Skip to main content

Być może mieszkasz w obszarze, w którym mogą wystąpić spotkania z niedźwiedziami, co uniemożliwia cieszenie się wędrówką. Istnieją sposoby, aby się na to przygotować, abyś był jak najbardziej bezpieczny i cieszył się przyrodą.

1. Idź z partnerem, jeśli to możliwe. Istnieje wiele powodów bezpieczeństwa, aby nie pozostawiać w spokoju. Jeśli to możliwe, znajdź kogoś, kto będzie z tobą wędrował. Nadal możesz wędrować samotnie w Bear Country, o ile wiesz, co robić.

2. Przechowuj spray niedźwiedzi w łatwo dostępnej torbie.

3. Nigdy nie biegaj. Tak, to przeczy ludzkiemu instynktowi. Jednak, podobnie jak wiele innych dzikich zwierząt, może to prowadzić do pościgu za niedźwiedziem. Więc chcesz zachować spokój i wiedzieć, że chodzenie jest najlepsze.

4. Nie zwracaj na siebie uwagi. Może widziałeś w telewizji, że ludzie w lesie „Hej, niedźwiedź!” poznać się i trzymać niedźwiedzie z daleka. Jeśli jednak zostałeś zauważony przez niedźwiedzia, zachowaj spokój. Nie rzucaj nic w niedźwiedzia i nie krzycz w żaden sposób, który może wydawać się trudny.

Jeśli zobaczysz niedźwiedzia idącego i zwierzę wstaje, węszy głośno lub tupie stopami, wszystko to może być znakiem, że niedźwiedź chce tylko dowiedzieć się, kim jesteś. Nie musi to oznaczać, że niedźwiedź atakuje.

Głównym celem jest, abyś mówił spokojnym głosem, nie wykonuj gwałtownych ruchów i odchodź powoli, jednocześnie pilnując niedźwiedzia.

5. Kiedy niedźwiedź się do ciebie zbliża, czas zmienić taktykę. Krzycz najgłębszym możliwym głosem i siłą wyrzuć wszystko, co możesz. Nie wyrzucaj telefonu tak, jak potrzebujesz.

6. Jeśli niedźwiedź zaatakuje cię podczas chodzenia, nie biegnij ani nie wspinaj się na drzewo. Najnowszą radą jest walka. Może ci się to wydawać niemożliwe, ale nie musisz za dużo o tym myśleć. Zaczyna się adrenalina. Uderz, kopnij i krzycz.

Nie pozwól, aby lęk przed niedźwiedziami powstrzymywał cię przed wędrówkami. Podczas moich wędrówek po Kolorado widziałem około 20 niedźwiedzi. A niedźwiedź podszedł do mnie tylko dwa razy.

Świat jest naszym placem zabaw i jest tyle do odkrycia. Nie przegap rzeczy, które lubisz robić ze strachu. Jeśli przygotowujesz się do tego i wiesz, jak zareagować, możesz wybrać się na wędrówkę lub zrobić inne hobby, nie martwiąc się o „co, jeśli”.

[ff id=”1″]