Skip to main content

Roszczenia odszkodowawcze w Kanadzie stanowią obecnie 53% wszystkich strat w ubezpieczeniach majątkowych. *

Jako były pośrednik ubezpieczeniowy mogę potwierdzić te statystyki, a nawet zasugerować, że liczba ta byłaby jeszcze wyższa, gdyby wszystkie szkody majątkowe zostały zgłoszone i pokryte. Skąd ten rosnący trend? To naprawdę wina naszego postępu i modernizacji. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że prawie 100 lat temu prawie nikt nie doprowadził wody ani elektryczności do swoich domów, możesz zrozumieć, że szkody spowodowane przez wodę były rzadkie, a obrażenia od ognia wysokie. Kod elektryczny (jeśli miałeś prąd do domu) nie istniał i normą było, aby oświetlić swoją drogę lampą naftową i ogrzać dom drewnem opałowym w żeliwnym piecu.

W tym stosunkowo krótkim czasie wyrosliśmy z instalacji wewnętrznych jako nowości bogatych do domów, które w niektórych przypadkach mają więcej łazienek niż sypialni, urządzeń do prania naszych ubrań i naczyń oraz zbiorników ciepłej wody w piwnicach. To jest nowa normalność. I chociaż nasze umiejętności elektryczne i grzewcze stały się sztuką w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, nadal nie rozwiązaliśmy zagadki wodnej.

Pamiętam lata temu, kiedy byłem pierwszym właścicielem domu, który poruszał się po linach, walczyłem z nieszczelnym garażem. Za każdym razem, gdy padało, woda wchodziła i moczyła podłogę. Mój mądry sąsiad śmiał się z wielu prób poprawy sytuacji. Byłem pewien, że uda mi się uniknąć tego, co moim zdaniem wymagało wielkich obliczeń, aby sytuacja przebiegła prawidłowo. Jako dobry sąsiad nie śmiał się zbyt głośno, ale oferował pacjentowi spostrzeżenia, które zawsze będę pamiętać. Powiedział mi: „Woda znajdzie sposób”. I robił to poprzez każdy wynalazek, każdą łatkę i każdą szybką poprawkę, którą mogłem na nią rzucić.

W końcu miałem szczęście, że woda nigdy nie dostała się do garażu, a po bolesnej rzeczywistości porażki otworzyłem portfel i książkę telefoniczną, żeby zadzwonić do profesjonalisty. Jednak kilka lat temu nie miałem szczęścia, kiedy pralka uległa awarii i zalałem całą piwnicę 4 calami wody. Byłem tak zajęty, że woda napływała z zewnątrz, że nigdy nie myślałem o trafieniu od środka. Słowa moich sąsiadów były prawidłowe: woda znalazła sposób!

Okazało się, że prosty wąż za 6 USD pękł i spowodował uszkodzenie o wartości 25 000 USD. (Nawiasem mówiąc, koszt ulepszonego plecionego węża, który mogłem kupić w sklepie ze sprzętem, wynosił tylko 12 USD). Tak, dwa miesiące i zbyt wiele bólów głowy później byłem w stanie ponownie wynająć swoją piwnicę. Nie tylko wypędziłem najemcę i musiałem znaleźć nowego, ale także straciłem dochód z czynszu, odliczoną i wolną od szkód zniżkę na polisę ubezpieczeniową (nie wspominając o godzinach spędzonych na odzyskiwaniu nieruchomości z zalanej piwnicy miał).

Teraz moja osobista mini katastrofa opisana powyżej jest zbyt powszechna dla budowniczych wszelkiego rodzaju. Jak wspomniano powyżej, 53% wszystkich roszczeń odszkodowawczych wynika z tego rodzaju szkód spowodowanych przez wodę, w tym z powodu pęknięć rur, szkód spowodowanych przez burzę, powodzi, wadliwego sprzętu, wadliwej konstrukcji obudowy budynku, strat w zabezpieczeniu kanalizacji. Lista jest długa. Jako budowniczy możesz zrozumieć potencjalnie niszczący wpływ szkód spowodowanych przez wodę na twoją inwestycję. Czynsze się zatrzymują, ale rachunki wciąż się piętrzą. Najemcy wyjeżdżają i znajdują nowe lokale na wynajem lub leasing. Kredyt hipoteczny wciąż musi zostać spłacony, podobnie jak media. Rozważ jeszcze wyższy koszt, jeśli woda pochodzi ze źródeł szarej i czarnej. Oprócz szkód materialnych musisz teraz wziąć pod uwagę pleśń i inne patogeny unoszące się w powietrzu, które mogą zanieczyścić własność, a nawet powietrze. Z pewnością rozwiązaniem nie jest zburzenie każdego budynku i przebudowanie go przy użyciu najnowszej technologii sanitarnej i zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. W moim przypadku inwestycja w wysokości 12,00 USD pozwoliłaby zaoszczędzić 25 000 USD.

Oto kilka technik zapobiegania uszkodzeniom, które można zastosować w programie konserwacji budynku:

– trzymać odpływy podłogowe z dala od przeszkód;

– Upewnij się, że Twój budynek jest odpowiednio sklasyfikowany.

– zainstalować pompę ściekową;

– Zainstalować zawory zwrotne lub korki do odpływów, toalet i innych przyłączy kanalizacyjnych, aby zapobiec przedostawaniu się wody do domu;

– W przypadku pustych budynków: osusz linie i pozwól komuś wejść, aby upewnić się, że nie ma żadnych oznak wycieków. Ważne jest, aby utrzymać ciepło, aby uniknąć zamarzniętych rur, zwłaszcza w starszych budynkach.

– Sprawdź połączenia wodne, węże i rury pod kątem oznak zużycia.

Teraz nie ma niezawodnego sposobu, aby zapewnić, że uszkodzenie wody nigdy nie nastąpi. Jeśli jednak dane kontaktowe są dostępne dla firmy zajmującej się restauracją, a także numer telefonu brokera ubezpieczeniowego. Niezależnie od tego, czy jest to ubezpieczenie, czy nie, ważne jest, aby właściciele nieruchomości i zarządcy nieruchomości udokumentowali szkody za pomocą zdjęć lub filmów i natychmiast rozpoczęli same procedury łagodzenia. lub zatrudnić wykwalifikowanego wykonawcę, aby zrobił to w jego imieniu. Odroczenie łagodzenia w czasie oczekiwania na przybycie przedstawiciela roszczeń ubezpieczeniowych w celu oceny szkody jest całkowicie niewłaściwe. W tym momencie najprawdopodobniej będzie wystarczająco dużo czasu na rozwój i namnażanie mikroorganizmów, które mogą nie być objęte ubezpieczeniem. Redukcja szkód jest zdefiniowana w polisach ubezpieczeniowych jako „odpowiednie i rozważne środki ochrony, ochrony i zabezpieczenia mienia przed dalszymi szkodami”.

Robimy to, ponieważ wiemy, że „woda znajdzie drogę”.

* Insurance Bureau of Canada (cytowane statystyki z 2009 r.)

[ff id=”4″]