Skip to main content

wprowadzenie

Chociaż należę do północnych Indii, pracuję w południowej i zachodniej części kraju przez maksymalną liczbę lat w moim życiu zawodowym. Dopiero w 2005 roku przeniosłem swoją bazę do północnych Indii. Czasami ludzie pytają mnie, jaką różnicę zauważyłem podczas mojej kariery zawodowej pod względem kultury pracy, środowiska pracy i praktyk na północy iw innych częściach kraju. Zazwyczaj odpowiadam na te pytania w następujący sposób: „Ludzie na zachodzie i południu Indii rywalizują o sukces i wzrost. Mają konstruktywne i pozytywne podejście. Cenią swój czas i swój czas. Ludzie tacy, jak w północnych częściach Indii, uwielbiają być Rosnące koszty innych … poprzez krzywdzenie innych. Mają nastawienie polityczne. Mają destrukcyjne nastawienie.

W Indiach Zachodnich i Południowych postawa brzmi: „Rośnijmy razem. Nie skrzywdzisz mnie, a ja nie skrzywdzę cię. Masz swoje mocne strony i myślę, że razem dorastamy”. Ale w innych częściach kraju ludzie chcą być w centrum uwagi. Filozofia jest następująca: „Tylko ja dorosnę. Zginiesz albo będziesz żył w moim cieniu”. „To jest ogólne podejście, postrzeganie i zachowanie ludzi. Jednak zawsze są wyjątki.

Rosnące razem – znaczenie pracy zespołowej

Jak dobry jesteś w pracy zespołowej? Czy rozumiesz znaczenie i synergię pracy zespołowej? Według mojej wiedzy, „My, Hindusi”, jesteśmy bardzo złymi graczami w pracy zespołowej. Każdy członek zespołu chce pozwolić, by światło świata zmieniło się na zielone, docenić „sukces” zespołu i winić członka zespołu „Love to winić” za porażkę swojego zespołu. Czy to jakikolwiek zespół; tak mały jak zespół dwóch członków lub tak duży jak zespół piętnastu członków, zawsze zawiedliśmy jako zespół. Trudne do strawienia, ale to fakt. Niektóre z czynników, które pociąga za sobą nasza porażka jako zespołu:

1) Osobiste ego (większe niż ego życia)

2) To tylko „ja” i nikt inny

3) Brak wiedzy (wiedzy specjalistycznej), pewności siebie i pewności siebie prowadzi do zwątpienia w siebie i „niepewności”.

4) Uwielbiają „prosić o szacunek” zamiast zdobywać szacunek.

Jeśli masz ego, arogancję i brak poczucia bezpieczeństwa, masz tendencję do blokowania innych. Sukcesem. Mają skłonność do krzywdzenia ich. Masz tendencję do grania w „gry polityczne” ze swoimi członkami zespołu.

Praca zespołowa w świecie korporacyjnym

Pozwólcie, że teraz krótko zawęzię to do „pracy zespołowej w świecie korporacyjnym” i „pracy zespołowej w jednym dziale”. Nie możesz wykonać całej pracy, którą masz wykonać. Dlatego potrzebny jest zespół. „Deleguj swoją pracę”; outsourcingu; Zarządzanie dostawcami to tylko krok w kierunku „pracy zespołowej”. Mówimy o roboczogodzinach i ludzkich rękach. Na przykład osobiście mogę wykonać pracę w X w ciągu siedmiu dni, ale wraz z trzyosobowym zespołem powinienem być w stanie wykonać tę pracę w ciągu trzech dni.

Ale to nie ja wykonałem tę pracę w ciągu trzech dni. To moja ZESPÓŁ. Często świadomie lub nieświadomie szkodzimy naszemu zespołowi. Podczas gdy inni pokazują „moją kontrolę nad moim zespołem”, ludzie ranią drużynę, obrażają drużynę i wpływają na jej morale i ducha. Jest takie powiedzenie: „Nie zabijaj kur, gdy składają złote jaja”. Niektórzy dzielą zespół, ponieważ czują się niepewnie. Dzielisz zespół. Dźgają członków własnego zespołu; Klaskają jednego członka do drugiego i obrażają członków swojego zespołu przed innymi. Robią to wszystko, ponieważ nie mają specjalistycznej wiedzy i nie są pewni swojej pozycji. Nie masz pewności siebie i pewności siebie. Uważają, że jedynym sposobem na przetrwanie jest zastosowanie starej taktyki brytyjsko-indyjskiej „Dziel i rządź”. Podobnie jak ówczesni brytyjscy władcy, ci liderzy zespołów i menedżerowie zespołów są świadomi, że „jeśli pozwolę tym ludziom razem, nie będę w stanie przetrwać. To bardzo zła taktyka, prawda?”

