Skip to main content

Szczupła twarz, czasami nazywana szczupłą, może istnieć zarówno u młodych, jak i starszych. Widać to częściej w miarę starzenia się z utratą tłuszczu na policzkach i na twarzy. Ale może również wydawać się normalnym makijażem dla architektury twarzy niektórych osób, nawet jeśli jesteś stosunkowo młody. (Abraham Lincoln jest historycznie najsłynniejszym przykładem, aktor Scott Glenn i inni są nowszymi przykładami.) Medycznie znany jako lipoatrofia twarzy, może również występować z niektórymi chorobami i lekami. (jak HIV) Zastąpienie tłuszczu przez wstrzyknięcie jest zarówno logiczną, jak i minimalnie inwazyjną metodą leczenia.

Przeszczep tłuszczu staje się coraz bardziej popularny i jest idealny dla szczupłej twarzy. Tłuszcz jest zbierany z odpowiedniego miejsca dawcy za pomocą małej kaniuli do liposukcji. Wymagana ilość tłuszczu zwykle nie prowadzi do znaczącej zmiany konturu w miejscu dawcy. Dlatego pacjenci nie powinni oczekiwać nigdzie indziej równoważnego wyniku liposukcji. Zwykle używam tłuszczu z brzucha, który jest ekstrahowany z pępka. Nadal nie ma dowodów naukowych na poparcie jednego miejsca dawcy w stosunku do drugiego, ponieważ jest to lepszy tłuszcz, który utrzymuje się dłużej po przeniesieniu.

Tłuszcz jest wytwarzany przez usuwanie luźnych płynów i zanieczyszczeń przez mycie, a następnie wirowanie w wirówce. Następnie jest wstrzykiwany i wstrzykiwany w pożądane obszary twarzy albo przez kącik ust, fałd przed uchem lub w fałd fałdu nosowo-wargowego. Jeśli to możliwe, tłuszcz wstrzykuje się krzyżowo w kilku małych tunelach. Wstrzyknięty tłuszcz jest następnie masowany, aż będzie gładki i bez widocznych nieprawidłowości.

Wstrzykiwanie tłuszczu w twarz jest rodzajem sztuki. Obszar pod kośćmi policzkowymi i po stronie twarzy najczęściej występuje na szczupłej twarzy. Można jednak wykonać również inne obszary, w tym pod oczami i wokół podstawy nosa. Ilość wstrzykiwanego tłuszczu jest stosunkowo niewielka, z mniej niż 10 ml po każdej stronie twarzy. Może być zaskakujące, że nawet niewielkie ilości tłuszczu mogą mieć znaczącą różnicę objętościową.

Tę procedurę można dogodnie przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, w razie potrzeby z sedacją doustną lub dożylną. To, czy odbywa się to w biurze, czy w sali operacyjnej, zależy od tego, która oferuje najlepszą sterylność i ma niezbędny sprzęt do ekstrakcji i przygotowania tłuszczu.

Nieznaną zmienną w tej procedurze dla każdego pacjenta jest ilość tłuszczu, który przeżyje. Nie należy oczekiwać, że 100% tłuszczu przeżyje. Jednak obecnie uważa się, że boczna powierzchnia twarzy i policzków jest najtańsza. Badania wykazują retencję do 70%. Moje doświadczenie jest bliższe 50%, więc zawsze coś jest zatłoczone. Można oczekiwać, że to, co zobaczysz trzy miesiące po zabiegu, zostanie zachowane w perspektywie długoterminowej.

W przypadku starszych pacjentów, którzy mogą mieć luźną skórę na policzku lub szyi, można to połączyć z ograniczonym lub podciągniętym liftingiem twarzy, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki. Podczas gdy tłuszcz dodaje objętości i może pomóc wypełnić obwisłą skórę, poprawa poniżej dolnych części twarzy musi zostać osiągnięta poprzez naprężenie skóry. Widziałem kilka raportów sugerujących, że skóra powyżej niej poprawia się po przeszczepie tłuszczu, sugerując, że nowy tłuszcz w jakiś sposób odmładza starzejącą się skórę. Niektórzy twierdzą, że jest to efekt przeszczepionych komórek macierzystych. Wątpię, aby były takie efekty, ale wypełnienie pod spodem rozciąga skórę powyżej i może sprawiać wrażenie gładszej skóry.

[ff id=”7″]