Skip to main content

Wiele osób szydzi z używania laski. Może zrównują je z wiekiem i powinny być używane przez seniorów po drodze.

Co za mit. Kije do pieszych wędrówek powinny zawsze znajdować się na szczycie listy, gdy wędrujesz w dziczy. Oto nasze trzy główne powody, dla których …

  • Bezpieczeństwo. Bez wątpienia, jeśli użyjesz drążków, będziesz znacznie bezpieczniejszy podczas wędrówki. Spacer po leśnej ścieżce nie przypomina utwardzonego chodnika. Ścieżka może być pełna przeszkód, które mogą łatwo spowodować potknięcie się i upadek. Jest to szczególnie prawdziwe podczas wędrówek po terenie ze stromymi wzgórzami i wąwozami, w których strumienie regularnie się przecinają. Wzdłuż wielu szlaków turystycznych na zachodnim wybrzeżu oraz w Górach Apelacyjnych na wschodzie z pewnością trzeba przekroczyć lub przepłynąć szybko płynące strumienie. Skały są w większości gładkie i można szybko spaść. Możliwe jest, że strumień można zmostkować przez wycięcie dużego drzewa. Mogą być tak śliskie, że krocionóg nie mógł powstrzymać poślizgnięcia się i upadku. W takich sytuacjach kijki zapewniają dodatkową stabilność i pomagają utrzymać równowagę.
  • W nagłym wypadku medycznym. Potknięcie się o korzeń lub kamień lub wejście do niewidzialnej dziury jest łatwe, a niektóre kostki, a nawet nogi, ręce lub obojczyki są złamane. Moja żona i ja wędrowaliśmy po deszczu na dość płaskiej, dobrze utrzymanej ścieżce na wyspie Vancouver. W pobliżu punktu zwrotnego musieliśmy wspiąć się na niewinny głaz o wysokości około metra. Zwykle zawsze trzymaliśmy się za ręce podczas wędrówki, ale puściła moją dłoń, aby uzyskać lepszą równowagę podczas wspinaczki po skale. Zamierzała z łatwością przejść na drugą stronę. Niestety poślizgnęła się na mokrej nawierzchni i wypadła, by powstrzymać upadek. Po chwili jej nadgarstek puchł i po przejściu dwóch mil z powrotem do samochodu pojechaliśmy do szpitala, gdzie zdjęcia rentgenowskie pokazały, że jego nadgarstek jest złamany. Laski mogły zaoszczędzić Ci tygodni bólu i dyskomfortu. Przyjaciel szedł w odległej okolicy, daleko od swojego pojazdu. Upadł na korzeń i chociaż miał laski. Cierpiał na złamaną kość piszczelową. Jego towarzysz był w stanie rozbić kijki na wędrówki i użyć skrawków materiału z koszuli, zrobić szynę, zawiązać nogę, a przy dużym bólu i wsparciu udało mu się utykając z powrotem do pojazdu.
  • Atak zwierząt. Kilka lat temu wycieczkowicz w Montanie był ścigany przez dziką puma. Zwierzę musi zostać ranne i nie może złapać pokarmu. Podążył za wycieczkowiczem i podążył za nim. Na szczęście turysta miał laski i postanowił najpierw zaatakować pumę. Podszedł do zwierzęcia, które machało biegunami tam iz powrotem. Na szczęście zwierzę dostało wiadomość, cofnęło się i opuściło obszar.

Dla własnego dobra zdobądź parę dobrych, solidnych patyków i użyj ich. Pewnego dnia możesz uratować swoje życie.

[ff id=”1″]