Skip to main content

To nie przypadek, że nazwa „Arkadia”, nazwa tego regionu w sercu półwyspu Peloponez w południowej Grecji, jest synonimem naszego idealnego krajobrazu wiejskiego. Ten bujny górski krajobraz jest pięknym miejscem, w którym możesz poczuć się jakbyś natknął się na jeden z mitów, z których słynie półwysep Peloponez.

Okolice starożytnych Gortys to piękne miejsce – raj dla turystów pieszych. Mnisi z klasztoru Prodhrómou są właścicielami okolicznych pól uprawnych i wykonali ścieżkę wzdłuż wąwozu Loúsios między Áyios Andhréas i klasztorem. Dojście do początku ocenianej ścieżki zajmuje około 40 minut. Trasa biegnie po stopniowanej ścieżce, która podąża za strumieniem. Sam klasztor góruje stromo na klifie wysoko nad ścieżką, a jeden z niewielu mieszkających tu mnichów pokazuje freski, kiedy pojawia się, kiedy klasztor jest otwarty – jest zamknięty od 14:00 do 17:00. Należy przestrzegać surowych przepisów dotyczących odzieży. Jeśli jesteś skromnie ubrany, dostaniesz ubranie przypominające koc, aby wejść do klasztoru. Za tym klasztorem ścieżka prowadzi obok dwóch innych, z których Paleá jest ruiną z X wieku. Druga, Néa, pochodzi z XVII wieku. Został odrestaurowany i rozbudowany w ostatnich latach, ale freski z 1663 roku są nadal nienaruszone i mogą być oglądane przez stałego dozorcę. Ścieżka wije się wzdłuż rzeki, a do Paleohóri do Dhimitsány potrzeba mniej niż dwie godziny. Jeśli wybierzesz tę trasę, zobaczysz, dlaczego jest tak popularna wśród turystów.

Góry Mainalo przecina europejski długodystansowy szlak turystyczny E4. Zaczyna się w Vitinie i wspina się do chaty narciarskiej na Ostrakinie, po czym schodzi do Kardary. Jest to bardzo przyjemna i urozmaicona część tej dobrze znanej wędrówki, która oferuje piękny widok na ten obszar.

Wędrówki ze wsi Vitina do wioski Stemnitsa to szczególna atrakcja tego regionu. Vitina to popularny górski kurort, do którego przybywają Ateńczycy, aby spróbować świeżego górskiego powietrza. Z centralnego placu wioski wybierz drogę prowadzącą na północny zachód od wioski. Początek ścieżki jest dobrze oznakowany żółtymi etykietami. Najpierw zabierze Cię do rzeki Mylaontas w malowniczym wąwozie i wzdłuż jej brzegów, aż dojdziesz do malowniczego, opuszczonego młyna wodnego i drewnianego mostu. Po około godzinie spaceru udaj się do źródła Aghios Theodoros, a następnie wejdź na piękny płaskowyż porośnięty orzechami włoskimi, kościół życiodajnego źródła. Jadąc przez Eftakarvelou, skręć w prawo i idź dalej, aż dojdziesz do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu skręć w lewo i idź tą ścieżką przez około pięć kilometrów, aż dojdziesz do Stemnitsa.

Te trasy to tylko kilka przykładów wielu pięknych szlaków turystycznych w całej Arkadii. Przyjedź na Peloponez, aby sam odkryć niektóre z nich.

[ff id=”1″]