznych wartościach, strasznie zniechęcające jest życie w świecie, który poniża ich od nieprzyjmowania zewnętrznych wartości.

Media społecznościowe, idealny łącznik czy jasne i aktualne zagrożenie?

Nie jest zbyt daleko, aby powiedzieć, że media społecznościowe są zdecydowanie odpowiedzialne za niektóre narcystyczne tendencje w naszym współczesnym świecie. Jedno badanie po drugim wykazało dowody między korzystaniem z mediów społecznościowych a wzrostem cech narcystycznych.

Pytanie brzmi: co możesz z tym zrobić? Nie możemy się tego po prostu pozbyć. Każdy spójny plan musi w pewien sposób obejmować media społecznościowe takie, jakie istnieją w naszym życiu. Być może powinniśmy skoncentrować się na tym, jak możemy cofnąć wybieranie numeru i korzystać z mediów społecznościowych, aby uzyskać korzyści, które może wyraźnie zaoferować przy mniejszej liczbie konsekwencji.

[ff id=”5″]