Skip to main content

Wędrówka jest zabawą i dobrym ćwiczeniem. Możesz zapomnieć o stresie życia w mieście i ożywić umysł w naturze. Po drodze są jednak potencjalne niebezpieczeństwa i mogą się zdarzyć niespodzianki.

Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci przygotować się na wypadek i sprawią, że Twoje wędrówki będą przyjemniejsze.

Apteczka

W przypadku niekrytycznych nagłych wypadków na zewnątrz weź apteczkę, która zawiera leki lub zapasy, takie jak użądlenia pszczół, trujący bluszcz, zadrapania, zadrapania, a nawet ból głowy. Jeśli masz leki na chorobę, zabierz je ze sobą.

Jedz i pij

Jeśli jesteś na szlaku, może nie być miejsca, gdzie możesz kupić jedzenie lub wodę na wiele mil. Rozważ zabranie ze sobą małego posiłku lub przekąski. Batony energetyczne mogą pomóc zaspokoić zapotrzebowanie na paliwo bez poczucia sytości. Weź ze sobą wystarczającą ilość wody mineralnej, aby uniknąć odwodnienia.

Mapa i kompas

Mapa i kompas są niezbędne podczas wędrówki, dzięki czemu wiesz, dokąd chcesz się udać i nie zgubisz się. Przestudiuj mapę przed rozpoczęciem podróży. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące miejsca docelowego. Dowiedz się, gdzie znajdują się pozostałe miejsca odpoczynku lub toalety, miejsca na jedzenie i wodę oraz pomoc w nagłych wypadkach lub pomoc medyczną.

Latarka, spray do pieprzu, telefon komórkowy i radio

Możesz potrzebować latarki, gdy robi się ciemno w miejscu, gdzie wędrujesz. Telefon komórkowy jest niezbędny, gdy jesteś w szczerym polu i masz awarię. Upewnij się, że bateria jest w pełni naładowana i zabezpiecz baterie, jeśli to możliwe. Radio informuje Cię na bieżąco o warunkach pogodowych lub wiadomościach. W niektórych parkach narodowych znajdują się awaryjne stacje radiowe, w których można uzyskać dostęp do ważnych informacji o parku. Weź ze sobą spray pieprzowy, jeśli potrzebujesz go w sytuacji samoobrony. Szwajcarski scyzoryk to praktyczne narzędzie, które może Ci się przydać. Nie zapomnij zabrać ze sobą zegarka, abyś wiedział, która jest godzina.

Odzież i obuwie

Noś odpowiednie do pogody. Dobrze jest nosić ubrania warstwowo. Jeśli zrobi się zbyt ciepło, możesz zdjąć warstwę, aż poczujesz się komfortowo. Noś dobre buty do chodzenia, aby chronić stopy i pokonywać nierówności terenu. Skarpety, które nosisz, powinny być wystarczająco wyściełane, aby uniknąć pęcherzy. Dodatkowe pary skarpet to dobry pomysł.

Poinformuj rodzinę i znajomych o swojej podróży

Upewnij się, że odpowiedzialny członek rodziny lub przyjaciel zna szczegóły Twojej wędrówki. Powiedz im, dokąd idziesz i kiedy powrócisz. Wprowadź numer telefonu komórkowego, który zabierzesz ze sobą na wycieczkę. Opracuj z nimi plan na wypadek, gdyby stało się coś nie do pomyślenia.

Powstrzymaj się

Zawsze delikatny. Spróbuj cieszyć się krajobrazem. Oszczędzaj energię, abyś mógł osiągnąć swój cel bez spalania.

Chociaż te wskazówki mogą wydawać się bezsensowne, przestrzeganie tych i innych bezpieczniejszych praktyk może pomóc ci uniknąć tragicznych sytuacji, z którymi spotkały się niektóre osoby podczas wędrówek.

Copyright 2006 by Leroy Chan

[ff id=”1″]