Skip to main content

Wędrówki na szczyt Mauna Kea na dużej wyspie Hawaje stają się coraz bardziej popularne wśród odwiedzających Hawaje. Zrozumiałe jest, że atrakcją na 13 796 stóp nad poziomem morza jest szczyt Mauna Kea, najwyższy punkt na Hawajach. Ponieważ jej podstawa znajduje się 19 000 stóp poniżej poziomu morza, jest najwyższą górą na ziemi, 33 000 stóp na szczyt. Widoki ze szczytu są nie do opisania piękne, pomysł bycia w alpejskim środowisku w tropikach jest wystarczająco wyjątkowy i po prostu jedno z moich ulubionych miejsc na ziemi.

Mauna Kea zaczęła formować się na dnie oceanu około miliona lat temu. Jego nazwa oznacza „białą górę” w języku hawajskim i przez większą część zimy jest pokryta śniegiem, a szczyt pokryty jest wieczną zmarzliną o głębokości 35 stóp. W epoce lodowcowej szczyt Mauna Kea był zlodowacony trzykrotnie, zaczynając około 200 000 lat temu, a kończąc zaledwie 11 000 lat temu. Można zobaczyć doliny i koła w kształcie litery U, skalistą skałę, pola lodowcowe pokrywające obszar szczytu i resztki lodowej lawy płynącej z tego okresu. Nawet resztki wymarłych lodowców można znaleźć w pobliżu szczytu.

Do centrum dla odwiedzających i szczytu można dotrzeć drogą, która skręca z Saddle Road na wysokości około 600 m w pobliżu znaku 45 km i która z trudem wjeżdża po południowej stronie Mauna Kea do stacji informacji turystycznej na wysokości około 900 m. Droga jest stroma, ale asfaltowana do centrum dla zwiedzających. Ponadto droga jest klasyfikowana jako droga żwirowa na około 8 km i wraca na nawierzchnię asfaltową, aby ukończyć ostatni sprint na skraj krateru szczytu. Warunki drogowe dla drogi na szczycie są dostępne pod adresem 808.935.6263.

Centrum dla odwiedzających jest otwarte 365 dni w roku od 9:00 do 22:00 Znajdziesz tu prezentacje multimedialne, pamiątki i niektóre artykuły spożywcze, a także czyste toalety i wodę pitną. Każdego wieczoru po zmroku odwiedzający mogą patrzeć przez kilka teleskopów i planowane są rozmowy informacyjne przez naukowców. Pracownicy Centrum w soboty i niedziele organizują wycieczki na szczycie z przewodnikiem, ale goście muszą zapewnić własny pojazd. Informacje są dostępne pod adresem 808,961,2180. Zaleca się, aby osoby odwiedzające szczyt zatrzymały się w centrum dla odwiedzających przez co najmniej pół godziny przed udaniem się na szczyt, aby mogli się zaaklimatyzować.

Nad stacją informacyjną nie ma miejsc publicznych, nie ma wody ani jedzenia, ani usług paliwowych. Budynki obserwatorium są zamknięte dla publiczności i zwykle są zamknięte. Nie ma publicznych telefonów ani toalet, tylko Port-a-Potties. Telefon alarmowy znajduje się przy wejściu do 2,2-metrowego budynku teleskopu U H.

Prowadzenie szczytu drogą na szczyt Mauna Kea nie jest tak niebezpieczne, jak sądzą firmy wynajmujące samochody, ani nie jest tak swobodne, jak twierdzą mieszkańcy Big Island. Szczytowa droga jest w większości nieutwardzona, jest stroma i kręta, z ograniczoną widocznością. Droga jest wyjątkowo niebezpieczna, gdy jest mokra lub oblodzona, co często ma miejsce, i często jest narażona na ciężkie chmury, śnieg, deszcz i mgłę, które przesłaniają każdy widok. Ponadto łagodne warunki letnie mogą prowadzić do śmiertelnych zimowych szaleństw w ciągu kilku minut bez ostrzeżenia.

Jednak droga jest hojna, rutynowo prowadzona i nie stanowi realnego zagrożenia dla ostrożnego kierowcy. Bezpieczny kierowca może spodziewać się, że osiągnie szczyt w ciągu około pół godziny po opuszczeniu stacji informacji dla odwiedzających. Pamiętaj, że to nie przeszkoda utrudnia ci samochód. Jest to poziom głodu tlenu. Ze względów bezpieczeństwa zejdź z góry tak długo, jak wspinanie się i skorzystanie z najniższego biegu w celu ochrony hamulców. Sprawdź umowę wynajmu samochodu – wiele osób zabrania ci jazdy tą drogą. Jeśli i tak pójdziesz, twoje ubezpieczenie jest nieważne i robisz to ze znacznym ryzykiem finansowym. Pamiętaj, że ludzie czasami drapią swoje samochody.

Jeśli pogoda będzie okropna, po prostu zejdź na dół. Odpręż się, zachowaj spokój i prowadź ostrożnie. Możesz być pewien, że nawet jeśli będziesz musiał zwolnić w niektórych miejscach do 16 km / h, będziesz musiał zabezpieczyć centrum dla odwiedzających w zaledwie 40 minut.

