Skip to main content

Woda alkaliczna sprzedaje się niezwykle dobrze. Przychody wzrosły z 47 mln USD w 2014 r. Do ogromnych 427 mln USD w 2017 r. Sprzedawcy twierdzą, że woda alkaliczna może energetyzować i detoksykować organizm, co prowadzi do doskonałego nawodnienia. Może również korygować kwasowość w twoich tkankach, co może zapobiegać lub odwracać raka, zapalenie stawów, osteoporozę i inne choroby zwyrodnieniowe.

Niestety, praktycznie nie ma ścisłych dowodów naukowych potwierdzających takie oświadczenia zdrowotne. W rzeczywistości regularne picie tej wody może być szkodliwe. Poniżej wyjaśniono, czym jest woda alkaliczna i dlaczego nie można osiągnąć tego, co sprzedawca twierdzi za ciało.

Co to jest woda alkaliczna?

Pojęcie kwasowości lub zasadowości ciała lub wody opiera się na skali pH. Skala pH wynosi od 0 do 14, a pH 7 jest obojętne. Wszystko o pH poniżej 7 jest uważane za kwaśne, a wszystko o pH powyżej 7 jest alkaliczne.

Akronim „pH” oznacza „potencjał wodoru”. Wartość pH jest miarą stężenia jonów wodoru. Im niższe pH, tym więcej wolnych jonów wodoru. Im wyższe pH, tym mniej wolnych jonów wodoru ma. Jednostka pH odzwierciedla dziesięciokrotną zmianę stężenia jonów, tak że przy pH 7 dostępnych jest dziesięć razy więcej jonów wodoru niż przy pH 8.

Nasza krew jest lekko alkaliczna o pH 7,4. Czysta woda ma neutralne pH 7, podczas gdy woda naturalna zawiera się między 6,5 a 8,5 w zależności od gleby i roślinności, wahań sezonowych i pogody.

Ponieważ woda sprzedawana w alkalicznych butelkach powinna mieć pH między 8 a 10. Niektóre pochodzą ze źródeł lub studni artezyjskich, które są naturalnie alkaliczne dzięki rozpuszczonym związkom alkalizującym, takim jak wapń, magnez, potas, dwutlenek krzemu i wodorowęglan. Inne są przetwarzane w procesie zwanym elektrolizą, który dzieli wodę na frakcje alkaliczne i kwaśne. Istnieją również drogie jonizatory wody, które są sprzedawane do użytku domowego.

Pochodzenie diety alkalicznej

Roszczenia marketingowe dotyczące wody alkalicznej oparte są na starej idei zwanej hipotezą popiołu kwasowego. Mówi się, że spożywanie niektórych kwaśnych pokarmów, takich jak mięso, produkty mleczne i jaja, prowadzi do tak zwanego popiołu kwasowego w organizmie, który zwiększa poziom kwasu i ma szkodliwy wpływ na zdrowie.

W 2002 r. Alternatywny lekarz Robert O. Young przekształcił hipotezę popiołu kwasowego w modną dietę alkaliczną z popularną serią książek o nazwie pH Miracle. Według jego książek dieta alkaliczna może leczyć wszystkie rodzaje chorób, od złego trawienia po raka. Jak dotąd żadne ścisłe badania nie potwierdziły twierdzeń zdrowotnych dotyczących diety alkalicznej. W 2017 roku Young został skazany na trzy lata więzienia za uprawianie medycyny bez licencji.

Dlaczego woda alkaliczna nie może uczynić organizmu alkalicznym

Sprzedawcy twierdzą, że ich specjalna woda może alkalizować organizm. Prawda jest taka, że ​​nawet nie rozumieją podstawowej chemii działania ludzkiego ciała!

Głównym powodem, dla którego picie wody alkalicznej nie może przynieść korzyści zdrowotnych zgłaszanych przez sprzedawców, jest to, że po prostu nie można w ten sposób zmienić pH krwi lub ciała.

Nasza dieta, w tym woda, którą pijemy oraz przyjmowane przez nas leki i suplementy, mogą jedynie zmieniać pH moczu. Domowe zestawy testowe do pomiaru pH moczu nie dostarczają żadnych informacji na temat pH organizmu.

Płuca i nerki to narządy, które regulują pH organizmu, które zawsze utrzymuje się w bardzo wąskim zakresie, ponieważ wszystkie nasze enzymy są zaprojektowane na pH 7,4. Nawet niewielka fluktuacja w naszej krwi wynosząca zaledwie 0,05 może zagrażać życiu. Z tego powodu pacjenci z chorobami nerek i zaburzeniami czynności płuc często polegają na urządzeniach do dializy lub mechanicznych aparatach oddechowych, aby uniknąć nawet niewielkich zaburzeń równowagi pH we krwi.

