Skip to main content
Rozwój osobisty

Rozwój programów partnerskich na Filipinach

Program partnerski to forma cyfrowej kampanii marketingowej, która rozpoczęła się na Filipinach w połowie 2000 roku, kiedy korzystanie z Internetu w tym kraju właśnie osiągnęło szczyt. Według internetlivestats.com w 2002 r. Na Filipinach było około 3,5 miliona użytkowników Internetu, co stanowi 75% wzrost liczby użytkowników w porównaniu z rokiem poprzednim. Co znamienne, w 2010 r. W kraju było już 23,3 mln użytkowników Internetu, kiedy wskaźnik penetracji Internetu wyniósł 25%.

reklama w internecie

Przed marketingiem afiliacyjnym była reklama internetowa. Firmy współpracują z witrynami, które są atrakcyjne dla odbiorców dokładnie odpowiadających ich rynkowi docelowemu. Dzięki stałej opłacie w wysokości od 2000 do 20 000 pesos firma może promować swoje produkty i usługi za pomocą banerów reklamowych, ustaleń dotyczących wyświetlania wtyczek tekstowych oraz systemu obracania banerów reklamowych na stronie internetowej.

Affiliate Marketing

Dzięki wprowadzeniu AdSense i AdWords przez globalną publiczność wydawcy internetowi i niezależni blogerzy w tym kraju mieli większe możliwości generowania przychodów online. Wraz z wprowadzeniem tych produktów internetowych wprowadzono nowy model reklamowy – program partnerski.

Pierwszymi firmami, które wprowadziły programy partnerskie dla milionów filipińskich sprzedawców cyfrowych, były Google, Amazon i eBay. Google AdSense stał się popularnym programem reklamowym w Internecie w 2006 roku. W tym samym roku Google uruchomiło także platformę Blogger.com. Bloger, osoba fizyczna lub grupa, która pisze blogi i publikuje je w witrynie, może być właścicielem witryny blogu, wydając niewiele lub nic, ponieważ rejestracja konta w Blogger.com jest całkowicie darmowa. Banery reklamowe dla partnerów Google AdSense można umieścić na stronie blogu w zaledwie kilku krokach. W tym momencie bloger może zacząć generować przychody z blogowania.

Amazon ustanowił swoje programy partnerskie na filipińskim rynku internetowym w latach 2004-2006. EBay, jeden z największych obecnie serwisów aukcyjnych, dołączył do firmy pod koniec dekady wraz z uruchomieniem sieci partnerskiej eBay, programu instruktorów sprzedaży i programu asystenta handlowego. W tym samym roku WordPress, kolejna popularna platforma blogowa, stała się alternatywą dla Blogger.com przez wielu filipińskich blogerów i wydawców internetowych.

Boom marketingu cyfrowego

Boom marketingu cyfrowego na Filipinach obserwowano w latach 2008–2012, kiedy dostęp do Internetu wzrósł o ponad 500%. Pojawili się nowi gracze w obszarze marketingu afiliacyjnego. Niektóre ze znanych firm, które w tym czasie oferowały programy partnerskie, to Lazada, ClickBank i Zalora. Program partnerski Zalora wypłaca partnerom prowizje od 6% do 16% za każdy sprzedany produkt. Lazada ma strukturę prowizji opartą na kategoriach: 5% dla elektroniki, 8% dla nieelektroniki i 10% dla produktów modowych. ClickBank, amerykański sklep internetowy z USA i jeden z wiodących dostawców cyfrowego handlu elektronicznego, rozpoczął program partnerski na Filipinach w 2009 roku.

Skutki mediów społecznościowych i mobilnego internetu

Zaangażowanie Filipińczyków w mediach społecznościowych do pewnego stopnia zmieniło zainteresowanie reklamowe wielu firm kupujących i sprzedających. Według Comscore, Filipiny były krajem numer jeden na świecie pod względem rozprzestrzeniania się Facebooka w 2011 roku. Ponadto w raporcie z 2013 r. Opublikowanym przez Global Web Index stwierdzono, że Filipiny mają jeden z najwyższych poziomów otwartości i zaangażowania marki na świecie. z 25,6% wszystkich użytkowników Internetu w kraju.

W 2014 r. Filipiny zajęły dziesiąte miejsce na świecie pod względem odsetka populacji online, która korzysta z Internetu za pośrednictwem swoich telefonów komórkowych. Oznacza to tylko, że kraj ma również duży potencjał w dziedzinie reklamy mobilnej.

Wielu ekonomistów przewidywało, że rozwój mediów społecznościowych i rozwój ekosystemu mobilnego internetu doprowadzi do „cyfrowej transformacji” w branży marketingu cyfrowego w tym kraju. Zgodnie z tym trendem coraz więcej firm będzie prowadzić handel elektroniczny za pomocą inteligentniejszych metod marketingu afiliacyjnego, które charakteryzują się statystykami reklam w czasie rzeczywistym.

Przyszłość programów partnerskich

Filipiny przeżywają boom cyfrowy. Niedawna ankieta wykazała, że ​​83% Filipińczyków stwierdziło, że ułatwiło im życie dzięki odpowiednim reklamom. Podaje się, że przedsiębiorcy mają 84,7% szansy na osiągnięcie celów sprzedażowych i marketingowych, jeśli skutecznie wykorzystują media społecznościowe i inne cyfrowe kanały marketingowe.

Ogólnie rzecz biorąc, reklamodawcy, wydawcy internetowi, a nawet niezależni blogerzy i marketerzy internetowi, którzy są zaangażowani w programy partnerskie w tym kraju, zobaczą możliwości dalszego rozwoju w obszarach reklamy online, e-commerce, marketingu w mediach społecznościowych i marketingu w wyszukiwarkach w nadchodzących latach. Ten prognozowany wzrost wynika głównie z szybkiej penetracji Internetu, zwiększonego zaangażowania cyfrowego i silnego wzrostu gospodarczego w kraju – analitycy państwowi nazywają to „doskonałą cyfrową burzą”.

[ff id=”6″]