Skip to main content

Góry Pindos, które dzielą kraj z północy na południe, są często nazywane „kręgosłupem Grecji”. To 160 km pasmo górskie rozciąga się od granicy z Albanią na północ od półwyspu Peloponez. Najwyższym punktem jest Smolikas o wysokości 2637 metrów. Ta trasa jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej w Grecji, ze zróżnicowanym położeniem geograficznym wysokich szczytów górskich, wzgórz, bujnych dolin i głębokich, dramatycznych wąwozów. Na jego zróżnicowanej długości znajdują się dwa parki narodowe: Park Narodowy Aoos Vitus i Park Narodowy Pindus.

Jedną z najpopularniejszych wędrówek w parku narodowym Aoos Vitus jest wędrówka wąwozem Vikos. Ta trasa nie jest spacerem do parku. Ten dobrze utrzymany szlak kostki prowadzi 20 km przez wapienne góry Mount Gamila. Przed wyruszeniem sprawdź warunki, ponieważ topniejący śnieg w kwietniu lub na początku maja często może uczynić kolejny koniec Monodhéndhri nieprzejezdnym. Ostrzegamy, że ulewny deszcz może również powodować osuwiska po bokach wąwozu. Jeśli jednak dobrze przygotujesz swoją drogę, zostaniesz nagrodzony spektakularnym krajobrazem – ściany kanionu mają czasami ponad 1000 metrów wysokości i górują nad tobą w skalistym splendorze.

Inną opcją jest miły spacer wzdłuż brzegu Aoos. Ta wędrówka wąwozem zapiera dech w piersiach. Możesz wędrować z Konitsy, a ci, którzy są w dobrej formie, mogą kontynuować drogę na szczyt Papigo. W rejonie Vikos i Aoos znajduje się wiele oznakowanych szlaków turystycznych, na których można nauczyć się różnych poziomów sprawności, grup wiekowych i umiejętności.

Niestety zaskakująco mało znany Park Narodowy Pindus nie korzysta z tak dobrego oznakowania. Dotarcie tam nawet z głównej drogi to niewielka misja, ponieważ nie ma prawdziwych znaków. Dostęp do tego surowego pustkowia zapewnia wioska Perivoli na północy.

Nieutwardzone drogi, które przecinają góry i wiją się przez gęste lasy sosnowe i bukowe tego obszaru, są idealne do uprawiania turystyki pieszej. Jeśli szukasz spokoju i samotności, najprawdopodobniej go znajdziesz. Jeśli masz szczęście, możesz rzucić okiem na niedźwiedzia brunatnego – jest to jeden z trzech regionów Grecji, w których żyją te nieśmiałe zwierzęta. Spacerując po lesie Flegga, można także oglądać wilki, rysie, dzikie koty, jelenie lub dziki. Jeśli szukasz innego miejsca, Park Narodowy Pindus jest idealnym miejscem, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ktoś, kogo znasz, był tam. Jest to najmniej znany i najmniej odwiedzany park narodowy w Europie, co szkoda, chyba że chcesz uciec od tłumów.

Góry Pindus są idealne na prawdziwą wycieczkę do przyrody, na szlakach turystycznych, które zapewne masz dla siebie.

[ff id=”1″]