Skip to main content

Wielu właścicieli domów może nie doceniać znaczenia odpowiedniej wentylacji dachu. Powszechnym nieporozumieniem jest to, że otwory dachowe są zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiec nagrzaniu się strychu w lecie. Chociaż jest to prawda, jego główną funkcją jest przepuszczanie nadmiaru wilgoci i wilgoci z domu.

Wykorzystanie energooszczędnych materiałów budowlanych znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 15 lat. Energooszczędne okna, siding, dachy i izolacja umożliwiają mniej naturalny przepływ powietrza do i z domu.

Wilgoć wypełnia powietrze w naszym domu poprzez gotowanie, prysznic i obsługę urządzeń, takich jak zmywarki do naczyń i suszarki bębnowe. To ciepłe, wilgotne powietrze przesuwa się w górę i wreszcie na nasz strych. Jeśli ta wilgoć nie ucieknie, zostanie uwięziona na poddaszu. To uwięzione gorące i wilgotne powietrze może negatywnie wpłynąć na integralność i estetykę Twojego domu. Może nawet skrócić żywotność niektórych materiałów budowlanych.

Brak lub brak odpowiedniej wentylacji dachu zmusza tę uwięzioną wilgoć do penetracji tarasu na dachu i krokwi. Kiedy wilgotność drewna na poddaszu osiągnie określony poziom, krokwie i tarasy zaczynają się zawieszać. W rezultacie dach wygląda na wiszący lub wiotki, co ma duży wpływ na wygląd lub atrakcyjność domu.

Niewystarczająca wentylacja na poddaszu może również skrócić żywotność półpasiec o składzie asfaltu nawet o 50%. Dobra wentylacja umożliwia chłodny przepływ powietrza pod tarasem na dachu i chłodzi gont. Producenci gontów nie gwarantują swoich produktów bez „przepływu powietrza netto” wymaganego dla wielkości Twojego poddasza.

Przepływ powietrza netto jest formułą stosowaną do obliczania powierzchni otworów w calach kwadratowych wymaganej dla otworów wlotowych i wylotowych, aby odpowiednio przewietrzyć pomieszczenie w oparciu o wymagany materiał sześcienny. Zrównoważony system składa się z otworów, przez które może przedostawać się chłodne powietrze, oraz otworów wentylacyjnych dachu w najwyższym punkcie dachu, umożliwiających ujście gorącego / wilgotnego powietrza. Turbiny wiatrowe lub wentylatory dachowe mogą zwiększyć wydajność systemu wentylacji dachowej, ale wymagają więcej otworów podsufitowych, ponieważ poruszają więcej powietrza niż stacjonarne otwory dachowe.

Mam nadzieję, że było to pomocne. Wielu dekarzy nie zwraca uwagi na wentylację poddasza, ponieważ albo jej nie rozumie, albo po prostu nigdy nie została poinformowana o znaczeniu lub znaczeniu. Dobra wentylacja poddasza jest często pomijana i źle rozumiana, ale naprawdę wierzę, że odgrywa ona kluczową rolę w utrzymaniu integralności i trwałego piękna Twojego domu.

[ff id=”3″]