Skip to main content

Wszyscy słyszeliśmy o sportowcach, którzy zostali wykluczeni ze swojego sportu z powodu dopingu. Niektóre sporty olimpijskie, takie jak tor i pływanie, baseball, piłka nożna, kulturystyka, podnoszenie ciężarów i wyścigi rowerowe mają swój udział w skandalach związanych z dopingiem. Co to jest doping?

Mówiąc prościej, doping oznacza używanie narkotyków lub innych substancji w celu poprawy wyników sportowca, uczynienia go szybszym, silniejszym lub bardziej wytrzymałym niż normalnie. Sterydy anaboliczne są prawdopodobnie najlepiej znanymi lekami, a następnie HGH (ludzki hormon wzrostu). Stosowano również inne leki i substancje, takie jak testosteron, Dianabol, Furabol, kokaina, naparstnica, amfetamina, efedryna, a nawet strychnina.

Od początku lat dziewięćdziesiątych dopingowanie krwi było również prowadzone przy użyciu różnych substancji i metod w celu zwiększenia liczby czerwonych krwinek. Dwie z zastosowanych substancji to Ertropoetyna i Stabilizator czynnika niedotlenienia. Pierwszy jest zwykle stosowany w medycynie u chorych na raka poddawanych chemioterapii lub radioterapii. Sprzyja także szybszemu gojeniu się ran. Drugi służy do leczenia przewlekłej choroby nerek. Transfuzje krwi i substytuty krwi (zaprojektowane nośniki O2) są dwiema metodami zwiększania liczby czerwonych krwinek. Zwiększając liczbę czerwonych krwinek, więcej tlenu może być transportowane przez organizm.

Wiele leków i metod stosowanych w dopingu ma korzystne właściwości medyczne, gdy jest stosowane odpowiednio i w małych dawkach. W sporcie stosuje się je w dużych dawkach i częściej niż w medycynie, aby zapewnić dłuższą żywotność. Są szybsze i silniejsze, aby uzyskać przewagę konkurencyjną.

Jeśli te substancje i metody zostaną zastosowane w celu poprawy wyników sportowca, mogą stać się nie tylko niebezpieczne, ale także niebezpieczne. Ryzyko, jakie sportowcy podejmują podczas dopingu, to udar mózgu, niewydolność serca, wysokie ciśnienie krwi, uszkodzenie wątroby, nerek i tarczycy, choroby sercowo-naczyniowe, agresywne zachowanie, silne wahania nastroju, myśli samobójcze i wypalenie nadnerczy.

Ryzyko, jakie sportowiec podejmuje, gdy doping nie tylko szkodzi zdrowiu osoby, może być również śmiertelne. Inne zagrożenia mogą nie być tak niebezpieczne, ale wpływają na sportowca do końca życia. Na przykład zmęczenie nadnerczy osłabia sportowca, a uszkodzenie układu rozrodczego może prowadzić do bezpłodności i impotencji, problemów z równowagą i koordynacją oraz powiększonego serca.

Zanim sportowiec pomyśli o dopingu, aby wygrać w zawodach, lepiej pomyśleć o jego znaczeniu dla jego zdrowia i wpływie na jego życie osobiste. Czy warto być silniejszym, szybszym i bardziej wytrzymałym, aby ryzykować życiem? Czy jesteś gotowy umrzeć za swój sport?

[ff id=”7″]