Rola lidera / kierownika zespołu

W języku hindi jest powiedzenie: „Yatha Raja, Tatha Praja” (jak król, jak ludzie). Dlatego lider zespołu lub kierownik zespołu odgrywa bardzo ważną rolę w „rozwoju zespołu i zarządzaniu nim”. Nie trzeba dodawać, że kierownik zespołu lub kierownik zespołu powinien mieć co najmniej jedną osobę nadzorowaną i zarządzaną. Lider zespołu powinien mieć zaufanie do własnych umiejętności, wiedzy i umiejętności. Jeśli nie ma wystarczającej pewności siebie, wątpię w jego umiejętności i zdolności, by zwiększyć pewność siebie i morale drużyny. Szczerze mówiąc, w oparciu o moje osobiste doświadczenia, czuję, że 90% menedżerów czuje się niepewnie od swoich podwładnych. Czują, że ich podwładni będą rosnąć szybciej. Czują, że ich pozycja nie jest zabezpieczona. Masz bardzo niski iloraz emocjonalny. Dlatego próbują zablokować tempo wzrostu swoich juniorów / podwładnych. Oto kilka elementów składowych, które zmuszają menedżerów / liderów zespołów do rozwijania swoich podwładnych:

Tama – Jeśli zbudujesz tamę na rzece, wzrost rzeki nie zostanie zatrzymany. Raczej wytwarza energię elektryczną i pomaga rolnikom nawadniać i kontrolować powodzie. Rola tego bloku w twoim zawodzie jest podobna. On cię prowadzi. On troszczy się o ciebie. On troszczy się o ciebie. Wyostrza twoje umiejętności. Pomaga ci się rozwijać. To jest katalizator. Wie, że jest wystarczająco wysoki, abyś mógł go w jakiś sposób skrzywdzić. To jest jak lider zgłaszający się do prezydenta. To pozytywna przeszkoda.

Przeszkoda na drodze (kamień, duży i ciężki kamień) – Wyobraź sobie sytuację, w której udajesz się do miejsca i napotykasz przeszkodę na drodze. Co będziesz robić Usuń przeszkodę lub po prostu przejdź obok. Innym przykładem, jaki mam, są ronda w Chandigarh. Nie możesz jechać nad nimi, ale musisz jeździć wokół nich, aby przejść przez ulicę. Podobnie w twoim życiu zawodowym występują blokady i możesz się rozwijać tylko wtedy, gdy je zignorujesz i unikniesz. Czujesz, że przeszedłeś wystarczająco dużą przeszkodę na ścieżce kariery, aby cię spowolnić i / lub zatrzymać. Przezwyciężenie tej przeszkody może zająć trochę czasu, ale nie jest trwałe. To arogancka / samolubna, ale przejściowa przeszkoda.

Ściana w budowie – jest to pozytywna przeszkoda, z którą możesz się zmierzyć w swoim życiu. Gdy dorastasz, drugi też rośnie. Jest inteligentny i kompetentny. Jest gotowy do nauki przez cały czas. Jest osobą o wysokiej samoocenie. Ma wysokie oczekiwania względem siebie i otaczających go ludzi. Nie boi się wzrostu swoich podwładnych. Nie szkodzi wzrostowi swoich podwładnych. Nie sabotuje ich wzrostu. Im bardziej jego podwładny rośnie, tym wyżej podnosi swój poziom i umiejętności.

Zamknięte drzwi – jest to blok ujemny. Cokolwiek zrobisz, spotkasz się z odrzuceniem. Rzeczy po prostu cię odbijają. Ta osoba boi się twojego sukcesu i twojego tempa wzrostu. Czuje się niepewnie na otwartym i konkurencyjnym rynku. Czuje się komfortowo i bezpiecznie, gdy znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu, a zatem utrzymuje zamknięte drzwi. Jeśli chcesz się rozwijać w obecności takiego menedżera, powinieneś go błagać lub go posmarować (aby było mu wygodnie) lub poprosić go, albo zaczekaj na odpowiednią okazję. (Powinieneś poszukać wentylatora, do którego możesz wejść).

wniosek

Jeśli chcesz narysować linię dłuższą niż już narysowana, najlepiej i najbardziej konstruktywnie jest narysować nową linię równoległą do istniejącej linii i dłuższą od niej. Najlepszym sposobem na rozwój w życiu zawodowym jest być na bieżąco. doskonalić swoje umiejętności; Mieć marzenia i mieć pewność siebie. Nie możesz wzrastać, tłumiąc kogoś, kto jest ci podporządkowany. Nawet jeśli uda ci się rosnąć w ten sposób, nie będziesz w stanie utrzymać tego wzrostu. Bądź uczciwy wobec siebie i członków swojego zespołu. Nie okłamuj ich. Podziel pożyczkę. Co najważniejsze, „Naucz się pracować w zespole”. Pozyskiwanie talentów jest ważne, ale zarządzanie talentami jest równie ważne.

Dawno minęły czasy, kiedy ludzie „masli” swoich szefów i mówili „TAK, Sir” za każde zamówienie / polecenie, które im dawali. To era konkurencji. Chcą się rozwijać, a następnie konkurować z ludźmi.

To koniec raportowania. Podziel się swoimi opiniami i komentarzami.

Z miłością

Sanjeev Himachali

(BLOG: http://sanjeevhimachali.multiply.com/ lub http://sanjeevhimachali.blogspot.com/)

[ff id=”6″]