Szczyt Mauna Kea, na którym znajduje się największa kolekcja instrumentów astronomicznych i teleskopów na świecie, jest naprawdę niesamowitym miejscem. uwodzicielskie zestawienie lodowatych wysokości wznoszących się z parującej tropikalnej dżungli; starożytne ołtarze świętych hawajskich bogów wraz z budynkami najnowocześniejszych nauk; zimnych krajobrazów wyrzeźbionych ognistymi formami wulkanicznymi w czasach starożytnych; Wszystko jest otoczone bajeczną podróżą z małą pogłoską o niebezpieczeństwie, tylko po to, by urozmaicić! Piękne, imponujące 360-stopniowe widoki na całą Wielką Wyspę obejmują również wyspy Maui, Kaho olawe i Lana i w pogodne dni. Blask wulkanu Kilauea można zobaczyć w pogodne noce. Chociaż letnie temperatury w ciągu dnia osiągają najwyższy poziom w latach 60. XX wieku, na ogół jest zimno lub zimno, często mokro i bardzo wietrznie na szczycie. Zaplanuj i ubierz się odpowiednio.

Obszar szczytu jest również ważny kulturowo i religijnie dla rdzennych Hawajczyków i jest domem dla wielu religijnych łąk siennych, kamieniołomu Obsidian Adze i wielu innych stanowisk archeologicznych. Pamiętaj, że ten krajobraz i znaleziska archeologiczne na nim są święte. Po prostu rób zdjęcia i nawet nie zostawiaj śladów.

Parking jest ograniczony, ale wędrówka od szczytu drogi do faktycznego szczytu jest koniecznością dla każdego, kto do tej pory zapuścił się i był w dobrej formie. Kamienny ołtarz i punkt USGS wyznaczają prawdziwy szczyt góry, około 15 minut spacerem po jesionowej ścieżce od szczytu drogi. Szlak wędrujący wokół krateru na szczycie zajmuje około 30 minut i prowadzi przez bardzo dziki kraj z zapierającymi dech w piersiach widokami. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dużą ilość wody pitnej i utrzymywać ją w nawodnieniu, aby zapobiec chorobie wysokościowej. Jeśli czujesz się chory lub pogoda nie jest tak dobra, jeśli pogoda się pogarsza lub pogarsza lub pojawiają się nudności, nie opuszczaj parkingu, powinieneś natychmiast opuścić szczyt i zejść.

Jeśli jesteś w doskonałej formie fizycznej, możesz także wybrać się na szczyt z centrum dla zwiedzających. Dzięki niezrównanym widokom, dzikim krajobrazom, stanowiskom archeologicznym i wielu innym, wędrówka ma około 10 km długości, osiąga wysokość około 400 mi zajmuje 6 do 10 godzin, w zależności od turysty. Nigdzie nad centrum dla odwiedzających nie ma wody. Więc weź ze sobą wystarczającą ilość wody, aby wstać i zsiąść. Szczerze mówiąc, wiele osób wybiera się na wspinaczkę po wspinaczce. Rzeczywiście, dla osób, które mają mało czasu lub dla których głównym celem jest krajobraz, a nie podbój szczytu, wycieczka na szczyt i wędrówka jest świetną alternatywą i zajmuje tylko około 3 1/2 godziny.

Kolejna absolutnie zapierająca dech w piersiach wędrówka po obszarze szczytu, który jest prawie dostępny dla prawie wszystkich, prowadzi do jeziora Wai au. Zaparkuj albo na nieruchomości na 12 000 stóp w pobliżu znaku 5 mil lub na nieruchomości na 13 000 stóp w pobliżu znaku 7 mil. Nie trzeba dodawać, że jedna wędrówka idzie w górę, a druga w górę. Oba mają mniej niż milę długości i mają podobne różnice wysokości. Wolę powyższą trasę, ponieważ widok szczytu kompleksu astronomicznego na wędrówce jest fenomenalny. Absolutny klejnot alpejskiego kamuflażu sam w sobie, nad jeziorem Waiau, o wysokości 1320 stóp, jest jednym z najwyższych trwałych jezior na świecie … Wieczna zmarzlina uszczelnia dno jeziora w luźnym tefrze i dryf lodowca, na którym leży. To około 300? około 150? 8 stóp głębokości i tak, osobiście mogę zagwarantować, że nurkowałem. Jednak nie ma tam wiele do zobaczenia.

Istnieją również pewne problemy zdrowotne, aby przejść na szczyt Mauna Kea. Krótko mówiąc, dzieciom poniżej 16 roku życia, kobietom w ciąży i osobom z problemami oddechowymi, problemami z sercem lub z nadwagą zaleca się, aby nie przekraczały stacji informacji dla odwiedzających. Nurkowie muszą poczekać co najmniej 24 godziny po ostatnim nurkowaniu przed udaniem się na szczyt.

Ostra choroba górska, która wynika z przebywania na dużych wysokościach, obejmuje nudności, ból głowy, senność, trudności w oddychaniu i zły osąd. Aspiryna i duża ilość wody łagodzą chorobę wysokościową, ale leczenie jest natychmiastowe i szybkie. Chorzy zauważą, że objawy prawie całkowicie ustały po odzyskaniu siodła. Choroba wysokościowa może być niebezpieczna, nawet zagrażająca życiu, a szybki początek śpiączki lub nawet śmierć może nastąpić nieoczekiwanie szybko.

Wreszcie istnieje poważne ryzyko poparzenia słonecznego i uszkodzenia wzroku, szczególnie jeśli na ziemi leży śnieg. Upewnij się, że nosisz okulary przeciwsłoneczne z co najmniej 90% IR i 100% UV (zarówno UVA, jak i UVB). Nosić krem ​​przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej co najmniej 30 SPF. Długie rękawy i spodnie zmniejszają podatność na oparzenia słoneczne.

Większość wizyt na szczycie Mauna Kea jest wyjątkowo przyjemna i obejmuje łatwe przygody charakteryzujące się łagodną euforią na wysokości, wspaniałymi widokami i wielką ulgą po dotarciu do utwardzonej drogi i publicznych toalet stacji informacji turystycznej po opuszczeniu szczytu.

[ff id=”1″]