Skip to main content

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej u zwierząt. Występuje wyłącznie w metazoa, w tym gąbkach, i jest najbardziej obfitym białkiem u ssaków, stanowiącym około 25% do 35% zawartości białka w organizmie. Jako główny składnik endomysium kolagen stanowi od jednego do dwóch procent tkanki mięśniowej i sześć procent masy mięśniowej. Kolagen jest również głównym składnikiem chrząstki, więzadeł, ścięgien, kości i skóry. Naturalna wytrzymałość na rozciąganie znajduje odzwierciedlenie w jędrności i elastyczności skóry i naczyń krwionośnych. Przyczynia się również do widzenia i ma postać krystaliczną w rogówce i soczewce oka. Jest często stosowany w medycynie i jest niezbędną częścią wielu zabiegów kosmetycznych, dentystycznych, ortopedycznych i wewnętrznych.

Od wybuchu zakaźnych encefalopatii gąbczastych (TSE), na które BSE zwróciło największą uwagę mediów, pojawiły się obawy dotyczące stosowania kolagenu bydlęcego. Gąbczasta encefalopatia bydła (BSE), powszechnie znana jako choroba szalonych krów (MCD), jest śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną u bydła, która prowadzi do zwyrodnienia mózgu i rdzenia kręgowego. BSE ma długi okres inkubacji około 4 lat, co zwykle dotyka dorosłego bydła w wieku od czterech do pięciu lat, przy czym wszystkie rasy są jednakowo podatne. W Wielkiej Brytanii, kraju najbardziej dotkniętym katastrofą, zakażono ponad 179 000 sztuk bydła, a 4,4 miliona zabito podczas programu zwalczania.

Większość naukowców uważa, że ​​choroba może zostać przeniesiona na ludzi, którzy jedzą mózg lub rdzeń kręgowy zainfekowanych zwłok. http://en.wikipedia.org/wiki/Bovine_spongiform_encephalopathy (Uwaga 3). U ludzi jest znany jako nowy wariant choroby Creutzfeldta-Jakoba. Do lutego 2009 r. W Wielkiej Brytanii zabito 164 osoby, a 42 w innych krajach, a liczba ta wzrośnie ze względu na długi okres inkubacji choroby. http://en.wikipedia.org/wiki/Bovine_spongiform_encephalopathy (Uwaga 4). Od 460 000 do 482 000 zwierząt zakażonych BSE weszło do łańcucha pokarmowego człowieka, zanim w 1989 r. Wprowadzono kontrole podrobów wysokiego ryzyka.

Brytyjskie dochodzenie BSE wykazało, że epidemia została spowodowana przez bydło, które zwykle są roślinożercami, a resztki innego bydła karmiono w postaci mączki mięsno-kostnej, która rozprzestrzeniała czynnik zakaźny. Pochodzenie samej choroby pozostaje nieznane. Czynnik zakaźny charakteryzuje się wysokimi temperaturami, w których pozostaje żywotny. Przyczyniło się to do rozprzestrzenienia choroby w Wielkiej Brytanii, która obniżyła temperatury stosowane podczas procesu renderowania. Kolejnym czynnikiem było karmienie zainfekowanych suplementów białkowych bardzo młodym cielętom.

Produkty kolagenowe wytwarzane z bydła mogą stanowić ryzyko przenoszenia patogenów BSE u zwierząt. Użytkownicy kolagenu w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i chirurgicznym muszą upewnić się, że bydło jest wolne od TSE i innych gatunków zwierząt, które naturalnie zawierają TSE. Aby to zapewnić, bydło powinno być pozyskiwane z krajów, w których istnieje system monitorowania BSE i gdzie zgłaszane są zerowe wartości BSE lub przypadki BSE.

Według badań Komisji Europejskiej przeprowadzonych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w celu oceny ryzyka wystąpienia BSE w wielu krajach, Nowa Zelandia jest jednym z niewielu krajów, w których nie występuje TSE. BSE jest diagnozowane w obu krajach , Eksperymenty w Wielkiej Brytanii i UE wykorzystywały bydło nowozelandzkie jako gwarantowane kontrole wolne od BSE. W rezultacie Nowa Zelandia zyskała reputację dzięki dostarczaniu wysokiej jakości kolagenu bydlęcego wolnego od BSE na rynek międzynarodowy.

[ff id=”7″]