Skip to main content

Kolagen to tkanka w ciele, która działa jak cement. To tkanka, która utrzymuje wszystkie nasze komórki i narządy razem. Bez tego bylibyśmy masą blogów bez żadnej formy. Tak więc kolagen jest ważny. Prawdopodobnie słyszałeś o chorobach kolagenowych, takich jak toczeń lub toczeń rumieniowaty układowy (wielka nazwa huh). Ale są to choroby autoimmunologiczne. To tutaj układ odpornościowy organizmu atakuje kolagen. Ale nie mówimy o tej klasyfikacji chorób. Mówimy o chorobie, w której kolagenu jest za mało!

Co by się stało, gdyby kolagen miał niedobór w organizmie? Czy może być niedobór kolagenu? Prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś o tym niedoborze i być może nigdy nie znalazłeś zapotrzebowania RDA na codzienne zapotrzebowanie na kolagen. Wynika to z tego, że kolagen zwykle nie jest niezbędny. Co oznacza, że ​​organizm produkuje własny kolagen. Jednak niezbędny składnik odżywczy jest niezbędny dla każdej nici kolagenu produkowanej w organizmie. Omówimy to nieco później w tym artykule.

Pytanie, które dziś tobie i mnie brzmi: czy dobrze znana choroba hemoroidalna jest chorobą z niedoborem kolagenu? Hmmm. Jestem pewien, że odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. Badania wykazały, że to fakt.

Może ci to brzmieć dziwnie, ale tkanka hemoroidowa (oczywiście po operacji) została zbadana pod kątem zawartości kolagenu[1], Analizowano zawartość kolagenu w tkance hemoroidalnej 31 pacjentów, którzy przeszli usunięcie hemoroidów i porównano ją z 20 innymi osobami, które nie miały hemoroidów i zmarły z przyczyn naturalnych. Analiza wyraźnie wykazała wielki brak kolagenu w tych próbkach hemoroidów w porównaniu z tymi, którzy nie cierpieli na tę chorobę.

Zabawne w tym badaniu jest następujące zdanie, które naukowcy ostatecznie sformułowali: „Pozostaje niejasne, czy wynika to z wpływów egzogennych czy endogennych”. Innymi słowy, czy jest to coś na zewnątrz, czy coś w ciele? To wyraźnie pokazuje, jak naukowe umysły czasami mogą się mylić z najprostszymi problemami.

Jak wspomniano wcześniej, niezbędny składnik odżywczy jest niezbędny do utworzenia każdej nici kolagenu w ciele. Jeśli brakuje jednego z tych składników odżywczych, kolagen nie powstaje lub powstaje niepoprawnie. To jak budowanie betonowej ściany bez wspierającej ją stali. Aby utworzyć kolagen, ciało potrzebuje:

1. Witamina C.

2. Aminokwas lizyna

3. Cynk – niezbędny minerał, którego brakuje w naszej glebie i żywności. 4. Bioflawonoid występujący w owocach cytrusowych

5. Antocyjanidyny – znajdujące się w niektórych owocach i warzywach

Jak widać na powyższej liście, większość tych składników odżywczych nie jest dostępna w standardowej amerykańskiej diecie. Lizyna jest łatwa do zdobycia, ponieważ znajduje się we wszystkich produktach bogatych w białko. Ale większość Amerykanów nie spożywa innych niezbędnych składników odżywczych wystarczających do zapewnienia dobrej jakości tkanki kolagenowej. Skąd czerpiemy te składniki odżywcze?

1. Cynk znajduje się w pestkach dyni i słoneczniku

2. Witamina C jest zawarta w cytrynach, owocach cytrusowych oraz we wszystkich owocach i warzywach w różnym stopniu

3. Antocyjanidyny znajdują się w jagodach, granatach i całej rodzinie jagód

4. Bioflawonoidy znajdują się również w żywności wymienionej powyżej, zwłaszcza w owocach cytrusowych

* 1. Willis, S., i wsp., Hemoroidy – choroba kolagenowa? Colorectal Dis, 2009.

[ff id=”7″]