Skip to main content
Rozwój osobisty

Czym dokładnie są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne?

Kiedy zacząłem mówić o znaczeniu umiejętności miękkich i przedstawiać ten temat w 2008 r., Często otrzymałem bardzo negatywną reakcję. Byli oglądani z szyderstwem. Były zbyt ciepłe, rozmyte i zbyt wrażliwe dla profesjonalistów. Zawierały zbyt wiele „kobiecych”, aby mieć wartość w trudnym świecie biznesu. Stwierdzono również, że zdekwalifikowali i zdewaluowali to, co profesjonaliści kochali i kochali.

Jednak, gdy temat jest omawiany w miejscach tak prestiżowych, jak Harvard Business Review, Wall Street Journal i Financial Times, musimy zwrócić uwagę. Kiedy szkoły biznesu na całym świecie zaczynają uwzględniać programy na ten temat w swoich programach nauczania, musimy poważnie o tym mówić. W miarę jak Google codziennie publikuje blogi, pytania i odpowiedzi na forach, wiadomości, artykuły w czasopismach i czasopismach, wywiady z czołowymi menedżerami i menedżerami oraz podcasty na ten temat, moje przekonanie zostało wzmocnione, że umiejętności miękkie to kwestia, która nadeszła. Mimo to wiele osób pyta mnie: czym dokładnie są umiejętności miękkie?

Definicja „umiejętności miękkich”.

Pierwszą rzeczą, którą chcę powiedzieć, jest to, że są czymś więcej niż umiejętnościami ludzi. Większość ludzi sprowadza się do tego – umiejętność dobrego komunikowania się z innymi ludźmi, bycia lubianymi przez innych ludzi, innymi słowy, dobre umiejętności interpersonalne. Gdyby to było takie proste. Możemy nauczyć ludzi, jak to robić. Jest to podejście Dale Carnegie „Jak zdobywać przyjaciół i wpływać na ludzi”.

W mojej książce – Soft Skills – The Hard Stuff of Success – podaję definicję umiejętności miękkich. Są to „umiejętności, których używamy do rozwijania, zmiany, przekształcania lub poprawy naszej osobowości, zachowania, postaw i myślenia, abyśmy mogli osiągnąć wyniki, które osiągamy w życiu zawodowym (i prywatnym) chcą. ”

Te cztery aspekty nas przyciągają lub odpychają ludzi. Jeśli podoba ci się sposób, w jaki sobie z nimi radzimy, sposób w jaki myślimy, takie samo podejście do życia i pracy jak ty oraz podobne zachowania jak my, będziesz chciał być wokół nas. Chcą z nami współpracować, mają nas jako część swojej profesjonalnej sieci, a nawet współpracują z nami w ramach wspólnych przedsięwzięć lub partnerstw.

Z drugiej strony, jeśli między nami a nimi jest niewielki rezonans, jeśli pocieramy ich w niewłaściwy sposób, jeśli w ogóle nie jesteśmy bardzo zjednoczeni, nie powstaje związek. Na przykład, jeśli mamy sprzeczną osobowość lub uczciwe podejście do terminów, czarno-białe podejście do większości problemów i jesteśmy nieprofesjonalni, trudno będzie nam awansować w większości dzisiejszych organizacji.

Musimy zrozumieć naszą osobowość i umieć poznać innych. Czy mamy negatywną lub pozytywną osobowość? Czy jesteśmy proaktywni czy reaktywni? Musimy być świadomi naszego zachowania, sposobu, w jaki mówimy i działamy, ubieramy się i dbamy o siebie. Czy nasze zachowanie pasuje do sytuacji, w których się znajdujemy? Czy nasz sposób myślenia jest twardy i sztywny, czarno-biały czy otwarty i elastyczny? Czy mamy nastawienie na głód, które zawsze koncentruje się na deficytach i brakach, czy też mamy nastawienie na wzrost, który koncentruje się na obfitości? Co najważniejsze, ci, którym brakuje dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich, uświadamiają sobie swój niedobór, ponieważ nic więcej nie mogą na to poradzić.

