Skip to main content

Wielu entuzjastów samochodów chce dostać się pod maskę i dowiedzieć się więcej o tym, jak działa ich pojazd, czy to z powodów związanych z ogólnym zainteresowaniem, czy też czerpania dodatkowej mocy z silnika. W tym artykule przyjrzymy się, jak obróbka CNC jest odpowiedzialna za wydajność samochodu, układ zapłonowy i wiele innych.

Czy twój samochód startuje po raz pierwszy?

Wielu czytelników powyżej 40 roku życia pamięta, że ​​ich pierwsze samochody wymagają dużo TLC przy pierwszym uruchomieniu, szczególnie na zimno. Jeśli nie używasz samochodu przez około tydzień, często musisz odłączyć przewody rozruchowe i poprosić sąsiada o pomoc w rozpoczęciu pracy, gdy musisz pracować w zimny poranek. Jest to prawdopodobnie odległe wspomnienie i jesteś bardziej przyzwyczajony do uruchamiania samochodu bez klucza, nie mówiąc już o wcześniejszym uruchomieniu. Jak doszło do tego przejścia? Magia obróbki CNC sprawia, że ​​jest to możliwe.

Element silnika odpowiedzialny za uruchomienie samochodu nazywa się rozrusznikiem. Z biegiem lat produkcja sterowana komputerowo stale się rozwija, a części produkowane są z większą precyzją przez producentów samochodów. Ta doskonała jakość zmniejszyła awaryjność silników rozrusznika, a jednocześnie zużywa mniej energii do uruchomienia silnika. Jak to możliwe, że dzięki precyzyjnym komponentom rozrusznik z biegiem lat stał się bardziej wydajny i ma mniej potencjalnych źródeł błędów. W rezultacie samochód zaczyna się teraz konsekwentnie, a samochód rodzinny był prawdopodobnie znacznie trudniejszy 20 lat temu.

Ile mocy ma Twój samochód?

Kolejnym działem, w którym samochody skorzystały z cudów obróbki CNC, jest poprawa wydajności. Miłośnicy samochodów będą zaznajomieni z amerykańskimi samochodami z silnikami o pojemności do 6 litrów, a nawet do 7 1/2 litrów, które jednak rozwijają jedynie nieszczęśliwe 250–350 KM. Jak niesamowicie nieefektywne! Ale w momencie pisania tego tekstu w 2013 roku Ford Fiesta ST miał silnik 1.6 o mocy prawie 200 koni mechanicznych, a średni 2-litrowy silnik BMW wolnossący miał 177 koni mechanicznych. Na początku lat 90. średni 2-litrowy samochód mógł wytwarzać jedynie około 100 koni mechanicznych. Jak samochody z mniejszymi silnikami stały się tak mocne? Ważna jest obróbka CNC i związana z tym dodatkowa wydajność. Dzięki tej technologii części samochodowe mogą być wytwarzane z dużo mniejszymi tolerancjami, co oznacza mniejsze zużycie silnika, a tym samym wyższą wydajność i oszczędność paliwa.

Tunery wydajności zwracają się również do obróbki CNC, jeśli chcą zwiększyć wydajność swojego pojazdu. Części wyścigowe muszą być zaprojektowane z jeszcze mniejszymi tolerancjami, aby osiągnąć jak najmniej energii i osiągów. W rzeczywistości nowoczesne silniki Formuły 1 są produkowane z tak dokładnymi tolerancjami, że ich silników nie można uruchomić na zimno. Zamiast tego olej silnikowy należy najpierw podgrzać do optymalnej temperatury. Podobne zjawisko można zaobserwować w tuningowanych pojazdach drogowych. Ponieważ wyższa wydajność wymaga bardziej wydajnego silnika, potrzebne są bardziej precyzyjne części, aby wyeliminować wszystkie punkty silnika wpływające na wydajność. W rezultacie generowana jest większa ilość energii elektrycznej, ale w zamian pojazd lub tuner o średniej wydajności wymaga większej konserwacji i serwisu.

[ff id=”4″]