Skip to main content

Przyczyny i leczenie niepłodności mogą być dość skomplikowane ze względu na liczne czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia udanej ciąży. Ponad 10% par nie osiąga tak bardzo potrzebnej ciąży po 12 miesiącach niezabezpieczonego stosunku seksualnego i dokłada wszelkich starań, aby go otrzymać. W większości przypadków dzieje się tak, ponieważ brakuje jednego lub więcej czynników wymaganych do poczęcia lub nie działa

Czynnikami decydującymi o poczęciu są:

– Odpowiednie i wirusowe nasienie od partnera płci męskiej

– Odpowiednia częstotliwość stosunków w czasie owulacji kobiety

– Optymalne przejście jaj przez migrację w dół jajowodu, spotkanie plemników wychodzących z jajowodu, a następnie zapłodnienie

– Właściwy i terminowy transport produktu nawozowego do implantacji i rozwoju w macicy

– Wystarczający swobodny przepływ, aby plemniki dostały się do macicy przez szyjkę macicy, aby mogły płynąć do jajowodu w celu spotkania i zapłodnienia samicy jaja

– Zdrowa i zdrowa jama macicy z wystarczającą ilością endometrium, która sprzyja implantacji i rozwojowi ciąży

Oceniając niepłodność lub oceniając szanse poczęcia pary, możemy podzielić czynniki decydujące o poczęciu w następujący sposób: * Czynnik męski (liczba i jakość nasienia) * Czynnik jajnika (częstotliwość i regularność owulacji) * Czynnik rurki (swobodny i przejrzysty pasaż dla jaj i nasienia) * czynnik szyjki macicy (swobodny przepływ nasienia z pochwy) * czynnik macicy (wystarczająca przestrzeń i tkanka do zapłodnienia i wzrostu zapłodnionej komórki jajowej)

Czynnik męski. Czynnik męski stanowi 40-50% problemów z niepłodnością. Z tej ilości tylko około 10-20% mężczyzn w ogóle nie ma dojrzałych, ruchomych plemników (azoospermia). Inni mają tylko niewielką liczbę lub mniejszą liczbę normalnie ukształtowanych, dojrzałych i ruchliwych plemników w porównaniu do innych płodnych mężczyzn. W normalnych warunkach absolutna liczba plemników wynosząca 16 milionów jest idealna, a liczenie mniej niż 5 milionów prawie zawsze prowadzi do bezpłodności. Liczby od 5 do 16 można w większości przypadków pokonać przez leczenie niepłodności.

Czynnik jajnika Kobiety, które nie produkują jaj co miesiąc lub produkują jaja co 2-3 miesiące, mają problemy z zajściem w ciążę. Najczęstsze przyczyny anowulacji (miesiączki bez owulacji) lub nieregularnej miesiączki to: zespół policystycznych jajników (PCOS), stan, w którym pęcherzyki dojrzewają, ale jaja są zatrzymane i nie są uwalniane, oraz brak miesiączki podwzgórza, który jest podobny do wywołanego stresem lub lekami Brak owulacji. Istnieją inne choroby, które mogą prowadzić do braku owulacji, ale występują one tylko w rzadkich przypadkach. Problemy z czynnikami jajnikowymi zwykle leczy się za pomocą tabletek wpływających na płodność (np. Cytrynian klomifenu) lub leków takich jak gonadotropiny.

Seks wokół czasu owulacji Kobiety z regularnym cyklem miesiączkowym zawsze mogą przewidzieć czas owulacji. Owulacja występuje w połowie między początkiem ostatniego okresu miesiączkowego a początkiem następnego. Nawet dla kobiet z nieregularnym cyklem miesiączkowym istnieją różne zestawy prognostyczne owulacji, które mogą dać wskazówki, kiedy dojdzie do owulacji. W tym czasie stosunek płciowy powinien odbywać się częściej, przynajmniej co drugi dzień. Dlatego w cyklu 28-dniowym owulacja prawdopodobnie nastąpi 14 dnia. Nie można przegapić dni 11, 13, 15 i 17.

Czynnik jajowodów jajowody są również ważnym czynnikiem w koncepcji. Tuby muszą być przezroczyste, aby omiatać jaja owulowane, wolne i bez utrudniania przepływu jaj i nasienia. Nawożenie odbywa się w rurkach, a ważne jest również, aby rurki transportowały produkt zapłodnienia do jamy macicy na czas do implantacji i wzrostu. Operacje miednicy, pęknięcia torbieli jajnika w przeszłości, wcześniejsze infekcje miednicy i endometrioza to wszystkie warunki, które mogą wpływać na zdolność rurki do zamiatania jaja owulowanego. PID może również tworzyć blizny na wewnętrznej stronie rurki, które uniemożliwiają przejście jaja.

Czynnik macicy Macica jest ostatnim domem zapłodnionego jaja, w którym implantacja i wzrost zachodzą w pełni. Każdy stan, który wpływa lub zmienia przestrzeń lub kształt powierzchni macicy lub zakłóca sekwencję hormonalną przygotowującą podszewkę macicy do zapłodnienia, może wpływać na płodność. Choroby takie jak mięśniaki macicy, polipy, wrodzone anomalie macicy lub wcześniejsze blizny z powodu operacji lub infekcji zmieniają kształt i powierzchnię endometrium, a tym samym płodność. Nieprawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego może również hormonalnie opóźniać endometrium i jego gotowość do implantacji.

Czynnik szyjki macicy. W większości warunków szyjka macicy nie jest czynnikiem wpływającym na bezpłodność, chyba że gruczoły szyjne zostały zniszczone w niektórych procedurach, takich jak kriochirurgia szyjki macicy, stożkowy LEEP itp. Gruczoły śluzowe szyjki macicy służą do przechowywania nasienia, więc zasypują macicę i rurkę macicy nasieniem, aby nie przegapić owulacji. Częstotliwość stosunku płciowego może wymagać zwiększenia, aby począć, jeśli gruczoły te zostały zniszczone.

[ff id=”7″]