Skip to main content
Reklama

Zespół pseudo-relacji i media społecznościowe

Komunikacja za pośrednictwem mediów społecznościowych może pomóc nam na bieżąco informować o ludziach w naszym życiu. Może poprawić nasze życie poprzez szybką wymianę informacji, co prowadzi do nowych pomysłów i stymulacji emocjonalnej. Jednak komunikacja w mediach społecznościowych nigdy nie oferuje tego, co oferuje prawdziwa intymność. Jeśli jesteś zbyt zadowolony z tweetów, udostępniania zdjęć i postów, możesz stać się pseudo-osobą, której nikt tak naprawdę nie zna ani nie omija.

Pomimo zalet wygody i natychmiastowości, media społecznościowe stały się dla wielu osób instrumentem, który ogranicza i nie wzmacnia intymności w relacjach. Odpowiadanie na post użytkownika na Facebooku lub potwierdzanie najnowszego wpisu na Instagramie jest mylone z faktycznym ustanowieniem związku. To prawda, że ​​te bardziej powierzchowne tryby komunikacji w mediach społecznościowych stworzyły większą częstotliwość kontaktów między ludźmi, ale czy ten rodzaj kontaktu jest naprawdę ważny? Większość ludzi przyznaje, że spędzają zbyt dużo czasu na zarządzaniu przepływem informacji w Internecie i SMS-ach.

W większości przypadków media społecznościowe nie nawiązały kontaktów między ludźmi, co prowadzi do pogłębienia, wzrostu lub poprawy warunków życia. Nowa norma nasycenia komunikacji online zastąpiła bardziej osobiste formy wymiany informacji.

Wysłanie zdjęcia gigantycznego burgera na lunch lub podzielenie się krótką opinią na temat właśnie oglądanego filmu może być świetną zabawą i nie jest niekorzystne, aby opublikować opinię lub przemyślenie przed użyciem zapomniane. Te krótkie dźwięki mają jednak jedną wadę: zastępują osobiste formy kontaktu, które prowadzą do bardziej emocjonalnych i dalekosiężnych doświadczeń między ludźmi.

Natychmiastowość i łatwość, jaką oferują kontakty w mediach społecznościowych, stały się dla wielu uzależniającym substytutem prawdziwych połączeń i znormalizowały rozwój pseudo-relacji, to znaczy fizycznej wymiany komunikacji za pomocą technologii, która nie istnieje głęboko, wspólne doświadczenia między ludźmi.

Oczywiście nie potrzebujemy ani nie chcemy bliskości z nikim, kto zdoła dotknąć naszego życia. Te peryferyjne relacje dobrze sprawdzają się w komunikacji w mediach społecznościowych. Ale kiedy ludzie, którzy są dla nas ważni lub ludzie, którzy mogą być dla nas ważni, schodzą na nasz model kontaktu w mediach społecznościowych, możliwości prawdziwych kontaktów są poważnie ograniczone.

Typowe problemy będące częścią zespołu pseudo-związku

Strach przed intymnością jest często powodem, dla którego niektórzy ludzie mają dość komunikowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wiele osób twierdzi, że jest mniej podatna na zagrożenia online, przez co odrzucenie wydaje się stonowane. W rzeczywistości luki w zabezpieczeniach online mogą stanowić jeszcze większe ryzyko dla poczucia własnej wartości. Dzielenie się zbyt dużą ilością informacji online w słowach i obrazach naraża na nadmierną ocenę sytuacji i możliwe odrzucenie relacji, konfliktów i zażenowania.

Pomysł ochrony przed odrzuceniem lub bólem przez doświadczenia online lub w czasie rzeczywistym nie jest prawdziwy, ponieważ tak wiele osób uczy się teraz od nadmiernego narażenia się na masę poprzez negatywne doświadczenia.

Wiele osób doświadcza ogromnego wstydu, żalu i strachu przed nadmiernym wykorzystaniem komunikacji w mediach społecznościowych i nadal to robi. Czy to uzależnienie, czy tylko znormalizowany typ relacji z ludźmi w czasach współczesnych?

Czy szanowanie siebie stanowi problem?

Osoby o niskiej samoocenie utrzymują kontakty z mediami społecznościowymi, aby wzmocnić swoje ego. Łatwo jest stać się zależnym od dużej liczby osób, które przekazują informacje zwrotne i uwagi w mediach społecznościowych. Dla wielu te nowe statystyki mediów osobistych stały się miarą własnej wartości w ich grupach społecznych i społecznościach biznesowych. To pragnienie przekonania ludzi do rozwijania pozytywnych perspektyw dla siebie stwarza skłonność wielu do kłamania lub upiększania danych osobowych lub osiągnięć. Istnieje ryzyko dla osób z wahaniami poczucia własnej wartości, ponieważ informacje zwrotne mogą być brutalnie krytyczne i prowadzić do nadmiernego osobistego wstydu, strachu i izolacji. Upokorzenie narażania się na kłamstwa może być również druzgocące dla poczucia własnej wartości.

Atrakcyjność dramatu

Używanie komunikacji w mediach społecznościowych jako podstawowej formy komunikacji ma tendencję do utrzymywania powierzchownych relacji, ale może także stanowić świetne źródło dramatu. Ludzie, którzy tęsknią za konfliktem lub chaosem, są szczególnie podatni na obsesję na punkcie mediów społecznościowych, ponieważ nadmierne radzenie sobie z tym, co ludzie robią i mówią, może wywołać gwałtowne reakcje emocjonalne, których pragną. Nie można przywrócić obrazu po jego wyświetleniu. Nie możesz usunąć słów, które kogoś skrzywdzą, lub sprawią, że cię skrzywdzą. Lekkość i bezpośredniość technologii powoduje impulsywność, której wiele osób nie może kontrolować. W tej chwili wydaje się, że jest w konflikcie z kimś online, ale może stać się obsesyjną dynamiką z negatywnymi skutkami, zarówno osobistymi, jak i zawodowymi.

Radzenie sobie z tymi problemami emocjonalnymi jest istotną częścią ograniczenia nadmiernego korzystania z komunikacji w mediach społecznościowych i jej negatywnych skutków. Jeśli nauczysz się korzystać z mediów społecznościowych jako odskoczni do budowania bardziej znaczących relacji, pozostaje to pozytywnym środkiem komunikacji, zamiast być wadliwym substytutem zdrowych relacji z ludźmi w twoim życiu. Tweet nigdy nie będzie tak przyjemny jak uśmiech, uścisk dłoni, uścisk lub pocałunek.

[ff id=”5″]