Skip to main content

Kiedy Angela Lee Duckworth, obecnie psycholog z University of Pennsylvania, miała 27 lat, porzuciła głośną pracę konsultingową, by uczyć matematyki dla siódmych w szkole publicznej w Nowym Jorku. Szybko zdała sobie sprawę, że nie tylko IQ oddzieliło odnoszących sukcesy uczniów od tych, którzy mieli trudności.

Byli studenci o inteligencji poniżej średniej, którzy osiągali dobre wyniki w nauce i studenci o inteligencji powyżej średniej, którzy osiągali słabe wyniki w nauce. Angela zaczęła się zastanawiać, jakie cechy odróżniały najlepszych wykonawców od innych.

Angela zebrała zespół badawczy i odwiedziła Akademię Wojskową WestPoint i zbadała, którzy kadeci dotrą do końca. Poszli do National Spelling Bee i próbowali zgadnąć, którzy uczniowie byli najdalej od konkurencji. Nauczyli się początkujących nauczycieli, którzy pracowali w naprawdę trudnych obszarach, aby dowiedzieć się, którzy z nich nadal będą nauczać pod koniec roku szkolnego, a ci, którzy zostali, byli najbardziej skuteczni w zwiększaniu wyników testu. Odwiedzili także prywatne firmy i próbowali dowiedzieć się, którzy sprzedawcy odniosą największy sukces. We wszystkich tych różnych sytuacjach zadawali to samo pytanie: „Kto tu odnosi sukces i dlaczego?”

Wykazano, że jedną z cech jest istotny czynnik sukcesu. To nie była inteligencja społeczna, nie wyglądała dobrze, nie była zdrowiem fizycznym i nie była ilorazem inteligencji.

Piasek to pasja i wytrwałość przez długi czas. To wytrwałość. Pozostaje z twoją przyszłością – nie na tydzień, nie na miesiąc, ale na lata – i naprawdę ciężko pracuje, aby zapewnić, że ta przyszłość nadejdzie. Jak mówi Angela: „To maraton, a nie sprint”.

Talent nie czyni cię niegrzecznym. Jest wielu utalentowanych ludzi, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Badania wykazały, że ziarno nie ma nic wspólnego z poziomem talentu, a nawet odwrotnie.

Istnieje niewiele badań naukowych na temat piasku i tego, jak go uczyć. Najlepsza istniejąca teoria znana jest jako „mentalność wzrostu”, przekonanie, że zdolność uczenia się nie jest ustalona, ​​ale może się zmieniać z trudem. Jeśli ludzie dowiadują się o mózgu i wiedzą, jak zmienia się on i rośnie z powodu wyzwań, istnieje znacznie większa szansa, że ​​wytrzymają, jeśli poniosą porażkę, ponieważ nie wierzą, że porażka jest trwałym warunkiem. Akceptują porażkę, uczą się na niej i zaczynają od nowa.

Prawdopodobnie słyszałeś cytat Thomasa Edisona: „Nie zawiodłem. Właśnie znalazłem 10 000 sposobów, które nie działają”. Aby odnieść sukces, musisz być przygotowany nie tylko na porażkę, ale także uczyć się na tych błędach, nawet jeśli oznacza to, że się myliłeś. Musisz wytrwać, nawet jeśli wygląda na to, że stoczysz przegraną bitwę. Jeśli wiesz, że to, co robisz, jest tego warte, musisz być gotowy na wyjście ze strefy komfortu i ciężką pracę, nawet jeśli chcesz się poddać. Innymi słowy, musisz mieć żwir.

Obejrzyj tutaj dyskusję TED Angeli:

https://www.ted.com/talks/angela_lee_duckworth_the_key_to_success_grit

[ff id=”6″]