Skip to main content
Przemysł

Nollywood – nigeryjski przemysł filmowy!

Świat sztuki w Nigerii (Naija) oferuje wiele możliwości rozrywki i relaksu. Mimo że nigeryjski przemysł filmowy jest wschodzącym przemysłem, udało mu się stać drugim co do wielkości przemysłem filmowym na świecie pod względem ilości produkowanych filmów rocznie.

W ten sposób nigeryjski przemysł filmowy oferuje atrakcyjną okazję do potencjalnych inwestycji filmowych. Niezależnie od tego, czy myślimy o komedii, dramacie, operach mydlanych, romansach czy filmach akcji – nigeryjski przemysł filmowy może spełnić oczekiwania.

Podczas gdy przemysł filmowy znany jest jako Hollywood w Stanach Zjednoczonych, przemysłem filmowym w Nigerii jest Nollywood. Pod względem wartości filmów i liczby filmów produkowanych rocznie, nigeryjski przemysł filmowy jest największy w Afryce i można go również porównać do Hollywood lub Bollywood.

Krótka historia Nollywood
Kino nigeryjskie powstało w latach 60. XX wieku, ale świat nie odniósł sukcesu, dopóki nie wykorzystano filmów cyfrowych. Jednak pierwsze nigeryjskie filmy zostały wyprodukowane przez Huberta Ogunde i Olę Balogun w latach 60. XX wieku, aczkolwiek przy wysokich kosztach. Okazało się, że przemysł telewizyjny był znacznie bardziej opłacalny w porównaniu do przemysłu filmowego i do lat 80. każdy stan w Nigerii miał własną stację telewizyjną.

Z powodu ograniczeń dla zagranicznych kanałów telewizyjnych lokalne produkcje teatralne stały się bardziej popularne, aw 1992 r. Wydanie „Living in Bondage” było pierwszym sukcesem Nollywood. Film ten otworzył okno na nowy, odnoszący sukcesy przemysł w Nigerii i zwiększył możliwości inwestycyjne w tym obszarze działalności. Od tego czasu przemysł filmowy wydaje około 250 milionów dolarów rocznie.

Udane filmy z Nollywood
Po sukcesie filmu „Życie w niewoli” z 1992 roku wyprodukowano i wydano tysiące nigeryjskich filmów. Główne sukcesy nigeryjskiego przemysłu filmowego wymieniono poniżej:
, 1994: „Glamour Girls”;
, 1997: „Back to Life”;
, 2003: Pierwszy międzynarodowy występ i sukces Nollywood miał miejsce w 2003 roku wraz z wydaniem „Osufii w Londynie” ze słynnym komikiem Nkem Oweh. Oprócz tego filmu „Beyond Belief” i „Break Up” były innymi ważnymi filmami odnoszącymi sukcesy.
, 2005: „Behind Closed Doors”, „Baby Girl” i „Bus Driver”;
, 2006: „30 dni” – otrzymał 10 nominacji do nagród Akademii Filmów Afrykańskich w 2008 r .;
, 2007: „Ezra” – główny zdobywca nagrody na festiwalu telewizyjnym w Wagadugu.

Znani aktorzy w filmach nigeryjskich
Nigeria, jak każdy inny kraj, ma swoich aktorów, z których można być dumnym na poziomie lokalnym i międzynarodowym. W związku z tym najbardziej znani aktorzy, którzy wystąpili w filmach nigeryjskich, to:
, Nkem Oweh – komik – pojawił się w pierwszym odnoszącym sukcesy na całym świecie nigeryjskim filmie „Osufia in London”;
, Van Vicker – aktor z Ghany – grał w „Boskiej miłości”;
, Majid Michel – aktor z Ghany – zagrał w „Agonii Chrystusa”, która otrzymała siedem nominacji na African Movie Academy Awards 2009.
, Ramsey Nouah – nigeryjski aktor – występuje w operze mydlanej „Megafortunes”, ale także w filmie miłosnym „Lover-Boy”;
, Genevieve Nnaji – nigeryjska aktorka – grała w słynnych nigeryjskich filmach, takich jak „30 dni” z 2006 roku i „Piękna dusza” z 2008 roku.
, Desmond Elliot – regularna twarz w nigeryjskim przemyśle filmowym z udanym filmem „Za zamkniętymi drzwiami” (2005);
, Inni znani nigeryjscy aktorzy to: Jim Iyke, Baba Suwe, Oge Okoye, Hassanat Akinwande i Ini Edo.

Podsumowując, Nollywood jest jednym z największych przemysłów filmowych na świecie i szybko się rozwija. Przyszłość nigeryjskiego przemysłu filmowego wygląda jasno, a konkurencja w tej dziedzinie jest trudna.

[ff id=”4″]