Skip to main content

Global Positioning System (GPS) to zasilany energią słoneczną system nawigacji satelitarnej, który składa się z 24 satelitów znajdujących się w odległości 11 000 mil morskich. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych umieścił te satelity na orbicie dla operacji wojskowych, ale w latach 80. udostępnił je publicznie bezpłatnie. Ponieważ system działa o każdej porze dnia i przy każdej pogodzie na całym świecie, w branży transportowej jest miejsce na GPS.

Jak GPS działa w branży transportowej

Satelity GPS krążą wokół Ziemi dwa razy dziennie, poruszają się po precyzyjnej orbicie i wysyłają sygnały. Odbiorniki GPS rejestrują te informacje i obliczają dokładną lokalizację użytkownika za pomocą triangulacji. Mapa elektroniczna na odbiorniku pokazuje to położenie w 2D lub 3D, w zależności od liczby satelitów widocznych z odbiornika. Po określeniu pozycji użytkownika urządzenie może obliczyć odległość do celu, prędkość, namiar, kierunki i inne informacje.

Systemy lokalizacji GPS były ważne dla rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Znane firmy transportu lądowego wykorzystują tę technologię do wzmocnienia swojej działalności. GPS służy do śledzenia pozycji pojazdów transportowych, dzięki czemu menedżerowie zawsze wiedzą, gdzie jest każdy członek floty. Klienci mogą mieć dostęp do tych informacji, aby mogli monitorować przesyłki.

Funkcje bezpieczeństwa i awaryjne GPS w branży transportowej

Dzięki dużym inwestycjom we floty i drogim ładunkom na pokładzie bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla firm spedycyjnych. Wypadek lub inna awaria może wystąpić w dowolnym momencie, a GPS umożliwia przełożonym szybkie rozpoznanie, kiedy coś pójdzie nie tak podczas transportu. Możesz zobaczyć, jak pojazd zboczy z planowanego kursu lub wykonuje nieplanowane postoje, aby natychmiast zareagować.

Gdy do śledzenia floty wykorzystywany jest GPS, dane są przesyłane w czasie rzeczywistym. Służby ratownicze wykorzystują również GPS do lokalizowania wypadków samochodowych i innych sytuacji awaryjnych na drodze oraz reagowania na nie. Kierowcy, którzy napotykają trudności, polegają na tej technologii, aby utrzymać swój ładunek i siebie tak bezpiecznie, jak to możliwe. Szybka reakcja na awarię może oznaczać różnicę między nienaruszonym i zagubionym ładunkiem, a co ważniejsze, życiem i śmiercią.

GPS jest niezwykle dokładny dzięki równoległej wielokanałowej konstrukcji odbiorników prądu. Najnowsze odbiorniki poprawiają dokładność średnio do mniej niż trzech metrów. Sygnały mogą przechodzić przez szkło, plastik i chmury, a satelity są budowane i uruchamiane w celu zastąpienia istniejących satelitów żywotnością około dziesięciu lat.

[ff id=”4″]