Niedawno usłyszałem, jak ktoś powiedział: „Podczas gdy ja dobrze sobie radzę z organizowaniem (co oznacza pracę techniczną),„ Smoocher ”ssie szefa. Nie jest blisko kwalifikacji, które mam.” ale potem dostaje awans. „To, co„ Smoocher ”robi dobrze, to zarządzanie bardzo ważną umiejętnością miękką do rozwoju. Poznaje swojego szefa oraz jego cele i aspiracje w organizacji. Wie, że jest po jednej stronie ze swoim szefem musi, jeśli chce awansować w organizacji. Potrzebuje swojego szefa, który go zna, lubi go i ufa mu. Dopasowuje swoje cele do celów organizacji, aby mógł zrealizować wizję organizacji. Jego szef prawdopodobnie rozpoznaje, że „ Smoocher „jest kimś, kogo chce w swoim zespole, ponieważ jest w kolejce.” Absorpcja „jest bardzo kpiącym terminem i na pewno nie jest tym, co robi” Smoocher „.

Wiele osób, takich jak ten skarżący, jest zdezorientowanych, że nie dostają możliwości i promocji, których pragną, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że muszą poświęcić tyle samo czasu na rozwijanie i doskonalenie swoich umiejętności nietechnicznych, jak na temat swoich umiejętności technicznych Kwalifikacje Jeśli jesteś bardzo logiczny i racjonalny z silnym nastawieniem technicznym, nie jest to łatwe. I dlatego umiejętności miękkie są w rzeczywistości bardzo trudnymi umiejętnościami. Nie jest łatwo spojrzeć na siebie i stwierdzić, że musimy się zmienić, zrobić coś innego i wziąć za to odpowiedzialność. Aby móc rozwinąć pewność siebie.

  • Co muszę zmienić w moim? osobowość dostać się tam, gdzie chcę iść? Czy jest coś w moim związku z ludźmi, co uniemożliwia mi dotarcie tam, gdzie chcę iść? Bądź na tyle odważny, by zapytać swojego przełożonego lub zaufanego kolegę.
  • Zapytaj o to samo zachowanie , Czy zachowuję się jak lider, którym chcę być? Czy poznałem osoby, w których uczestniczyłem w imieniu organizacji i nawiązałem z nimi dobry kontakt?
  • Mam „coś do zrobienia” regulacja do mojej pracy? Czy robię to według własnego uznania? Czy moje nastawienie jest bardzo laissez-faire i pogodne?
  • Czy ja mam sposób myślenia czy może to obejmować zmieniające się czasy, niepewność i nieprzewidywalność? Czy też czuję lęk i niepokój pod powierzchnią i staram się kontrolować wszystko, dopóki nie będę mieć kontroli nad sobą i innymi?

Umiejętność zadawania tych pytań i odpowiadania na nie oznacza bycie świadomym siebie. W rzeczywistości jest obecnie uważana za jedną z najważniejszych umiejętności miękkich dla menedżerów i przyszłych menedżerów, i dlatego najlepsze kursy MBA i studia podyplomowe mają interaktywne programy, które prowadzą uczestników przez proces budowania ich pewności siebie.

Nie możesz samodzielnie rozwijać i doskonalić swoich umiejętności miękkich.

Pierwszym ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, że nie możemy zmienić tych aspektów naszej osobowości, zachowania, postaw lub postaw samych. Zrobilibyśmy to, gdybyśmy mogli. Wszyscy mamy martwe punkty, które utrudniają nasz sukces. Potrzebujemy trenera, mentora, partnera do spraw wydajności lub grupy mózgów, aby osiągnąć kolejny poziom.

Znajdź trenera

Wszyscy wiemy, co trenerzy robią w drużynach sportowych lub co robią dla najlepszych sportowców. Wzmacniają swoje mocne strony i pomagają im pracować nad swoimi słabościami. Budują je, dopasowują fizycznie i psychicznie, motywują i inspirują. Ci, którzy odnoszą największe sukcesy, zawsze przypisują dużą część swojego sukcesu swojemu trenerowi. Trener rozwoju przywództwa działa podobnie. Ty wyznaczasz swoje cele. Pomagają ci do nich dotrzeć. Pomagają ci je ulepszyć. Zwykle pomagają odkryć talenty i potencjały, których nigdy wcześniej nie wiedziałeś. ALE musisz wykonać robotę. Większość autokarów jest opłacana. Niektóre sesje robocze po sesji, ale większość pracuje w pakietach z serią sesji i wyznacza cele do osiągnięcia w tym czasie. Coaching jest bardzo zorientowany na rozwiązania.

Znajdź mentora.