W żołądku, gdzie wydalany jest kwas żołądkowy, pH wynosi 1,5 do 3,5. Jest to bardzo kwaśne środowisko, ponieważ kwas jest niezbędny do rozbicia jedzenia i zabicia wszystkich zarazków i bakterii, które mogą być w naszym pożywieniu.

Jeśli pijemy wodę alkaliczną i wejdzie ona w kontakt z bardzo kwaśnym żołądkiem, zostanie natychmiast zneutralizowana, ponieważ woda alkaliczna nie ma buforów. Bufor to substancja chemiczna, która może reagować z niewielkimi ilościami substancji kwasowych lub zasadowych, aby zapobiec zmianom pH. Przykładem buforu alkalicznego jest soda oczyszczona (lub wodorowęglan sodu). Nasze płuca wykorzystują wodorowęglan jako bufor stabilizujący pH, aby utrzymać stałe pH we krwi.

Sprzedawcy twierdzą, że gdy kwas żołądkowy neutralizuje wodę alkaliczną, jony wodorowęglanowe są uwalniane do krwi, co prowadzi do efektu alkalizacji. Może to być prawdą tylko wtedy, gdy woda alkaliczna skutecznie zneutralizuje cały kwas żołądkowy, tak jak zrobiłaby to soda oczyszczona. W rzeczywistości jednak woda alkaliczna nie jest w stanie zneutralizować znacznej ilości kwasu żołądkowego, aby uzyskać ten „efekt alkalizacji netto”. I odwrotnie, kwas żołądkowy całkowicie neutralizuje wodę alkaliczną!

Żywność alkaliczna i rak

Zwolennicy diety alkalicznej i sprzedawcy wody alkalicznej uważają, że nadmiernie kwaśne diety powodują zakwaszenie organizmu, co zwiększa ryzyko raka. Chociaż prawdą jest, że bezpośrednie sąsiedztwo komórek rakowych może być kwaśne, wiadomo, że wynika to z różnic w sposobie, w jaki guzy wytwarzają energię i zużywają tlen w porównaniu ze zdrowymi tkankami, a nie kwaśnymi pokarmami (takimi jak mięso) , Nabiał i jajka), które jesz.

Zrozum także, że proponowana odpowiedź na zwiększenie spożycia zdrowszej żywności alkalicznej, takiej jak warzywa, owoce i woda alkaliczna, nie może zmienić pH twojego organizmu. Warzywa są dla ciebie dobre, ale z innego powodu – są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które działają przeciwzapalnie i chronią przed rakiem.

Woda alkaliczna do detoksykacji i nawodnienia

Początkowe udoskonalenia zdrowotne zgłaszane przez osoby pijące tego rodzaju wodę można przypisać prostemu faktowi, że piją więcej wody, co prowadzi do poprawy nawodnienia i detoksykacji. Istnieje również efekt placebo.

Ponadto woda alkaliczna może zawierać wyższe stężenie minerałów, o czym wiadomo, że ma pozytywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza jeśli dieta składa się głównie z przetworzonych lub śmieciowych produktów spożywczych, które zawierają bardzo mało składników odżywczych.

Ostatnie słowo

Pamiętaj, że regularne picie zbyt dużej ilości wody alkalicznej może nie być dobrą rzeczą. Może obniżać pH żołądka i wpływać na trawienie. Dla osób, które już mają niewystarczającą produkcję kwasu żołądkowego, nawet bakterie lub inne szkodliwe organizmy mogą przeżyć.

U osób z chorobami nerek lub lekami, które zmieniają ich czynność, minerały w wodzie alkalicznej mogą gromadzić się w organizmie.

Jeśli jednak cierpisz z powodu refluksu kwasowego, zasadowość może dać ci krótkotrwałą ulgę, podobnie jak TUMS lub inne leki zobojętniające kwas zawierające jony alkaliczne nie usuwają przyczyny problemu.

Krótko mówiąc, nie kupuj wody alkalicznej, ponieważ zmarnujesz swoje pieniądze. Nie sprawi, że będziesz zdrowszy, po prostu zmniejsz swój portfel. Jeśli chcesz pić wodę alkaliczną, po prostu dodaj trochę sody oczyszczonej! Ludzie, którzy sprzedają wodę alkaliczną, nie różnią się od wczorajszych sprzedawców oleju z węża!

[ff id=”4″]