Skip to main content

Istnieje 20 rodzajów kolagenu w żywych organizmach. Są naukowo sklasyfikowane bezpośrednio od kolagenu I do kolagenu XII. Znajduję się w zębach, kościach, rogówce, więzadłach, macicy, włóknistej chrząstce, krążkach międzykręgowych i macicy. Kolagen II występuje w komórkach szklistych, krążkach międzykręgowych i chrząstce. III występuje w jelicie, macicy, skórze, szczękach i błonach serca. IV występuje tylko w błonach. V można zobaczyć w kościach, rogówce i chrząstce. VI występuje w skórze, chrząstce i błonach żołądka. VII występuje w płucach, skórze i rogówce. VIII jest wytwarzany w różnych komórkach ciała.

IX występuje w chrząstce i podczas kostnienia X wytwarza chronodrokity. Szkliwo zęba, więzadła i ścięgna to miejsca, w których można zobaczyć XII. Kolagen to białko, które stanowi około 75 procent skóry. Ważne jest, aby odrywać drobne linie i zmarszczki. Tworzenie kolagenu w skórze zachodzi zarówno w fibroblastach, jak i w warstwie keratynocytów. Mogą się swobodnie poruszać w przestrzeni pozakomórkowej.

Kolagen I jest odpowiedzialny za strukturę skóry i błony podstawnej. Kolagen zapewnia skórze elastyczność i wsparcie. Są obecne w skórze właściwej, która składa się z mieszków włosowych, naczyń krwionośnych i gruczołów łojowych. Naturalny kolagen jest ważny dla poprawy ostrości wzroku. W soczewkach dominują nawodnione kolageny. Są również odpowiedzialne za wzrost włosów i rozwój kości.

[ff id=”7″]