Mentorzy są liderem, a nie mądrzy na scenie. Idą z tobą drogą i dzielą się swoimi doświadczeniami, abyś nie musiał wymyślać koła na każdym zakręcie. Mentor jest lepszy od trenera, jeśli czujesz się dość skoncentrowany i czujesz, że twoje umiejętności miękkie są dobrze rozwinięte, ale możesz mieć problemy z zajmowaną pozycją. Na przykład zmagają się z niepewnością i nieprzewidywalnością obecnej sytuacji. Czasy się zmieniają. Czują się niepewnie, ale mają jasne cele i aspiracje. Wiesz, dokąd chcesz się udać, po prostu uderzając teraz w ceglane ściany. Dobry mentor może się z tobą identyfikować i ustalić, gdzie jesteś, ponieważ prawdopodobnie był tam sam na pewnym etapie swojej kariery. Mogą motywować i inspirować cię na tym etapie. Możesz być głosem inicjacji. Możesz się ubezpieczyć – ale znowu nie wykonują za ciebie pracy. Mentorzy mogą pochodzić z Twojej organizacji lub z innej organizacji. Są to bardziej doświadczeni ludzie, których podziwiasz za ich umiejętności miękkie. Niektórzy mentorzy są opłacani; niektóre nieopłacone. Wiele większych organizacji oferuje programy mentorskie. Relacja mentoringowa jest często bardziej nieformalna niż relacja coachingowa i niekoniecznie wymaga regularnego spotkania. Są tam, kiedy ich potrzebujesz.

Znajdź partnera wydajności.

Partnerem ds. Wydajności jest kolega z organizacji lub spoza niej i może to być także osoba z innej branży, z którą masz regularny kontakt. Musi to być ktoś, kogo szanujesz i którym ufasz, a którego osobowość, zachowanie, postawy i sposób myślenia pasują do twojej. Celem tego związku jest wzajemna pomoc w poprawie jego wyników. Udostępniasz to, co chcesz zmienić. W pewnym sensie opiekujesz się sobą. Zadają dobre pytania, które zmuszają się do innego myślenia o tym, jak pracujesz. Dzielicie się swoimi doświadczeniami. Brak opłat zmienia ręce tutaj.

Dołącz do grupy mózgów.

To potężna grupa składająca się z ludzi o jasnych celach i absolutnym zaangażowaniu, aby dać z siebie wszystko, aby jak najlepiej z nich skorzystać. Spotykają się regularnie przez określony czas, na przykład 6-12 miesięcy. Ludzie w grupie mózgów-umysłów nie czekają, aż ktoś inny je umożliwi. Są bardzo chętni, aby to zrobić, ale chcą kierunku. Z tego powodu grupami tymi zwykle kieruje ktoś, kto posiada umiejętności w obszarze, w którym chce się rozwijać i ma dobre umiejętności moderacyjne. Ta osoba jest zwykle opłacana. Czasami grupy te działają bardzo skutecznie z rotacyjnym modelem przywództwa w obrębie grupy i dlatego nie wymagają żadnych opłat dla zewnętrznego moderatora. Jeśli więc chcesz przyspieszyć karierę i czujesz, że Twoje umiejętności miękkie Cię powstrzymują, zrób wysiłek i bądź na tyle odważny, aby uzyskać wsparcie, którego potrzebujesz, aby tam dotrzeć. Chociaż początkowo wprowadzanie zmian może być trudne, kiedy dorastasz i zmieniasz się, a przytrafiają Ci się wielkie rzeczy, jest to bardzo ekscytujące.

  • Zyskujesz ogromną pewność siebie.
  • Możesz wejść w każdą nową sytuację z minimalnym, jeśli w ogóle, strachem.
  • W sytuacjach kryzysowych możesz zachować znaczącą obecność, zachować kontrolę, uspokoić pracowników i pozostać zaangażowanym we współpracę nad rozwiązaniem. Innymi słowy, jesteś bardzo odporny i możesz wyjść z przeciwności.
  • Są naturalnie pozytywne i proaktywne przez większość czasu. Dlatego ludzie lubią być w pobliżu i pracować z tobą.
  • Możesz odnosić się do wszystkich rodzajów ludzi, w tym osób, których nigdy nie spotkałeś, i zachęcać ich do pozytywnego reagowania na ciebie.

Wszystkie te cechy sprawiają, że jesteś idealną osobą do motywowania i inspirowania innych, a jeśli jesteś aspirującym liderem, twój potencjał przywódczy staje się jasny. Jeśli już jesteś na prowadzeniu, staniesz się kimś, kto pójdzie znacznie dalej.

[ff id=”6″]